Rozkład jazdy / Nasielsk

Nasielsk (woj. mazowieckie, powiat nowodworski)

Skąd Dokąd

Ciechanów (woj. mazowieckie, powiat ciechanowski)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Ciechanów (woj. mazowieckie, powiat ciechanowski)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Nasielsk położony w województwie mazowieckim dzieli 50 kilometrów od Warszawy. Przez miasto płynie rzeka Nasielna. Niedaleko Nasielska położone są m.in. miasta: Pułtusk (ok. 23 km), Płońsk (ok. 33 km) oraz Ciechanów (ok. 38 km).

Jak dojechać?

Połączenia autobusowe do Nasielska dostępne są z Ciechanowa i Warszawy. Rozkład jazdy można znaleźć na stronie dostępnych połączeń.

Zabytki

W Nasielsku znajdziemy rzymskokatolicki Kościół świętego Wojciecha zbudowany w stylu nowogotyckim na początku XX wieku. Jego architektem był Józef Pius Dziekoński, twórca m.in. Bazyliki Praskiej pod wezwaniem świętych Michała i Floriana. Mieści się tutaj także zabytkowa plebania z przełomu XVI/XVII wieku.

Atrakcje

Na terenie gminy Nasielsk znajduje się dolina rzeki Wkry oraz jej dopływów: Naruszewki i Nasielnej. Malowniczość tych terenów, zieleń łąk i sosnowe lasy zachęcają do aktywnego wypoczynku na łonie natury. Obfitość ryb w rzekach i czystość ich wody powodują, że często pojawiają się tutaj turyści z nieodległej Warszawy szukający nieco spokoju i spacerujący po okolicznych lasach w poszukiwaniu grzybów i jagód.

Mieszczący się około 3 kilometry od Nasielska zespół pałacowo-dworski w Chrcynnie został zaprojektowany przez znanego architekta Henryka Marconiego. Nie można go niestety zwiedzać, ponieważ trafił do rąk prywatnych.

Ciekawostki

W Nasielsku urodzili się między innymi Renata Mauer-Różańska - mistrzyni olimpijska z Atlanty i Sydney w strzelectwie, a także Tomasz Majewski - dwukrotny mistrz olimpijski z Pekinu oraz Londynu w pchnięciu kulą. W Nasielsku mieścił się kirkut - cmentarz żydowski - założony przy ulicy Kwiatowej w XIX wieku. Obecnie teren jest pusty i nieogrodzony. Co ciekawe, przed druga wojną światową to właśnie w Nasielsku nakręcono kolorowy film przedstawiający żydowskie uliczki miasta i jego mieszkańców. Obecnie jest on przechowywany w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.

Król Zygmunt I Stary ustanowił w 1532 roku w Nasielsku targ tygodniowy, który miał się on odbywać w każdy poniedziałek (później przeniesiono go na niedzielę) oraz 3 doroczne jarmarki, wyznaczone na św. Wojciecha, św. Jakuba Apostoła i św. Barbarę.

Przewoźnicy

PKS Ciechanów

Dworce i przystanki

Przystanek autobusowy w Nasielsku znajduje się przy ulicy Młynarskiej. Bilety na przejazdy autobusowe można kupić za pośrednictwem Internetu lub bezpośrednio u kierowcy autobusu, w Nasielsku nie ma bowiem stacjonarnej klasy biletowej.

Zakup biletów online