Łubnie (woj. Ukraina, powiat -)

Skąd Dokąd

Charków (woj. Ukraina, powiat -)

Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie, powiat kołobrzeski)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Zaporoże (woj. Ukraina, powiat -)

Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie, powiat kołobrzeski)

Połtawa (woj. Ukraina, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Zaporoże (woj. Ukraina, powiat -)

Lokalizacja

Łubnie to miasto na Ukrainie, nad Sułą, w obwodzie połtawskim.

Jak dojechać?

Do Łubni dostępne są codzienne połączenia autobusowe ze Szczecina przez Poznań, Warszawę, Lublin. Cała trasa ze Szczecina do miasta Łubnie wynosi 1574 kilometry.

Zabytki

Łubnie są teraz miastem o nielicznych widocznych walorach zabytkowych. Jeremi Wiśniowiecki około roku 1640 ufundował tu kościół i klasztor bernardynów. Rozbudował również zamek postawiony przez swego ojca, Michała, który był zarazem jego rezydencją. Matka Jermiego, Raina Wiśniowiecka wybudowała na początku XVII w. obwarowaną cerkiew Przemienienia Pańskiego oraz monastyr Mharski, który w został zdewastowany w Związku Sowieckim, a obecnie jest remontowany.

Atrakcje

Od momentu założenia miasteczko było stolicą "królewskiej" gałęzi rodu Wiśniowieckich. Na wzgórzu, gdzie mieściła się ich siedziba obecnie znajduje się teren wojskowy.

Pozostałości pałacu można obejrzeć w Muzeum Krajoznawczym w Łubniach - fragment kolumny, najprawdopodobniej z reprezentacyjnej sali niebieskiej oraz drzwi ze znajdującego się tam kiedyś klasztoru Bernardynów.

Ciekawostki

Łubnie są najprawdopodobniej jednym z najstarszych miast na Ukrainie. Według legendy rok ich założenia przez Włodzimierza I Wielkiego przypada na 998. W kronikach pierwsze pisemne wzmianki o tej miejscowości pojawiają się dopiero w roku 1107. Początkowo osada miała charakter obronny, by rozwinąć się na przełomie wieku XV i XVI.

W roku 1591 miasto otrzymało herb, a już w pierwszej połowie XVII wieku trafiło we władanie, jednego z najpotężniejszych magnatów kresowych, księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Jako jego siedziba pojawia się ono w powieści Henryka Sienkiewicza "Ogniem i mieczem".

Wiśniowiecki posiadał olbrzymie ziemie w dorzeczu Suły, na które sprowadzał osadników, bardzo dynamicznie zwiększając liczbę ludności i tym samym przyczyniając się do intensywnego rozwoju tego obszaru. Z Łubni najprawdopodobniej pochodził Melchizedek, prawosławny mnich i działacz dyzunicki, który w latach 1761–1771 sprawował nadzór nad cerkwiami Prawobrzeżnej Ukrainy, gdzie prowadził działalność misyjną. Miasto jest również miejscem urodzenia Ludmiły Rudienko, radzieckiej mistrzyni świata w szachach w latach 1950-1953.

Przewoźnicy

Połączenia autobusowe realizowane są przez współpracujących z naszą platformą przewoźników kursujących na tej trasie: LEON POL TRANS sp. z o.o. Bilety na przejazdy dostępne są online na naszej stronie internetowej. Bilety autobusowe można kupować na trasy wyjazdowe oraz powrotne.

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy położony jest na ulicy Radyanska 157. Szczegółowy rozkład jazdy, dni i godziny kursowania, dostępne na naszej stronie.

Zakup biletów online