Niebylec (woj. podkarpackie, powiat strzyżowski)

Skąd Dokąd

Iwonicz-Zdrój (woj. podkarpackie, powiat krośnieński)

Polańczyk (woj. podkarpackie, powiat leski)

Sanok (woj. podkarpackie, powiat sanocki)

Ustrzyki Górne (woj. podkarpackie, powiat bieszczadzki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Polańczyk (woj. podkarpackie, powiat leski)

Rymanów-Zdrój (woj. podkarpackie, powiat krośnieński)

Sanok (woj. podkarpackie, powiat sanocki)

Ustrzyki Dolne (woj. podkarpackie, powiat bieszczadzki)

Ustrzyki Górne (woj. podkarpackie, powiat bieszczadzki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Niebylec to wieś położona w województwie podkarpackim, jest siedzibą gminy Niebylec. Większe miasta położone niedaleko Niebylca to m.in. Sanok (ok. 43 km), Rzeszów (ok. 30 km) oraz Iwonicz-Zdrój (ok. 38 km). Jak dojechać Połączenia autobusowe do Niebylca prowadzą z Bukowca, Domaradza, Iwonicza-Zdroju, Rzeszowa, Sanoka i Warszawy.

Jak dojechać?

Wygodne połączenia PKS odbywają się z takich miast jak Warszawa, Rzeszów. PKS realizują przewoźnicy związani z platformą Dworzeconline.pl: PKS Rzeszów i Neobus, których rozkład jazdy dostępny jest na naszej stronie.

Zabytki

W Niebylcu znajdziemy kilka wartych uwagi pamiątek z jego historycznej przeszłości, m.in. kościół pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego i Wniebowzięcia NMP zbudowany w latach 1936-1943 na miejscu starszej budowli stojącej tutaj od 1646 roku, synagogę murowaną z II połowy XIX wieku, która obecnie jest budynkiem biblioteki, w której można podziwiać dobrze zachowaną polichromię, zachowane dwie macewy żydowskie na dawnym cmentarzu, drewniany dwór murowany z początku XV wieku,rozbudowany w XVII i XIX wieku oraz drewniane domy przy rynku wsi.

Atrakcje

W 2012 roku z inicjatywy radnego gminy Niebylec powstało Muzeum Społeczne działające przy Zespole Szkół w Konieczkowej. Muzeum upamiętnia mieszkańców okolicy walczących w II wojnie światowej: Jana Ziomka - obrońcy Lwowa, osobistego kierowcę mjr. Henryka Sucharskiego i żołnierza AK oraz Adama Antonika - żołnierza 2 Korpusu Polskiego na Zachodzie, poległego pod Monte Cassino. Można tu też obejrzeć przedmioty codziennego użytku i zabytki techniki.

Teren gminy Niebylec jest poza tym wyjątkowo atrakcyjny krajobrazowo: zalesione wzgórza, kompleksy leśne, czyste strumyki i potoki oraz specyficzny klimat sprawiają, że jest to doskonałe miejsce wypoczynku turystycznego. Warto też obejrzeć zachowaną w okolicy architekturę drewnianą, m.in. kościół w Lutczy, cerkiew w Bliziance, cerkiew w Gwoździance lub kościół parafialny w Gwoźnicy Górnej.

Ciekawostki

Ludność Niebylca w trakcie konfederacji barskiej aktywnie włączyła się w obronę przed Rosjanami, W czasie konfederacji barskiej do obrony Polski przed wojskami rosyjskimi włączyli się mieszkańcy Niebylca, dowodzeni przez Kajetana Junoszę Łempickiego. W XVIII wieku w Niebylcu pojawiła się ludność żydowska, która w XX wieku stanowiła większość mieszkańców, wywiezioną w trakcie II wojny światowej do obozu w Bełżcu.

Przewoźnicy

najpopularniejszymi przewoźnikami obsługującymi połączenia do Niebylca to:
PKS Rzeszów, Neobus

Dworce i przystanki

Autobusy odjeżdżają w Niebylcu z przystanku autobusowego niedaleko parafii pod wezwaniem Świętego Krzyża. Bilety dostępne są u kierowców autobusu lub w Internecie.

Zakup biletów online