Krosno (woj. podkarpackie, powiat krosno)

Skąd Dokąd

Iwonicz-Zdrój (woj. podkarpackie, powiat krośnieński)

Katowice (woj. śląskie, powiat katowice)

Ustrzyki Górne (woj. podkarpackie, powiat bieszczadzki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Katowice (woj. śląskie, powiat katowice)

Rymanów-Zdrój (woj. podkarpackie, powiat krośnieński)

Ustrzyki Górne (woj. podkarpackie, powiat bieszczadzki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Położone w południowo-wschodniej Polsce Krosno już od pierwszej połowy XIV wieku, kiedy otrzymało prawa miejskie, stało się ważnym ośrodkiem dla całego Podkarpacia. Najbliższe ośrodki miejskie położone nieopodal to: Rzeszów (43 km), Sanok (35 km), Tarnów (67 km), Gorlice (44 km), Dębica (48 km), Nowy Sącz (76 km).

Jak dojechać?

Krosno należy do dobrze skomunikowanych miast zarówno z regionem, jak i całym krajem. Bezpośrednie połączenia autobusowe kursują między innymi z Warszawy, Sanoka, Rymanowa-Zdroju i Polańczyka. Więcej informacji można znaleźć, zerkając na internetowy rozkład jazdy obejmujący połączenia PKS nie tylko z Podkarpacia.

Zabytki

Szczycące się wielowiekowa tradycją miasto obfituje przede wszystkim w zabytki kultury sakralnej, wśród których dominują kościoły (m.in. bazylika kolegiacka czy klasztor jezuitów). Ponadto warte uwagi są zabytkowe cmentarze (również kirkut), kamienice oraz renesansowy ratusz wniesiony w trzeciej dekadzie XVI wieku.

Atrakcje

Krosno to od wielu lat nie tylko miasto o kilkusetletniej historii, ale także huta szkła, która mimo wielu zawirowań nadal produkuje cenione także na świecie wyroby. Przyjeżdżając do miasta, warto wybrać się na interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła.

Na turystów oczekują kreatywne warsztaty z edukacji plastycznej oraz sklep z ręcznie wykonanymi szklanymi ozdobami. Ponadto warte uwagi są; Muzeum Rzemiosła, Muzeum Podkarpackie, Muzeum Motoryzacji czy Muzeum Misyjne.

Ciekawostki

Podkarpacie już w XIX wieku było obiektem poszukiwaczy ropy naftowej. Lokalne złoża położone blisko powierzchni dość szybko uległy wyczerpaniu. Jednak pamięć o poszukiwaczach nafty i cennym surowcu widoczna jest do dziś w świadomości mieszkańców. Przykładem jest choćby czterogwiazdkowy hotel Krosno-Nafta czy Club Nafta reklamujący się jako najlepszy w mieście.

Łącząc współczesność z przeszłością, można wybrać się na Szlak Naftowy obejmujący takie miasta, jak; Jasło, Krosno, Sanok, Lesko, Ustrzyki Dolne, Sambor, Borysław, Drohobycz i Lwów. Interesujące może się wydawać, że ponad sto lat po pierwszych odwiertach także dziś prowadzone są badania, która mają na celu znaleźć obfite złoża ropy naftowej.

Przewoźnicy

Kursy do i z Krosna realizują między innymi: PKS Polonus, Neobus i Air BUS.

Dworce i przystanki

Główny dworzec autobusowy w Krośnie mieści się przy ulicy Naftowej 21. Bilety można kupić zarówno przez Internet, jak i w kasach oraz u kierowców. Dużym ułatwieniem dla podróżnych jest bliskość dworca PKP oraz liczne sklepy i punkty gastronomiczne w pobliżu.

Zakup biletów online