Niebylec (woj. podkarpackie, powiat strzyżowski)

Skąd Dokąd

Iwonicz-Zdrój (woj. podkarpackie, powiat krośnieński)

Polańczyk (woj. podkarpackie, powiat leski)

Sanok (woj. podkarpackie, powiat sanocki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Polańczyk (woj. podkarpackie, powiat leski)

Rymanów-Zdrój (woj. podkarpackie, powiat krośnieński)

Sanok (woj. podkarpackie, powiat sanocki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Niebylec to wieś położona w województwie podkarpackim, jest siedzibą gminy Niebylec. Większe miasta położone niedaleko Niebylca to m.in. Sanok (ok. 43 km), Rzeszów (ok. 30 km) oraz Iwonicz-Zdrój (ok. 38 km). Jak dojechać Połączenia autobusowe do Niebylca prowadzą z Bukowca, Domaradza, Iwonicza-Zdroju, Rzeszowa, Sanoka i Warszawy.

Jak dojechać?

Wygodne połączenia PKS odbywają się z takich miast jak Warszawa, Rzeszów. PKS realizują przewoźnicy związani z platformą Dworzeconline.pl: PKS Rzeszów i Neobus, których rozkład jazdy dostępny jest na naszej stronie.

Zabytki

W Niebylcu znajdziemy kilka wartych uwagi pamiątek z jego historycznej przeszłości, m.in. kościół pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego i Wniebowzięcia NMP zbudowany w latach 1936-1943 na miejscu starszej budowli stojącej tutaj od 1646 roku, synagogę murowaną z II połowy XIX wieku, która obecnie jest budynkiem biblioteki, w której można podziwiać dobrze zachowaną polichromię, zachowane dwie macewy żydowskie na dawnym cmentarzu, drewniany dwór murowany z początku XV wieku,rozbudowany w XVII i XIX wieku oraz drewniane domy przy rynku wsi.

Atrakcje

W 2012 roku z inicjatywy radnego gminy Niebylec powstało Muzeum Społeczne działające przy Zespole Szkół w Konieczkowej. Muzeum upamiętnia mieszkańców okolicy walczących w II wojnie światowej: Jana Ziomka - obrońcy Lwowa, osobistego kierowcę mjr. Henryka Sucharskiego i żołnierza AK oraz Adama Antonika - żołnierza 2 Korpusu Polskiego na Zachodzie, poległego pod Monte Cassino. Można tu też obejrzeć przedmioty codziennego użytku i zabytki techniki.

Teren gminy Niebylec jest poza tym wyjątkowo atrakcyjny krajobrazowo: zalesione wzgórza, kompleksy leśne, czyste strumyki i potoki oraz specyficzny klimat sprawiają, że jest to doskonałe miejsce wypoczynku turystycznego. Warto też obejrzeć zachowaną w okolicy architekturę drewnianą, m.in. kościół w Lutczy, cerkiew w Bliziance, cerkiew w Gwoździance lub kościół parafialny w Gwoźnicy Górnej.

Ciekawostki

Ludność Niebylca w trakcie konfederacji barskiej aktywnie włączyła się w obronę przed Rosjanami, W czasie konfederacji barskiej do obrony Polski przed wojskami rosyjskimi włączyli się mieszkańcy Niebylca, dowodzeni przez Kajetana Junoszę Łempickiego. W XVIII wieku w Niebylcu pojawiła się ludność żydowska, która w XX wieku stanowiła większość mieszkańców, wywiezioną w trakcie II wojny światowej do obozu w Bełżcu.

Przewoźnicy

najpopularniejszymi przewoźnikami obsługującymi połączenia do Niebylca to:
PKS Rzeszów, Neobus

Dworce i przystanki

Autobusy odjeżdżają w Niebylcu z przystanku autobusowego niedaleko parafii pod wezwaniem Świętego Krzyża. Bilety dostępne są u kierowców autobusu lub w Internecie.

Zakup biletów online