Mikołajki (woj. warmińsko-mazurskie, powiat mrągowski)

Skąd Dokąd

Giżycko (woj. warmińsko-mazurskie, powiat giżycki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Giżycko (woj. warmińsko-mazurskie, powiat giżycki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Mikołajki są miastem znajdującym się w województwie warmińsko-mazurskim. Miasto położone jest w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, czyli obszarze unikatowym na skalę światową. Obszar ten jest bogaty pod względem przyrodniczym, historycznym oraz biologicznym.

Mikołajki ulokowane są pomiędzy dwoma jeziorami, Tałty oraz Jeziorem Mikołajskim. Odległość z Mikołajek do innych miast Polski wynosi kolejno: Kraków 567 km; Wrocław 558 km; Lublin 365 km; Gdańsk 230 km; Warszawa 215 km.

Jak dojechać?

Przez Mikołajki przebiega droga krajowa numer 16, łącząca Ełk i Augustów, Mrągowa oraz Olsztyna. Ponadto przez Mikołajki biegnie droga wojewódzka numer 609 prowadząca do Ukty, Rucianej-Nidy oraz Pisza. Połączenia autobusowe z Mikołajkami realizowane są z dworca. Ponadto w mieście funkcjonują prywatni przewoźnicy, którzy kursują na regularnych trasach w mieście i do okolicznych miejscowości.

Zabytki

Mikołajki prócz doskonale rozwiniętej bazy żeglugowej może pochwalić się pięknymi zabytkami. Należą do nich klasycystyczny kościół pw. Świętej Trójcy z 1842 roku. Ponadto neogotyckim kościołem pw. Matki Bożej Różańcowej z 1910 roku.

Poza obiektami sakralnymi w Mikołajkach warto zobaczyć rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno oraz Muzeum Reformacji znajdujące się przy placu Kościelnym 4. Znajdują się w nim pamiątki, zbiory piśmiennictwa i drukarstwa mazurskiego, zdjęcia oraz dokumenty dotyczące ruchu reformackiego na terenie Polski i Europy.

Atrakcje

Do atrakcji Mikołajek należy fantastycznie i doskonale rozwinięta baza żeglarska. Znajduje się tutaj wiele przystani, dzięki który można wypożyczyć sprzęt do rekreacji wodnej. Poza doskonałą bazą atrakcją Mikołajek jest bezpośrednie sąsiedztwo z terenami Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Park ten utworzony został w 1977 roku i jego głównym zadaniem jest ochrona bogactwa świata roślin i zwierząt. Ponadto ochrona terenu obfitego w torfowiska, unikatowe lasy oraz krystalicznie czyste wody.

Ciekawostki

W czasie II Wojny Światowej w Mikołajkach znajdowała się placówka zbierająca informacje na temat ZSRR. W Mikołajkach dział również ośrodek radiologiczny. W 1986 roku, po katastrofie elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie, stacja znajdująca się w Mikołajkach jako pierwsza w Polsce odkrywa napływ skażonych radiologicznie mas powietrza.

Przewoźnicy

Komunikacje miejską oraz połączenia autobusowe na terenie Mikołajek zapewnia przedsiębiorstwo PKS Mrągowo. Przewoźnicy tej firmy kursują stałymi trasami po terenie całego miasta. Dalekobieżny transport zapewniają tacy przewoźnicy, jak Polonus, czy PKS Agawa. Tymi połączeniami z i do Mikołajek dojedziemy między innymi z Warszawy czy Mrągowa.

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy w Mikołajkach znajduje się przy ulicy Kolejowej, tuż obok nieczynnej stacji kolejowej. Ponadto na terenie miasta znajdują się przystanki lokalnego przewoźnika. Rozkład jazdy na połączenia PKS można sprawdzić na naszej stronie.

Zakup biletów online