Lipsko (woj. mazowieckie, powiat lipski)

Skąd Dokąd

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Ostrowiec Świętokrzyski (woj. świętokrzyskie, powiat ostrowiecki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Ostrowiec Świętokrzyski (woj. świętokrzyskie, powiat ostrowiecki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Miasto Lipsko położone jest w województwie mazowieckim, choć historycznie należało do Małopolski. Leży nad rzeką Krępianką, na Wzniesieniach Południowomazowieckich. Większe miasta niedaleko Lipska to Lublin (ok. 78 km), Warszawa (ok. 157 km), Ostrowiec Świętokrzyski (ok. 38 km)

Jak dojechać?

Do Lipska prowadzą połączenia autobusowe z Solca nad Wisłą, Tarnobrzegu i Warszawy, jak również z innych miejscowości w Polsce.

Zabytki

Najważniejszym zabytkiem Lipska jest zbudowany z białego kamienia wapiennego Kościół Świętej Trójcy ufundowany przez Mikołaja Oleśnickiego i jego żonę Zofię. Znajdziemy w nim między innymi obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, wizerunek Świętej Trójcy z pocz. XVIII w., dwa zabytkowe ołtarze i obraz św. Walentego z XIX w.

Atrakcje

Obecnie Lipsko leży na szlaku komunikacyjnym. Największa atrakcją turystyczną miasta, poza zwiedzaniem Kościoła Świętej Trójcy, są spływy kajakowe Biebrzą oraz pobliski Biebrzański Park Narodowy, którego szata roślinna odznacza się ogromną różnorodnością, wysokim stopniem naturalności i obecnością wielu rzadkich gatunków.

Słynne jest także Muzeum Lipskiej Pisanki wykonywanej metodą batiku szpilkowego. Dziś można w nim wziąć udział w pokazach i warsztatach, prowadzonych przez lipskie twórczynie ludowe z zakresu pisankarstwa, wypieku pieczywa obrzędowego, wykonywania wycinanek oraz palm wielkanocnych. Wizyta jest możliwa po wcześniejszym umówieniu jej w Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lipsku.

Ciekawostki

Miasto, początkowo funkcjonujące jako wieś, było własnością kasztelana radomskiego Mikołaja Oleśnickiego. To on wyjednał dla grodu prawa miejskie, potem sprzedając je niemieckiemu rodowi Denhoffów. W średniowieczu Lipsko zamieszkiwane było przez Jaćwingów, których język - jąćwiński - nadal słychać chwilami w mowie mieszkańców miasta. To właśnie z Lipska wyruszył w 1939 roku oddział majora Henryka Dobrzańskiego - Hubala. Budowano tutaj także w 1940 roku umocnienia radzieckie, a po zajęciu terenów przez Armię Czerwoną - umocnienia Linii Mołotowa. W czasie II wojny światowej w miejscowej synagodze wymordowano mieszkających tutaj Żydów.

Przewoźnicy

Połączenia PKS realizują następujący, związani z platformą Dworzeconline.pl przewoźnicy: PKS Ostrowiec Św., PKS Tarnobrzeg, a także PKS Polonus. Rozkład jazdy dostępny jest na naszej stronie.

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy w Lipsku mieści się przy ulicy 1 Maja 5. W nowo wybudowanym budynku można kupić bilety w znajdującej się tutaj kasie biletowej czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-18.00.

Zakup biletów online