Rozkład jazdy / Kozienice

Kozienice (woj. mazowieckie, powiat kozienicki)

Skąd Dokąd

Lipsko (woj. mazowieckie, powiat lipski)

Solec nad Wisłą (woj. mazowieckie, powiat lipski)

Tarnobrzeg (woj. podkarpackie, powiat tarnobrzeg)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lipsko (woj. mazowieckie, powiat lipski)

Łuck (woj. Ukraina, powiat -)

Solec nad Wisłą (woj. mazowieckie, powiat lipski)

Tarnobrzeg (woj. podkarpackie, powiat tarnobrzeg)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Kozienice to liczące 18 tysięcy mieszkańców miasto położone w Dolinie Środkowej Wisły, w południowej części województwa mazowieckiego, nad rzeką Zagożdżonką. Miasta znajdujące się w pobliżu Kozienic, to Radom (ok 35 kilometrów), Dęblin (ok 21 kilometrów), Zwoleń (ok 25 kilometrów) oraz Pionki (ok 14 kilometrów).

Jak dojechać?

Do Kozienic prowadzą połączenia PKS z Lipska, Pionek, Solca nad Wisłą, Tarnobrzegu, Warszawy, Wysokiego Koła i Zwolenia.

Zabytki

Gmina Kozienice to obszar bogaty w dziedzictwo kulturowe. Do najatrakcyjniejszych zabytków regionu należą: Zespół pałacowo-parkowy, Cmentarz rodziny Denów, Kościół parafialny Świętego Krzyża, Kaplica św. Aleksandra, Cmentarz rzymsko-katolicki, Cmentarz żydowski - kirkut, Kramy kupieckie, Willa Aleksandra Bezego, Cmentarz z I wojny światowej w Świerżach Górnych, Cmentarz ewangelicko-augsburski w Chinowie oraz Park w Janikowie z XIX w.

Atrakcje

Najciekawszą atrakcję turystyczną Kozienic stanowi zespół pałacowo-parkowy, zaprojektowany w 1775 roku przez włoskiego architekta Francesco Placidi i pobudowany jako letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na terenie kompleksu znajduje się muzeum regionalne, bilety do muzeum można nabyć już za 4 złote. Innym ważnym punktem na turystycznej mapie okolicy jest Jezioro Kozienickie wraz z muszlą koncertową, gdzie od 2002 roku organizowany jest Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Bogusława Klimczuka.

Będąc w Kozienicach warto odwiedzić również położone w puszczy kozienickiej rezerwaty przyrody. Między innymi rezerwat Królewskie Źródła, gdzie zwiedzający mogą podziwiać teren puszczy z wieży widokowej, a także napić się świeżej, źródlanej wody.

Ciekawostki

Okolice Kozienic należały do ulubionych terenów łowieckich króla Władysława Jagiełły. Według podań, to właśnie w czasie jednego z królewskich polowań, okolica zyskała swoją nazwę, kiedy władca chybił strzelając do sarny, a obecni przy tym myśliwi zawołali "Kozie nic!". W Kozienicach przyszedł na świat także inny polski monarcha, Zygmunt I Stary.

Przewoźnicy

Współpracujący z platformą Dworzeconline.pl przewoźnicy kursujący na tej trasie to: PKS Kozienice, PKS Polonus, PKS Ostrowiec Świętokrzyski oraz PKS Tarnobrzeg.

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy w Kozienicach znajduje się przy ulicy Warszawskiej 4, na rogu ulicy Jana Kochanowskiego. Połączenia autobusowe z Kozienic prowadzą do Lipska, Solca nad Wisłą, Tarnobrzegu oraz Warszawy oraz innych okolicznych miejscowości.

Zakup biletów online