Koszalin (woj. zachodniopomorskie, powiat koszalin)

Skąd Dokąd

Charków (woj. Ukraina, powiat -)

Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie, powiat kołobrzeski)

Zaporoże (woj. Ukraina, powiat -)

Chersoń (woj. Ukraina, powiat -)

Kijów (woj. Ukraina, powiat -)

Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie, powiat kołobrzeski)

Połtawa (woj. Ukraina, powiat -)

Zaporoże (woj. Ukraina, powiat -)

Lokalizacja

Miasto położone w województwie zachodniopomorskim. Koszalin leży nad rzeką Dzierżęcinką oraz nad jeziorami: Jamno i Lubiatowo Północne. W pobliżu znajdują się: Białogard (ok. 30 km.), Mielno (ok. 12 km.), Kołobrzeg (ok 41 km.), Darłowo (ok. 36 km.), Sławno (ok. 41 km.), Babolice (ok. 39 km.), Szczcinek (ok. 69 km.).

Jak dojechać?

W podróż do Koszalina można udać się z Warszawy i Kołobrzegu. W trasę do tego miasta wyruszają przewoźnicy: PKS Polonus, PKS Koszalin oraz PKS Bydgoszcz.

Zabytki

Do rejestru zabytków został wpisany cały teren Starego Miasta. Turyści chętnie zwiedzają Katedrę Gotycką N.M.P., która jest najstarszym zabytkiem w mieście, powstały ok. 1300 r. Kościół Zamkowy oraz neogotycki Kościół św. Józefa. Będąc w Koszalinie nie można ominąć Domku Kata – kamienicy gotyckiej z XV w., pałacu młynarza oraz młynu z XIXw., a także Skansenu Kultury Jamneńskiej.

Atrakcje

Wjeżdżając do Koszalina od strony Sławna nie można nie zauważyć stojącego na wzgórzu ciągu metalowych konstrukcji, stworzonego 1977 r. przez Władysława Hasiora – jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych. Płomienne Ptaki Hasiora – bo taką nazwę noszą rzeźby, rozpalają się prawdziwym ogniem podczas różnych ważnych uroczystości.

W mieście odbywa się wiele imprez. Część z nich gości Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego. Obiekt należy do największych w Polsce i mieści 4,5 tys. widzów zasiadających na trybunach. W Koszalinie nie brakuje atrakcji zarówno dla stałych mieszkańców jak i przyjezdnych. W mieście odbywa się wiele festiwali, szczególną renomą w Polsce cieszy się Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i film. Nie brakuje tu także muzeów i teatrów, na czele z Bałtyckim teatrem Dramatycznym i Koszalińską Filharmonią.

Ciekawostki

Koszalinianin o nazwisku Conradt, który był uczestnikiem bitwy pod Waterloo, w pościgu za Napoleonem zdobył kamizelkę cesarza, która jako trofeum długo pozostawała w posiadaniu jego rodziny.

Przewoźnicy

PKS Polonus, PKS Koszalin oraz PKS Bydgoszcz

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy położony jest przy ulicy Zwycięstwa 1. Na terenie obiektu znajdują się kasy, poczekalnia dla podróżnych, pomieszczenia biurowe oraz toalety.

Zakup biletów online