Mińsk Białoruski (woj. Białoruś, powiat -)

Skąd Dokąd

Gdańsk (woj. pomorskie, powiat gdańsk)

Modlin (woj. mazowieckie, powiat nowodworski)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Gdańsk (woj. pomorskie, powiat gdańsk)

Modlin (woj. mazowieckie, powiat nowodworski)

Lokalizacja

Mińsk jest największym miastem i zarazem stolicą Białorusi. Jest położony w Wysoczyzny Mińskiej, nad rzeką Świsłocz. Niedaleko Mińska znajdują się takie miasta jak: Marina Horka (ok. 66 km), Borysów (ok. 74 km), Mołodeczno (ok. 76 km), Berezyna (ok. 106 km), Baranowicze (ok. 146 km).

Jak dojechać?

Do Mińska można dojechać autobusami z Warszawy. Współpracujący z platformą Dworzeconline.pl przewoźnicy to: Biacomex S.A, Stefaniuk Marek PHU Usługi Przewozowe "Hermek". Szczegółowy rozkład jazdy oraz połączenia autobusowe można sprawdzić na naszej stronie.

Zabytki

W Mińsku znajdują się ciekawe zabytki, które warto zwiedzić. Do najbardziej interesujących należą: Stare Miasto, Cmentarz Kalwaryjski, który nazywany jest cmentarzem szlachty polskiej, pałacyk Wańkowiczów w Wielkiej Ślepiance, rezerwat archeologiczny Stary Zamek.

Atrakcje

W Mińsku znajduje się kilka teatrów, które wystawiają ciekawe sztuki, opery i balet. Można wybrać się m.in. do Teatru Wielkiego Opery i Baletu Białorusi lub do Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały.

Miłośnicy przyrody mogą wybrać się do Centralnego Ogrodu Botanicznego Narodowej Akademii Nauk Białorusi, w której jest można zobaczyć egzotyczne rośliny lub do parku Gorkiego, w którym znajduje się park rozrywki z diabelskim młynem, edukacyjnym obserwatorium i planetarium, a także kryte lodowisko. Dla dzieci proponujemy Białorusi Park Wodny, którym czeka wiele atrakcji. To jeden pięciu największych obiektów sportowo-rekreacyjnych w Europie. W Mińsku otworzono również Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, w którym można oglądać grafiki, plakaty, fotografie odzież oraz inne przedmioty z czasów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej toczącej się w latach 1941-1945. Eksponaty są zarówno cywilne, jak i wojskowe.

Ciekawostki

Mińsk był miastem królewskim Wielkiego Księstwa Litewskiego (od połowy XIII wieku do 1569 roku) oraz I Rzeczypospolitej (w latach 1569-1793). Miasto w latach 1793-1919 było w zaborze rosyjskim, w latach 1919-1920 było pod polską administracją, zaś od 1920 roku należało do Białoruskiego SRR.

Dopiero w 1991 roku Mińsk stał się stolicą suwerennej Białorusi. Plac Wolności w Mińsku ma bardzo mylną nazwę. Nie wiadomo, o czyją wolność chodzi, na pewno nie obywateli czy turystów. Bowiem fotografowanie i wycieczki muszą zostać formalnie załatwione.

Przewoźnicy

Połączenia PKS do Mińska oferują następujący przewoźnicy: Biacomex S.A, Stefaniuk Marek PHU Usługi Przewozowe "Hermek".

Dworce i przystanki

Dworce autobusowe przy ul. Bobrujskiej 6, na placu Przydworcowym (Dworzec Centralny). Bilety PKS można nabyć w kasach biletowych oraz na naszej stronie.

Zakup biletów online