Nasielsk (woj. mazowieckie, powiat nowodworski)

Skąd Dokąd

Lokalizacja

Nasielsk położony w województwie mazowieckim dzieli 50 kilometrów od Warszawy. Przez miasto płynie rzeka Nasielna. Niedaleko Nasielska położone są m.in. miasta: Pułtusk (ok. 23 km), Płońsk (ok. 33 km) oraz Ciechanów (ok. 38 km).

Jak dojechać?

Połączenia autobusowe do Nasielska dostępne są z Ciechanowa i Warszawy. Rozkład jazdy można znaleźć na stronie dostępnych połączeń.

Zabytki

W Nasielsku znajdziemy rzymskokatolicki Kościół świętego Wojciecha zbudowany w stylu nowogotyckim na początku XX wieku. Jego architektem był Józef Pius Dziekoński, twórca m.in. Bazyliki Praskiej pod wezwaniem świętych Michała i Floriana. Mieści się tutaj także zabytkowa plebania z przełomu XVI/XVII wieku.

Atrakcje

Na terenie gminy Nasielsk znajduje się dolina rzeki Wkry oraz jej dopływów: Naruszewki i Nasielnej. Malowniczość tych terenów, zieleń łąk i sosnowe lasy zachęcają do aktywnego wypoczynku na łonie natury. Obfitość ryb w rzekach i czystość ich wody powodują, że często pojawiają się tutaj turyści z nieodległej Warszawy szukający nieco spokoju i spacerujący po okolicznych lasach w poszukiwaniu grzybów i jagód.

Mieszczący się około 3 kilometry od Nasielska zespół pałacowo-dworski w Chrcynnie został zaprojektowany przez znanego architekta Henryka Marconiego. Nie można go niestety zwiedzać, ponieważ trafił do rąk prywatnych.

Ciekawostki

W Nasielsku urodzili się między innymi Renata Mauer-Różańska - mistrzyni olimpijska z Atlanty i Sydney w strzelectwie, a także Tomasz Majewski - dwukrotny mistrz olimpijski z Pekinu oraz Londynu w pchnięciu kulą. W Nasielsku mieścił się kirkut - cmentarz żydowski - założony przy ulicy Kwiatowej w XIX wieku. Obecnie teren jest pusty i nieogrodzony. Co ciekawe, przed druga wojną światową to właśnie w Nasielsku nakręcono kolorowy film przedstawiający żydowskie uliczki miasta i jego mieszkańców. Obecnie jest on przechowywany w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.

Król Zygmunt I Stary ustanowił w 1532 roku w Nasielsku targ tygodniowy, który miał się on odbywać w każdy poniedziałek (później przeniesiono go na niedzielę) oraz 3 doroczne jarmarki, wyznaczone na św. Wojciecha, św. Jakuba Apostoła i św. Barbarę.

Przewoźnicy

PKS Ciechanów

Dworce i przystanki

Przystanek autobusowy w Nasielsku znajduje się przy ulicy Młynarskiej. Bilety na przejazdy autobusowe można kupić za pośrednictwem Internetu lub bezpośrednio u kierowcy autobusu, w Nasielsku nie ma bowiem stacjonarnej klasy biletowej.

Zakup biletów online