Lida (woj. Białoruś, powiat -)

Skąd Dokąd

Lokalizacja

Lida to miasto, które niegdyś znajdowało się na terytorium I Rzeczypospolitej. Było to również miasto królestwa Wielkiego Księstwa Literskiego I Rzeczypospolitej. Obecnie należy do Białorusi, jednak aż 40 procent zamieszkującej tam ludności to Polacy.

Jak dojechać?

Jeśli chcecie Państwo dojechać do miejscowości Lida, możecie skorzystać z połączenia autobusowego z Warszawy.
Bilety autobusowe na Białoruś do nabycia na Dworcu Online.

Zabytki

W Lidzie znajduje się wiele zabytków, które niezmiennie zachwycają turystów przybywających tam z całego świata. Jednym z czołowych miejsc, które warto zwiedzić będąc w mieście, jest zamek. Został on wybudowany w XIV wieku przez księcia litewskiego Giedymina. Zaprojektowany na planie czworoboku, posiada dwie wieże gotyckie. Kolejnym zabytkiem jest katolicki kościół, który datuje się na rok 1770. Został on zaprojektowany w stylu barokowym, posiada trzy nawy, czworoboczne prezbiterium, a także barokowe szczyty fasad. Bogato wyposażone wnętrze zachwyca zarówno wiernych, jak i zwiedzających. Wewnątrz można bowiem podziwiać liczne freski, rzeźby oraz ornamenty stiukowe.

W świątyni znajduje się również cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Kolejnym ciekawym budynkiem sakralnym jest kościół pijarów, a obecnie cerkiew prawosławna, która została zbudowana w sposób klasycystyczny, w kształcie rotundy. Jej powstanie datuje się na lata 1800-1825. W okresie między I a II wojną światową w budynku mieściła się szkoła handlowa.

Oprócz wyżej wymienionych zabytków będąc w mieście warto zwiedzić cmentarz katolicki, stary browar, a także ciekawie zaprojektowany budynek Poczty Polskiej.

Atrakcje

Będąc w Lidzie z pewnością nie można się nudzić! Oprócz mnogości zabytków, które znajdują się na terenie tego malowniczego miasta, turyści mogą skorzystać z wielu restauracji, kawiarni, barów, a także odwiedzić tereny zielone, których również tutaj nie brakuje.

Ciekawostki

W Lidzie znajdują się dwa kluby sportowe - hokejowy i piłkarski. Prawie do połowy XX wieku w miejscowości Lida znajdowała się jedna z największych żydowskich szkół rabinicznych w Europie. Warto również wiedzieć, że w mieście działa Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Ludzkiej, które ma na celu szeroko pojęte poszerzanie polskiej kultury.

Przewoźnicy

Przewoźnikiem, który oferuje szybkie, bezpieczne i atrakcyjne cenowo połączenia międzynarodowe z Warszawy do miejscowości Lida jest GAJA.

Dworce i przystanki

Bilety na interesujące Państwa połączenia autobusowe możecie nabyć w kasie dworca autobusowego bądź przez naszą stronę internetową. Znajdziecie tutaj również rozkład jazdy i wiele innych informacji.

Zakup biletów online