Lądek-Zdrój (woj. dolnośląskie, powiat kłodzki)

Skąd Dokąd

Lokalizacja

Lądek-Zdrój to małe miasto województwa dolnośląskiego położone w Sudetach Wschodnich, w dolinie rzeki Białej Lądeckiej, pomiędzy Górami Złotymi, a Krowiarkami. Niedaleko niego znajdują się miasta takie jak chociażby Stronie Śląskie (ok. 7 km.), Kłodzko (ok. 24 km.), Bystrzyca Kłodzka (ok. 27 km.), Ząbkowice Śląskie (ok. 40 km.), Nowa Ruda (ok. 50 km.), Bielawa (ok. 61 km.).

Jak dojechać?

Połączenia autobusowe i połączenia PKS do Lądka Zdroju nie są zbyt częste. .

Zabytki

W części miejskiej warto zwiedzić rynek na którym znajduje się neorenesansowy ratusz otoczony pięknymi barokowymi kamieniczkami. W jego obrębie znajdziemy ponad 3 metrowej wysokości pręgierz, a także pomnik Trójcy Świętej wykonany przez wybitnego śląskiego rzeźbiarza doby baroku Michała Klahra Starszego, którego rzeźby znajdują się również w XVIII wiecznym kościele Narodzenia NMP. Jednym z najstarszych zabytków Lądka jest dwuprzęsłowy kamienny most św. Jana Nepomucena na rzece Biała Lądecka, na środku którego stoi barokowa figura.

Atrakcje

Odwiedzając Lądek Zdrój oraz park zdrojowy, punktem obowiązkowym jest zażycie kąpieli w sanatorium "Wojciech", którego centralnym punktem jest przypominający stylem łaźni rzymskiej, marmurowy basen pod kopułą. Warte obejrzenia jest arboretum, czyli leśny ogród, w którym można podziwiać ponad 250 gatunków roślin z całego świata. Idąc stamtąd ścieżką krajoznawczo-przyrodniczą dojdziemy na Górę Trojak, gdzie mieszczą się ruiny średniowiecznego zamku Karpień. Warto udać się również na wierzę widokową na Górze Borówkowej, jednego z najwyższych szczytów Gór Złotych, a najwyżej położonego punktu w samej gminie. Równie ciekawą atrakcją będzie Muzeum Kopalni Złota i wyprawa do Jaskini Radochowskiej, jednej z najciekawszych jaskiń w całych Sudetach.

Ciekawostki

Ciekawostkę stanowić może to, iż do Lądka na kuracje przybywali ówcześni władcy jak cesarzowa Katarzyna II, cesarz Aleksander I, królowie pruscy, prezydent USA, John Quincy Adams, czy niemiecki pisarz Johann Wolfgang von Goethe. Samo uzdrowisko uważane jest za najprawdopodobniej najstarsze w Polsce, gdyż ze źródeł historycznych wynika, że już w 1241 istniały tu urządzenia kąpielowe, które zniszczone zostały przez Mongołów wracających spod bitwy pod Legnicą.

Przewoźnicy

Przewoźnicy obsługujący połączenia dalekobieżne to PKS Kudowa Zdrój i PKS Kłodzko

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy znajduje się w części zdrojowej miasta, przy ulicy Konopnickiej. Jako, iż Lądek-Zdrój nie posiada kas biletowych, bilety dostępne są wyłącznie u przewoźników.

Zakup biletów online