Krzemieniec (woj. Ukraina, powiat -)

Skąd Dokąd

Chmielnicki (woj. Ukraina, powiat -)

Tarnopol (woj. Ukraina, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Chmielnicki (woj. Ukraina, powiat -)

Tarnopol (woj. Ukraina, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Malownicza miejscowość leżąca w dolinie Irwy pomiędzy wzgórzami w zachodniej części Ukrainy. Administracyjna część rejonu krzemienieckiego oraz obwodu tarnopolskiego. Znajduje się w odległości 500km od Warszawy oraz 250km od Zamościa.

Jak dojechać?

Na trasie Polska – Krzemieniec są dostępne bezpośrednie połączenia autobusowe z miejscowości takich jak: Warszawa, Bydgoszcz, Lublin, Chełm.

Zabytki

Wizytę w Krzemieńcu warto rozpocząć od ruin Zamku na górze Bony, gdzie znajduje się najlepszy punkt widokowy na miasto. Zamek pomimo, iż został zniszczony w 1648 roku, wciąż przyciąga turystów. Rozpościera się stąd widok na miasto, skocznie narciarskie, stadion sportowy oraz Liceum Krzemienieckiego, które jest najbardziej charakterystyczną budowlą Krzemieńca. Piękny kompleks znajdujący się w sąsiedztwie klasztoru i kościoła Jezuitów, zamienionych na cerkiew. Będąc w Krzemieńcu warto odwiedzić także tutejsze cmentarze.

Na cmentarzu Tunickim znajduje się grób matki Juliusza Słowackiego. Jej nagrobek został odnowiony za sprawą Ambasady Polski. Innym szczególnym cmentarzem jest znajdujący się na wzgórzu wśród zieleni tzw. cmentarz polski, o który troszczy się tutejsza Polonia.

Atrakcje

W miejscowości urodził się Juliusz Słowacki. Dlatego też największą atrakcją miasta jest muzeum autora znajdujące się Dworku Januszewskich (dziadków Słowackiego), gdzie poeta mieszkał w okresie od 1814 do 1828 roku. W ostatnich latach ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP został przeprowadzony gruntowny remont tego miejsca.

W muzeum możemy zobaczyć kopie prac poety oraz przedmioty pochodzące z okresu, w którym żył. Przed dworkiem znajduje się popiersie Juliusza Słowackiego, natomiast w kościele św. Stanisława jego pomnik, autorstwa Wacława Szymanowskiego.

Ciekawostki

Nazwa miasta ma związek z ukształtowaniem terenu i pochodzi od występujących krzemieni na okolicznych wzgórzach. Miejscowość położona jest u podnóża Wzgórz Krzemienieckich. Góry o średniej wysokości 300-400 m n.p.m. z najwyższym szczytem – Górą Bony 409 m n.p.m. Popularne i piękne pasmo wzgórz na Wołyniu, idealne do górskich wędrówek.

Przewoźnicy

Połączenia PKS są niedostępne na trasie. Przewóz oferują przewoźnicy: Prywatny Przedsiębiorca Stetsyk Taras Władimirowicz, FOP Palko Walentina Anatoljewna oraz Prywatny Przedsiębiorca Kononczuk Wasyl Wasylowycz.

Dworce i przystanki

Przystanek w Krzemieńcu znajduje się na Dworcu Autobusowym przy ulicy Dubenska 138. Rozkład jazdy oraz bilety są dostępne online.

Zakup biletów online