Mława (woj. mazowieckie, powiat mławski)

Skąd Dokąd

Gdynia (woj. pomorskie, powiat gdynia)

Łeba (woj. pomorskie, powiat lęborski)

Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie, powiat olsztyn)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Winnica (woj. Ukraina, powiat -)

Zakopane (woj. małopolskie, powiat tatrzański)

Gdynia (woj. pomorskie, powiat gdynia)

Karwia (woj. pomorskie, powiat pucki)

Łeba (woj. pomorskie, powiat lęborski)

Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie, powiat olsztyn)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Winnica (woj. Ukraina, powiat -)

Zakopane (woj. małopolskie, powiat tatrzański)

Lokalizacja

Mława to miasto województwa mazowieckiego, leżące na Północnym Mazowszu i Wzniesieniach Mławskich. Znajduje się ono tuż przy granicy z województwem warmińsko-mazurskim. W odległości do 100 kilometrów od Mławy znajdują się takie miasta jak m.in. Działdowo (ok. 21 km.), Nidzica (o. 30 km.), Ciechanów (ok. 34 km.), Żuromin (ok. 36 km.), Przasnysz (ok. 37 km.), Sierpc (ok. 64 km.), Olsztyn (ok. 87 km.).

Jak dojechać?

Bez problemów dostaniemy się stąd do wielu polskich miejscowości, gdyż PKS Mława zapewnia bezpośrednie połączenia autobusowe z miastami takimi jak Bydgoszcz, Warszawa, Olsztyn, Białystoki, Toruń, Łódź, Łomża, Bartoszyce, Zakopane, Siemiatycze, Płock, Ciechanów i Gdańsk.

Mławski rozkład jazdy przewiduje również liczne lokalne połączenia PKS, które docierają do Żuromina, Lidzbarka, Raciąża, Przasnysza, Działdowa, Nidzicy, Strzegowa, Glinojecka, a także innych miejscowości. Jako jedno z największych przedsiębiorstw przewozowych w województwie mazowieckim, latem uruchamia również szereg linii dalekobieżnych łączących Mławę z kurortami takimi jak Jastrzębia Góra, Hel, Krynica Morska, Darłowo, Giżycko i Międzyzdroje.

Zabytki

Będąc w Mławie warto udać się na mławski rynek z zabytkowym ratuszem, w którym podziwiać można tryptyk „Drzwi do Mławy”, pospacerować po Parku Miejski im. Dąbrowszczaków, zobaczyć Kościół Parafialny pod wezwaniem Św. Trójcy oraz Kościół filialny pod wezwaniem Św. Wawrzyńca, jak również Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej i prywatne Muzeum Juszkiewiczów. Charakterystyczne dla tego miasta są fortyfikacje oraz do Mauzoleum Żołnierzy Września poświęcone walczącym w słynnej bitwie pod Mławą.

Atrakcje

Mława jest początkiem trasy turystycznej Panorama Północnego Mazowsza, którą zabytkową kolejką wąskotorową dotrzemy do Makowa Mazowieckiego. Wiedzie ona m.in. przez Przasnysz i Krasne.

Ciekawostki

Od 2008 roku, na polach pomiędzy miastem Mławą, a wsią Uniszki Zawadzkie, gdzie na początku września 1939 roku doszło do zderzenia zbrojnego między Polską, a Niemcami, organizowana jest corocznie rekonstrukcja Bitwy pod Mławą. Samoloty, czołgi, artylerię oraz inne rodzaje sprzętu. W Mławie w trakcie obchodów dni miasta, organizowany jest Jarmark Wojciechowy. Jego celem jest nie tylko handel i prezentacja produktów, ale także zaznajamianie z sztuką tkactwa, garncarstwa, plecionkarstwa i rzeźbiarstwa.

Przewoźnicy

PKS Bartoszyce, PKS Elbląg, PKS Mława, PKS Olsztyn, PKS Tarnobrzeg,

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy gdzie można nabyć bilety położony jest przy ulicy Żwirki 1. Siedziba PKS Mława mieści się natomiast przy ulicy Stanisława Grota Roweckiego 12 i jest czynna w dni robocze w godzinach od 7.00 do 15.00.

Zakup biletów online