Kudowa-Zdrój (woj. dolnośląskie, powiat kłodzki)

Skąd Dokąd

Praga (woj. Republika Czeska, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Praga (woj. Republika Czeska, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Kudowa-Zdrój jest miastem zlokalizowanym w województwie dolnośląskim. Kudowa mieści się w dolinie pogranicza Gór Stołowych oraz Pogórza Orlickiego, jest to miasto uzdrowiskowe. Umiejscowione jest nad potokiem Bystra, który niebezpośrednio wpada do Łaby. Kłodawa-Zdrój jeszcze w 2007 roku posiadała cztery przejścia graniczne z Czechami. Zostały one zlikwidowane na mocy Układu z Szengen. Dystans z centrum Kudowy-Zdroju do innych miast Polski wynosi w kolejności: Gdańsk 633 km; Warszawa 486 km ; Łódź 346 km; Kraków 320 km; Wrocław 129 km.

Jak dojechać?

Do Kudowy-Zdroju można dojechać bezpośredniego korzystając z połączenia kolejowego między innymi z Wałbrzycha, Wrocławia, Jeleniej Góry czy Legnicy. Ponadto do tego miasta uzdrowiskowego można dojechać poprzez połączenia autobusowe z takimi miastami jak Ustka, Kraków, Wałbrzych,. Wrocław.

Prócz tego z Kudowy-Zdroju autobusem można dojechać do czeskich miast, jak na przykład Praga, Nachód i Hronow. Dodatkowo przez miasto przebiega droga krajowa numer 8, trasa europejska E67 oraz droga wojewódzka numer 387.

Zabytki

Kudowa-Zdrój jako miasto posiadające status uzdrowiska może pochwalić się licznymi sanatoriami, a przede wszystkim wyremontowanym, zabytkowym Parkiem Zdrojowym i pijalnią wód pochodzącymi z XVIII wieku. Dodatkowo odwiedzając tą miejscowość warto udać się do jednej z dzielnic Czermna, w której znajduje się unikatowa szopka z 250 ruchomymi figurkami lipowymi. Została ona zbudowana w latach 1904 – 1924. Wypoczywając w tym uzdrowisku nie można zapomnieć również o Muzeum Zabawek mieszczącym się przy ulicy Zdrojowej 46B. Ponadto o Muzeum Żaby, które w tym momencie jest Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych. Gromadzi ono wszystkie gadżety związane z tym płazem.

Doskonałym pomysłem na spędzenie czasu w Kudowie-Zdroju jest również wędrówka Szlakiem Ginących Zawodów. Jest to szlak na którego trasie znajduje się kilka drewnianych chat, w których można zapoznać się z takimi zawodami jak tkacz, garncarz czy piekarz.

Atrakcje

Atrakcją Kudowy-Zdroju jest idealne położenie. Jest to miasto z doskonałym punktem wyjścia do jednodniowych, pieszych wycieczek prowadzonych w Góry Stołowe, do Czech, a także do sanktuarium w Wambierzycach. Poza tym przez miasto przebiegając trzy szlaki turystyczne. Czerwony, który prowadzi z Karłowa do Dusznik Zdrój i przebiega przez rezerwat Błędne Skały.

Szlak zielony prowadzący z Pasterki do Rozdroża pod Lelkową oraz szlak niebieski. Ten ostatni rozpoczyna się w Kudowie-Zdroju i kończy się na dawnym przejściu granicznym z Czechami, Ceska Cermna.

Ciekawostki

W Kudowie Zdroju w dzielnicy Czermna można zobaczyć szopkę, która została zbudowana w latach 1904-1924. Składa się ona z około 250 ruchomych figurek wykonanych z drewna lipowego. Odwiedzając Kudowę Zdrój warto pamiętać, że w dzielnicy Pstrążnej znajduje się Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego wraz z skansenem. Zgromadzono tam drewniane budynki pochodzące z ziemi kłodzkiej oraz inne zabytki kultury materialnej, takie jak pościel, meble, sprzęt gospodarski.

Przewoźnicy

Najpopularniejsi przewoźnicy autobusowi kursujący na tej trasie to:
PKS Polonus, PKS w Mławie S.A.

Dworce i przystanki

Na terenie miasta zlokalizowana jest stacja kolejowa oraz dworzec. Wewnątrz budynku dworca można zakupić bilety na połączenia kolejowe, a także sprawdzić rozkład jazy zarówno pociągów jak i autobusów. Ponadto przy ulicy 1 maja oraz Głównej mieszczą się przystanki do połączenia PKS, kursujące zarówno do miast Polskich jak i Czeskich.

Zakup biletów online