Maków Mazowiecki (woj. mazowieckie, powiat makowski)

Skąd Dokąd

Jednorożec (woj. mazowieckie, powiat przasnyski)

Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie, powiat mrągowski)

Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie, powiat olsztyn)

Przasnysz (woj. mazowieckie, powiat przasnyski)

Szczytno (woj. warmińsko-mazurskie, powiat szczycieński)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Jednorożec (woj. mazowieckie, powiat przasnyski)

Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie, powiat mrągowski)

Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie, powiat olsztyn)

Przasnysz (woj. mazowieckie, powiat przasnyski)

Szczytno (woj. warmińsko-mazurskie, powiat szczycieński)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Maków Mazowiecki jest miastem leżącym w województwie mazowieckim. Przez miasto przepływa rzeka Orzyc. Od centrum Warszawy dzieli go odległość 77 kilometrów.

Jak dojechać?

Do Makowa Mazowieckiego prowadzą połączenia autobusowe z takich miast jak Ciechanów, Dobrzankowo, Drążdżewo, Jednorożec, Mława, Mrągowo, Olsztyn, Ostrołęka, Przasnysz, Spychowo, Szczytno i Warszawa. Rozkład jazdy jest dostępny w serwisie. Na stronie można również zakupić bilety na podróż.

Zabytki

W Makowie Mazowieckim zwiedzić możemy liczne zabytkowe kościoły i dwory. Najstarszy z nich, Kościół pw. Bożego Ciała został powołany około 1200 roku. Wcześniej był drewnianym budynkiem, w XV wieku wybudowano obecny kościół. Na początku XIX wieku kościół najpierw pełnił funkcje więzienia, a po niedługim czasie piekarni.

W Makowie Mazowieckim stoi budynek dawnej Wielkiej Synagogi, który został wybudowany w 1717 roku. Podczas II wojny światowej została spalona przez niemieckie wojska.

Atrakcje

W Makowie Mazowieckim swoją stacje ma Mławska Kolej Dojazdowa, która ruszyła w 1915 roku. Niestety w obecnym czasie kolej jest nieczynna, jednak trwają prace remontowe, aby przywrócić świetność kolejki wąskotorowej. W ciepłe dni można się wybrać nad malowniczy, sztucznie utworzony zalew przy rzece Orzyc. Jest doskonałą gratką dla wędkarzy. Znaleźć tam można okonie, szczupaki, sandacze, karasie, tołpygi, karpie, liny, płocie i inne ryby.

Jeden z mieszkańców złowił w nim karpia o długości 90 cm i ważącego 17 kilogramów. Przy zalewie można wypożyczyć kajaki i inny sprzęt wodny, skorzystać z boiska i posilić się w okolicznym barze.

Ciekawostki

Maków Mazowiecki ma bogatą historię o czasach II wojny światowej. Miasto zostało wcielone do III Rzeszy, w latach 1941-1942 Niemcy utworzyli w nim getto dla ludności żydowskiej. Utworzono również zakład pracy karnej, w której pracowało około 200 osób. Podczas odzyskiwania miasta w 1945 roku praktycznie 90 procent zabudowań zostało zniszczonych. Liczba ludności w tamtym czasie wynosiła tylko 3000 mieszkańców. W Makowie Mazowieckim urodził się w 1900 roku Hyman George Rickover, który został admirałem United States Navy.

Przewoźnicy

Przewoźnicy obsługujący te połączenia autobusowe PKS to PKS Polonus, Przewozy Krajowe i Zagraniczne Osób S.C. B. Czaplicka, K. Czaplicki, PKS w Mławie S.A.,PKS Przasnysz, BUS-KOM PKS, PKS Mrągowo Sp.z o.o.,PKS Ciechanów S.A.,PKS Ostrołęka, PKS w Olsztynie S.A.

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy znajduje się przy ulicy Przasnyskiej 36. Jest obsługiwany przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Przasnyszu S.A.

Zakup biletów online