Krynica-Zdrój (woj. małopolskie, powiat nowosądecki)

Skąd Dokąd

Koszyce (woj. Słowacja, powiat -)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Muszyna (woj. małopolskie, powiat nowosądecki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Koszyce (woj. Słowacja, powiat -)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Muszyna (woj. małopolskie, powiat nowosądecki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Krynica-Zdrój to niewielkie miasto w województwie małopolskim, położone w Beskidzie Sądeckim, do którego istnieją regularne połączenia autobusowe. Nieopodal Krynicy-Zdrój znajdują się Muszyna (ok. 10 km.), Grybów (ok. 28 km.), Nowy Sącz (ok. 33 km.), Stary Sącz (ok. 36 km.), Piwniczna Zdrój (ok. 39 km.), Gorlice (ok. 42 km.), Limanowa (ok. 60 km.) oraz Tarnów (ok. 86 km.).

Jak dojechać?

Do Krynicy z łatwością znajdziemy połączenia PKS z Katowic, Łodzi, Kielc, Krakowa, Nowego Sącza, Nysy, Rzeszowa, Warszawy czy Lublina.

Zabytki

W samym sercu Krynicy, miejscem, do którego warto zajrzeć przy okazji pobytu jest Muzeum Nikifora, utworzone w XIX wiecznej, mieszczącej się na małopolskim szlaku architektury drewnianej willi Romanówka. Znajduje się tam spory zbiór prac jednego z najwybitniejszych prymitywistów malarstwa, Nikifora Krynickiego. Natomiast na terenie gminy Krynica znajduje się ciekawy Szlak Cerkwi Łemkowskich, łączący zabytkowe obiekty sakralne Łemków.

Atrakcje

Ośrodek turystyczny jakim jest Krynica-Zdrój leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Miejscem chyba najbardziej charakterystycznym jest niewątpliwie Deptak, przy którym znajduje się Stary Dom Zdrojowy oraz Pijalnia Główna, przez którą przewijają się rzesze kuracjuszy z całej Polski i nie tylko. Warte odwiedzenia są zabytkowe Stare Łazienki Mineralne i Stare Łazienki Borowinowe.

Chcąc spędzić czas aktywniej, znajdziemy w Krynicy liczne szlaki turystyczne prowadzące po okolicznych górach Beskidu Sądeckiego, kolej linowo-terenową, która zabierze na szczyt Góry Parkowej, czy Kolej Gondolową na Jaworzynę Krynicką.

Ciekawostki

Krynica-Zdrój to ośrodek sportów zimowych, w którym dotychczas odbywały się Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie oraz Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie. Corocznie we wrześniu odbywają się tu spotkania polityków i przedsiębiorców z Europy Centralnej i Wschodniej pod nazwą „Forum Ekonomiczne”. Uzdrowisko odwiedziło wiele znanych nazwisk m.in. Józef Piłsudski, Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Władysław Reymont, Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński, Jan Matejko, a także goście zagraniczni jak królowa Holandii Juliana, Václav Havel, Wiktor Janukowycz.

Przewoźnicy

Rozkład jazdy wyszukamy u przewoźników PKS Polonus, PKS Nowy Sącz, Voyager, Szwagropol S J., Rafa Jan „Rafatex”, „Grójec Sp. z o.o.”, Arnika, Oczkoś.

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy położony jest przy ulicy Ebersa 10. Dyżurny ruchu urzęduje codziennie w godzinach od 6.00 – 18.00. Bilety są dostępne bezpośrednio u przewoźników.

Zakup biletów online