Muszyna (woj. małopolskie, powiat nowosądecki)

Skąd Dokąd

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Lokalizacja

Posiadające status uzdrowiska miasto Muszyna położone jest niedaleko granicy ze Słowacją w województwie małopolskim w dolinie rzeki Poprad i dwóch jej dopływów: potoków Szczawnik i Muszynka. W mieście znajdują się liczne odwierty i źródła wody mineralnej. Niedaleko Muszyny zlokalizowana jest Krynica (ok. 10 km) czy Szczawnik (4 km).

Jak dojechać?

Połączenia autobusowe do Muszyny prowadzą z Warszawy oraz Krynicy Zdrój.

Zabytki

Urokliwe położenia Muszyny zachęca do spacerowania i zwiedzania zabytków znajdujących się w mieście. Można tutaj odwiedzić m.in. malownicze ruiny zamku starostów Państwa Muszyńskiego z XIV w., podzamkowy zespół dworski z XVIII/XIX w., barokowy kościół obronny pod wezwaniem św. Józefa z XVII w. z rzeźbami gotyckimi oraz zachowany cmentarz żydowski. Turyści chętnie spacerują także po ulicy Kościelnej, gdzie znajduje się zabytkowy zespół domów mieszczańskich z przełomy XIX i XX wieku.

Atrakcje

Główną atrakcją Muszyny jest jej uzdrowiskowy charakter, dlatego mieszczą się tutaj sanatoria, zakłady przyrodolecznicze, pensjonaty i domy wypoczynkowe. Działają tutaj pijalnie oraz sezonowe punty wód mineralnych, między innymi popularnej i lubianej Muszynianki. W pobliżu Muszyny położony jest Popradzki Park Krajobrazowy - jeden z największych w kraju - gdzie można trafić na rysie, jelenie, sporadycznie żbiki i niedźwiedzie czy występującego tylko tutaj węża Eskulapa.

Ciekawostki

W parku zdrojowym Zapopradzie w Muszynie mieści się Ogród Zmysłów zaprojektowany tak, aby w sposób zintensyfikowany i celowy oddziaływać na zmysły pozawzrokowe w większym stopniu niż zwykle, co służy osobom niepełnosprawnym w ich terapii. Znajduje się tutaj strefa zapachu - z roślinami o szczególnie intensywnym aromacie, ogród zdrowia z przyrządami do ćwiczeń, ogród dźwięku, strefa zapachowo-dotykowa oraz ogród smaku z drzewami i krzewami owocowymi.

Można także powędrować szlakiem architektury drewnianej, zwiedzając cerkwie położone w Muszynie i sąsiadujących z nią okolicach, odwiedzić ogrody biblijne prezentujące historie znane ze Starego i Nowego Testamentu lub skorzystać z oferty centrum rekreacyjno-sportowego.

Przewoźnicy

Połączenia PKS realizują przewoźnicy związani z platformą Dworzeconline.pl: PKS Grójec oraz PKS Polonus.

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy w Muszynie położony jest przy ulicy Ebersa 1. Bilety dostępne są w kasie, otwartej w godzinach: poniedziałek piątek 6.00-21.00, sobota 7.00-19.00, niedziela 6.00-21.00.

Zakup biletów online