Legnica (woj. dolnośląskie, powiat legnica)

Skąd Dokąd

Bolesławiec (woj. dolnośląskie, powiat bolesławiecki)

Kijów (woj. Ukraina, powiat -)

Monachium (woj. Niemcy, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Winnica (woj. Ukraina, powiat -)

Zaporoże (woj. Ukraina, powiat -)

Zielona Góra (woj. lubuskie, powiat zielona góra)

Bolesławiec (woj. dolnośląskie, powiat bolesławiecki)

Kijów (woj. Ukraina, powiat -)

Monachium (woj. Niemcy, powiat -)

Połtawa (woj. Ukraina, powiat -)

Świebodzin (woj. lubuskie, powiat świebodziński)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Winnica (woj. Ukraina, powiat -)

Zaporoże (woj. Ukraina, powiat -)

Zielona Góra (woj. lubuskie, powiat zielona góra)

Lokalizacja

Legnica to miasto powiatowe w województwie dolnośląskiem. To jedno z najstarszych miast w regionie i trzecie co do wielkości na Dolnym Śląsku. Jest położona nad dwiema rzekami - Kaczawą i Czarną Wodą oraz na pograniczu Pogórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej. Niedaleko Legnicy znajdują się takie miasta jak: Bolesławiec (ok. 50 km), Jelenia Góra (ok. 57 km), Kamienna Góra (ok. 58 km), Głogów (ok. 60 km), Świdnica (ok. 60 km), Wałbrzych (ok. 67 km), Wrocław (ok. 76 km), Rawicz (ok. 77 km), Leszno (ok. 93 km), Zielona Góra (ok. 109 km).

Jak dojechać?

Do Legnicy można dojechać autobusami ze Szklarskiej Poręby i Warszawy. Współpracujący z platformą Dworzeconline.pl przewoźnik to PKS Polonus, który oferuje niezawodne połączenia autobusowe. Szczegółowy rozkład jazdy oraz połączenia PKS można sprawdzić na tej stronie.

Zabytki

W Legnicy znajdują się ciekawe zabytki, które warto zobaczyć. Do najbardziej interesujących należą: Zamek Piastowski w Legnicy, Stary Ratusz, Kamieniczka pod Przepiórczym Koszem, Mauzoleum Piastów Śląskich oraz Akademia Rycerska.

Atrakcje

Jedną z największych atrakcji jest Zamek Piastowski w Legnicy. Jest jedną z pierwszych murowanych warowni na ziemiach polskich. Wybudowano go pod koniec XII wieku za panowania księcia śląskiego Henryka Brodatego. Dziś na zamkowym dziedzińcu obywają się imprezy kulturalne. W mieście znajduje się również Muzeum Miedzi, które mieści się barokowym budynku dawnej kurii opatów z Lubiąża oraz Teatr im. Heleny Modrzejewskiej.

Ciekawostki

Nazwa Legnica wywodzi się od słów "legowisko", "wylegiwać się". W Legnicy urodzili się m.in. znani aktorzy - Anna Dymna i Tomasz Kot. Natomiast w 1997 roku tytuł Honorowego Mieszkańca Legnicy otrzymał papież Jan Paweł II. O Zamku Piastowskim w Legnicy krążą dwie legendy, związane z wieżą św. Jadwigi i św. Piotra. Podziemia wieży św. Jadwigi są podobno tak głębokie, jak wysokie są jej mury ponad ziemią. Według podań Królowa Jadwiga, od której imienia pochodzi nazwa wieży, właśnie tam spędzała większość czasu, by się w spokoju się modlić i rozmawiać z aniołami. Z kolei wieża św. Piotra, nazywana jest Głodową na pamiątkę śmierci głodowej nieposłusznego średniowiecznego rycerza Ottona von Hohena.

Przez niego taką samą śmierć poniósł paź Sławek, który niesłusznie został wtrącony do lochu - bez jedzenia i picia. Jak twierdzą mieszkańcy, jęki i zawodzenia ducha Ottona von Hohena można usłyszeć w nocy w okolicy Zamku.

Przewoźnicy

PKS Polonus

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy jest położony przy ulicy Dworcowej 5. Bilety można nabyć w kasie biletowej.

Zakup biletów online