Kozienice (woj. mazowieckie, powiat kozienicki)

Skąd Dokąd

Łuck (woj. Ukraina, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Garbatka-Letnisko (woj. mazowieckie, powiat kozienicki)

Lipsko (woj. mazowieckie, powiat lipski)

Łuck (woj. Ukraina, powiat -)

Pionki (woj. mazowieckie, powiat radomski)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Kozienice to liczące 18 tysięcy mieszkańców miasto położone w Dolinie Środkowej Wisły, w południowej części województwa mazowieckiego, nad rzeką Zagożdżonką. Miasta znajdujące się w pobliżu Kozienic, to Radom (ok 35 kilometrów), Dęblin (ok 21 kilometrów), Zwoleń (ok 25 kilometrów) oraz Pionki (ok 14 kilometrów).

Jak dojechać?

Do Kozienic prowadzą połączenia PKS z Lipska, Pionek, Solca nad Wisłą, Tarnobrzegu, Warszawy, Wysokiego Koła i Zwolenia.

Zabytki

Gmina Kozienice to obszar bogaty w dziedzictwo kulturowe. Do najatrakcyjniejszych zabytków regionu należą: Zespół pałacowo-parkowy, Cmentarz rodziny Denów, Kościół parafialny Świętego Krzyża, Kaplica św. Aleksandra, Cmentarz rzymsko-katolicki, Cmentarz żydowski - kirkut, Kramy kupieckie, Willa Aleksandra Bezego, Cmentarz z I wojny światowej w Świerżach Górnych, Cmentarz ewangelicko-augsburski w Chinowie oraz Park w Janikowie z XIX w.

Atrakcje

Najciekawszą atrakcję turystyczną Kozienic stanowi zespół pałacowo-parkowy, zaprojektowany w 1775 roku przez włoskiego architekta Francesco Placidi i pobudowany jako letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na terenie kompleksu znajduje się muzeum regionalne, bilety do muzeum można nabyć już za 4 złote. Innym ważnym punktem na turystycznej mapie okolicy jest Jezioro Kozienickie wraz z muszlą koncertową, gdzie od 2002 roku organizowany jest Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Bogusława Klimczuka.

Będąc w Kozienicach warto odwiedzić również położone w puszczy kozienickiej rezerwaty przyrody. Między innymi rezerwat Królewskie Źródła, gdzie zwiedzający mogą podziwiać teren puszczy z wieży widokowej, a także napić się świeżej, źródlanej wody.

Ciekawostki

Okolice Kozienic należały do ulubionych terenów łowieckich króla Władysława Jagiełły. Według podań, to właśnie w czasie jednego z królewskich polowań, okolica zyskała swoją nazwę, kiedy władca chybił strzelając do sarny, a obecni przy tym myśliwi zawołali "Kozie nic!". W Kozienicach przyszedł na świat także inny polski monarcha, Zygmunt I Stary.

Przewoźnicy

Współpracujący z platformą Dworzeconline.pl przewoźnicy kursujący na tej trasie to: PKS Kozienice, PKS Polonus, PKS Ostrowiec Świętokrzyski oraz PKS Tarnobrzeg.

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy w Kozienicach znajduje się przy ulicy Warszawskiej 4, na rogu ulicy Jana Kochanowskiego. Połączenia autobusowe z Kozienic prowadzą do Lipska, Solca nad Wisłą, Tarnobrzegu oraz Warszawy oraz innych okolicznych miejscowości.

Zakup biletów online