Marki (woj. mazowieckie, powiat wołomiński)

Skąd Dokąd

Lokalizacja

Marki to miasteczko znajdujące się w aglomeracji warszawskiej, w powiecie wołomińskim. Leży na północny wschód od Warszawy, przy drodze krajowej numer 8. Przez Marki przepływają dwie rzeki: Długa oraz Czarna. Obie uchodzą do kanału Żerańskiego.

Jak dojechać?

Do Marek kursują bezpośrednie połączenia PKS z miast: Ciechanowiec, Nowy Lubiel, Ostrołęka, Ostrów Mazowiecka oraz Warszawa. Z kolei z Marek możemy udać się do tych samych miast z wyjątkiem Ciechanowca.

Zabytki

W Markach znajduje się wiele pięknych, zabytkowych budynków sakralnych. Jednym z nich jest kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, który został zaprojektowany w gotycko-nadwiślańskim stylu. Pomysłodawcą tej budowli był znakomity architekt Jan Hinz. Kamień węgielny został wmurowany w 1899 roku, a cała budowa zakończyła się cztery lata później. Trzynawowa, zbudowana z cegły świątynia oparta jest na ośmiu kolumnach i została wybudowana na planie krzyża. Kolejnym wartym odwiedzenia kościołem jest parafia świętego Andrzeja Boboli, która aktualnie jest obsługiwana przez księży Michalitów. Kościół powstał według projektu Feliksa Michalskiego, a jego budowa trwała od 1928 do 1931 roku. Na terenie Marek można podziwiać także zespół architektoniczny rodziny Briggsów.

Zabytkowy zespół produkcyjno-mieszkalno-rezydencjalny powstał w latach osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku. W jego skład wchodził pałac Briggsów oraz budynki składające się na robotnicze osiedle. Stan, w którym zachowały się obiekty, jest niemalże idealny.

Atrakcje

W obrębie Marek znajduje się torfowiskowy rezerwat przyrody Horowe Bagno. Na terenie rezerwatu znajdują się gatunki roślin objęte ścisłą ochroną, do których należą między innymi: goździk piaskowy, rosiczka okrągłolistna, podkolan biały, grzybienie białe czy listera jajowata. Warto również wiedzieć, że najgrubszym drzewem znajdującym się na terenie miasta jest dąb Gajosa, będący pomnikiem przyrody. Jego obwód to 636 cm, a wysokość to około 30 metrów.

W Markach można podziwiać również XIX-wieczny park z wieloma innymi pomnikami przyrody.

Ciekawostki

Na skwerze przy Urzędzie Miasta znajduje się pamiątkowa wąskotorowa lokomotywa. Pomnik ten można podziwiać od 2010 roku i stanowi on pamiątkę Mareckiej Kolejki.

Przewoźnicy

Pewne, bezpieczne i szybkie połączenia autobusowe z/do Marek oferuje dwóch przewoźników: PKS Ostrołęka oraz Kaczmarczyk.

Dworce i przystanki

Rozkład jazdy jest dostępny na naszej stronie internetowej, gdzie mogą Państwo również nabyć bilety na interesujące Was kursy oraz zobaczyć rozkłady jazdy PKS

Zakup biletów online