Mińsk Białoruski (woj. Białoruś, powiat -)

Skąd Dokąd

Gdańsk (woj. pomorskie, powiat gdańsk)

Modlin (woj. mazowieckie, powiat nowodworski)

Nowy Dwór Mazowiecki (woj. mazowieckie, powiat nowodworski)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Wilno (woj. Litwa, powiat -)

Gdańsk (woj. pomorskie, powiat gdańsk)

Modlin (woj. mazowieckie, powiat nowodworski)

Nowy Dwór Mazowiecki (woj. mazowieckie, powiat nowodworski)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Wilno (woj. Litwa, powiat -)

Lokalizacja

Mińsk jest największym miastem i zarazem stolicą Białorusi. Jest położony w Wysoczyzny Mińskiej, nad rzeką Świsłocz. Niedaleko Mińska znajdują się takie miasta jak: Marina Horka (ok. 66 km), Borysów (ok. 74 km), Mołodeczno (ok. 76 km), Berezyna (ok. 106 km), Baranowicze (ok. 146 km).

Jak dojechać?

Do Mińska można dojechać autobusami z Warszawy. Współpracujący z platformą Dworzeconline.pl przewoźnicy to: Biacomex S.A, Stefaniuk Marek PHU Usługi Przewozowe "Hermek". Szczegółowy rozkład jazdy oraz połączenia autobusowe można sprawdzić na naszej stronie.

Zabytki

W Mińsku znajdują się ciekawe zabytki, które warto zwiedzić. Do najbardziej interesujących należą: Stare Miasto, Cmentarz Kalwaryjski, który nazywany jest cmentarzem szlachty polskiej, pałacyk Wańkowiczów w Wielkiej Ślepiance, rezerwat archeologiczny Stary Zamek.

Atrakcje

W Mińsku znajduje się kilka teatrów, które wystawiają ciekawe sztuki, opery i balet. Można wybrać się m.in. do Teatru Wielkiego Opery i Baletu Białorusi lub do Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały.

Miłośnicy przyrody mogą wybrać się do Centralnego Ogrodu Botanicznego Narodowej Akademii Nauk Białorusi, w której jest można zobaczyć egzotyczne rośliny lub do parku Gorkiego, w którym znajduje się park rozrywki z diabelskim młynem, edukacyjnym obserwatorium i planetarium, a także kryte lodowisko. Dla dzieci proponujemy Białorusi Park Wodny, którym czeka wiele atrakcji. To jeden pięciu największych obiektów sportowo-rekreacyjnych w Europie. W Mińsku otworzono również Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, w którym można oglądać grafiki, plakaty, fotografie odzież oraz inne przedmioty z czasów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej toczącej się w latach 1941-1945. Eksponaty są zarówno cywilne, jak i wojskowe.

Ciekawostki

Mińsk był miastem królewskim Wielkiego Księstwa Litewskiego (od połowy XIII wieku do 1569 roku) oraz I Rzeczypospolitej (w latach 1569-1793). Miasto w latach 1793-1919 było w zaborze rosyjskim, w latach 1919-1920 było pod polską administracją, zaś od 1920 roku należało do Białoruskiego SRR.

Dopiero w 1991 roku Mińsk stał się stolicą suwerennej Białorusi. Plac Wolności w Mińsku ma bardzo mylną nazwę. Nie wiadomo, o czyją wolność chodzi, na pewno nie obywateli czy turystów. Bowiem fotografowanie i wycieczki muszą zostać formalnie załatwione.

Przewoźnicy

Połączenia PKS do Mińska oferują następujący przewoźnicy: Biacomex S.A, Stefaniuk Marek PHU Usługi Przewozowe "Hermek".

Dworce i przystanki

Dworce autobusowe przy ul. Bobrujskiej 6, na placu Przydworcowym (Dworzec Centralny). Bilety PKS można nabyć w kasach biletowych oraz na naszej stronie.

Zakup biletów online