Korosten (woj. Ukraina, powiat -)

Skąd Dokąd

Bolesławiec (woj. dolnośląskie, powiat bolesławiecki)

Kijów (woj. Ukraina, powiat -)

Poznań (woj. wielkopolskie, powiat poznań)

Bolesławiec (woj. dolnośląskie, powiat bolesławiecki)

Kijów (woj. Ukraina, powiat -)

Poznań (woj. wielkopolskie, powiat poznań)

Lokalizacja

Korosten to miasto znajdujące się na Ukrainie w obwodzie żytomierskim. Miasto mieści się nad rzeką Uszą, która jest dopływem Prypeci. Korosten to jeden z najstarszych grodów Rusi Kijowskiej. Odległość Korosten od największych miast Polski wynosi w kolejności: Szczecin 1187 km; Gdańsk 1030 km; Wrocław 930 km; Poznań 925 km; Kraków 732 km; Warszawa 627 km; Lublin 453 km.

Jak dojechać?

Jednym z najlepszych połączeń z Korostenem są połączenia PKS. Autobusy do tego miasta kursują z warszawy, Tarnowa, Lublina oraz Sosnowca. Poza połączeniami autobusowym do miasta można dojechać także transportem samochodowym.

Korosten mieści się na Ukrainie, dlatego najlepsza droga ze wszystkich większych miast Polski to trasa E373 w kierunku Lublina, a następnie droga M07 wiodąca wprost do Korostenia.

Zabytki

Odwiedzając Korosten koniecznie należy zobaczyć park, w którym mieści się skansen. Jest to ogromny teren zielony z zabudową wzorowaną na domostwach pierwszych grodów Rusi Kijowskiej. Poza skansenem warto również udać się do unikatowego muzeum militarnego „Rock” mieszczącego się przy ulicy 1 Maja 2a. Znaleźć w nim można różnego typu urządzenia i sprzed wojskowy. Ciekawostkę stanowi pochodzenie i dokumentacja dotycząca przedmiotów przechowywanych w muzeum.

Oficjalnie nie ma ich w żadnych dokumentach i nikt nie wie, jakie było ich przeznaczenie. Władze Moskwy odmawiają udzielenia informacji w tej sprawie i udostępnienia dokumentów.

Atrakcje

Do atrakcji Korostena należy niewątpliwie bardzo oryginalny festiwal o nazwie „Festiwal Placków Ziemniaczanych”. W każdą trzecią sobotę września w parku miejskim odbywa się festiwal, podczas którego zawodnicy biorą udział w zawodach. Jest to triatlon złożony z trzech konkurencji.

Pierwszą z nich jest przysiad z dwoma talerzami pełnymi placków, druga konkurencja polega na rzucie plackiem ziemniaczanym z wysokości 5 metrów do miski z kwaśną śmietaną. Trzecią konkurencją jest rzucanie plackiem do miski z kwaśną śmietaną lepiej i szybciej od przeciwnika.

Ciekawostki

W Korosteniu realizowany jest projekt Industrial Park. Ma to być strefa przemysłowa znajdująca się w obrębie miasta. Projekt obejmuje zbudowanie zespołu budynków, firm i fabryk, które specjalizować się będą z inżynierii i lekkim przemyśle elektrycznym.

Przewoźnicy

Połączenia autobusowe do Korostenia możliwe są z dworca głównego w Warszawie. Połączenia z tym miastem obsługuje przewoźnik AGAT. Rozkład jazdy można sprawdzić bezpośrednio na dworcu lub na stronie internetowej. Bilety na trasę relacji warszawa – Korosten dostępne są w kasach biletowych lub bezpośrednio u przewoźnika.

Dworce i przystanki

W Korosteniu mieści się bardzo duży dworzec PKP, a tuż obok dworzec autobusowy. Tutaj zatrzymują się przewoźnicy wiozący osoby podróżujące z Ukrainy, a także z Polski.

Zakup biletów online