Rozkład jazdy / Korosten

Korosten (woj. Ukraina, powiat -)

Skąd Dokąd

Charków (woj. Ukraina, powiat -)

Kijów (woj. Ukraina, powiat -)

Krzywy Róg (woj. Ukraina, powiat -)

Łódź (woj. łódzkie, powiat łódź)

Poznań (woj. wielkopolskie, powiat poznań)

Szczecin (woj. zachodniopomorskie, powiat szczecin)

Wrocław (woj. dolnośląskie, powiat wrocław)

Zielona Góra (woj. lubuskie, powiat zielona góra)

Bolesławiec (woj. dolnośląskie, powiat bolesławiecki)

Charków (woj. Ukraina, powiat -)

Kijów (woj. Ukraina, powiat -)

Krzywy Róg (woj. Ukraina, powiat -)

Łódź (woj. łódzkie, powiat łódź)

Poznań (woj. wielkopolskie, powiat poznań)

Szczecin (woj. zachodniopomorskie, powiat szczecin)

Wrocław (woj. dolnośląskie, powiat wrocław)

Zielona Góra (woj. lubuskie, powiat zielona góra)

Lokalizacja

Korosten to miasto znajdujące się na Ukrainie w obwodzie żytomierskim. Miasto mieści się nad rzeką Uszą, która jest dopływem Prypeci. Korosten to jeden z najstarszych grodów Rusi Kijowskiej. Odległość Korosten od największych miast Polski wynosi w kolejności: Szczecin 1187 km; Gdańsk 1030 km; Wrocław 930 km; Poznań 925 km; Kraków 732 km; Warszawa 627 km; Lublin 453 km.

Jak dojechać?

Jednym z najlepszych połączeń z Korostenem są połączenia PKS. Autobusy do tego miasta kursują z warszawy, Tarnowa, Lublina oraz Sosnowca. Poza połączeniami autobusowym do miasta można dojechać także transportem samochodowym.

Korosten mieści się na Ukrainie, dlatego najlepsza droga ze wszystkich większych miast Polski to trasa E373 w kierunku Lublina, a następnie droga M07 wiodąca wprost do Korostenia.

Zabytki

Odwiedzając Korosten koniecznie należy zobaczyć park, w którym mieści się skansen. Jest to ogromny teren zielony z zabudową wzorowaną na domostwach pierwszych grodów Rusi Kijowskiej. Poza skansenem warto również udać się do unikatowego muzeum militarnego „Rock” mieszczącego się przy ulicy 1 Maja 2a. Znaleźć w nim można różnego typu urządzenia i sprzed wojskowy. Ciekawostkę stanowi pochodzenie i dokumentacja dotycząca przedmiotów przechowywanych w muzeum.

Oficjalnie nie ma ich w żadnych dokumentach i nikt nie wie, jakie było ich przeznaczenie. Władze Moskwy odmawiają udzielenia informacji w tej sprawie i udostępnienia dokumentów.

Atrakcje

Do atrakcji Korostena należy niewątpliwie bardzo oryginalny festiwal o nazwie „Festiwal Placków Ziemniaczanych”. W każdą trzecią sobotę września w parku miejskim odbywa się festiwal, podczas którego zawodnicy biorą udział w zawodach. Jest to triatlon złożony z trzech konkurencji.

Pierwszą z nich jest przysiad z dwoma talerzami pełnymi placków, druga konkurencja polega na rzucie plackiem ziemniaczanym z wysokości 5 metrów do miski z kwaśną śmietaną. Trzecią konkurencją jest rzucanie plackiem do miski z kwaśną śmietaną lepiej i szybciej od przeciwnika.

Ciekawostki

W Korosteniu realizowany jest projekt Industrial Park. Ma to być strefa przemysłowa znajdująca się w obrębie miasta. Projekt obejmuje zbudowanie zespołu budynków, firm i fabryk, które specjalizować się będą z inżynierii i lekkim przemyśle elektrycznym.

Przewoźnicy

Połączenia autobusowe do Korostenia możliwe są z dworca głównego w Warszawie. Połączenia z tym miastem obsługuje przewoźnik AGAT. Rozkład jazdy można sprawdzić bezpośrednio na dworcu lub na stronie internetowej. Bilety na trasę relacji warszawa – Korosten dostępne są w kasach biletowych lub bezpośrednio u przewoźnika.

Dworce i przystanki

W Korosteniu mieści się bardzo duży dworzec PKP, a tuż obok dworzec autobusowy. Tutaj zatrzymują się przewoźnicy wiozący osoby podróżujące z Ukrainy, a także z Polski.

Zakup biletów online