Nietyszyn (woj. Ukraina, powiat -)

Skąd Dokąd

Chmielnicki (woj. Ukraina, powiat -)

Łódź (woj. łódzkie, powiat łódź)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Winnica (woj. Ukraina, powiat -)

Wrocław (woj. dolnośląskie, powiat wrocław)

Chmielnicki (woj. Ukraina, powiat -)

Kamieniec Podolski (woj. Ukraina, powiat -)

Szczecin (woj. zachodniopomorskie, powiat szczecin)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Winnica (woj. Ukraina, powiat -)

Wrocław (woj. dolnośląskie, powiat wrocław)

Lokalizacja

Nietyszyn to miasto na Ukrainie, położone w północnej części obwodu chmielnickiego, nad rzeką Horyń, około 100 kilometrów od stolicy obwodu miasta Chmielnicki.

Jak dojechać?

Miasto znajduje się w obwodzie chmielnickim nad rzeką Horyń. Nietyszyn znajduje się ok 550 km od Warszawy.
Trasa Warszawy wiedzie przez Lublin, Kowel, Łuck i Równe.

Zabytki

W Nietyszynie znajduje się jedna z pięciu elektrowni jądrowych na Ukrainie, wybudowana w 1987 roku, Chmielnicka Elektrownia Jądrowa.

Atrakcje

Miasto jest dosłownie oplecione wianuszkiem pięknych świątyń i domów modlitwy budujących się lub już funkcjonujących. W tej stosunkowo niewielkiej miejscowości znajdują aż trzy cerkwie prawosławne: Patriarchatu Moskiewskiego, Patriarchatu Kijowskiego i Autokefaliczna.

Ciekawostki

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z połowy XVI w., a dokładnie z 1542 roku. Wieś była własnością rodu Ostrogskich. Pierwszą szkółkę cerkiewną zbudowano w 1871 roku, a nowa szkoła powstała w 1931. Wieś zyskała dostęp do prądu dopiero po 1936 roku, kiedy uruchomiono Niecieszyńską Hydroelektrownię.

W roku 1977 decyzją Ministerstwa Energetyki i Elektryfikacji ZSRR rozpoczęto budowę Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej, co naturalnie skutkowało rozbudową miasta. Dzięki temu wieś w 1981 roku po rozpoczęciu budowy elektrowni zyskała status osiedla typu miejskiego, a trzy lata później, 21 sierpnia 1984 roku, nadano prawa miejskie. Pod koniec roku 1987 został uruchomiony pierwszy blok nowo wybudowanej elektrowni.

W październiku 1993 roku, miejscowość zyskała znaczenie obwodowe. Polskie wycieczki omijają z reguły Nietyszyn, chociaż miasto to z powodzeniem nazwać można wizytówką Ukrainy, pomnikiem umiejętności polskich budowlanych, jak i współpracy polsko - ukraińskiej. W znacznej części zostało ono wzniesione przez Polaków, którzy mieli również swój duży udział w budowaniu elektrowni. Głównym jej wykonawcą był "Energopol", który jako podwykonawców, zatrudniał inne polskie firmy. Wielu z budowniczych pozostało w Nietyszynie, ożeniło się z miejscowymi Ukrainkami. Część z nich do tej pory aktywnie uczestniczy w życiu miasta stojąc na czele różnych firm czy organizacji.

Przewoźnicy

Połączenia autobusowe realizowane są przez współpracujących z naszą platformą przewoźników kursujących na tej trasie: Charkawy Wasyl Iwanowicz, Wiktor Greczaniuk, FOP Palko Walentina Anatoljewna

Dworce i przystanki

Dworzec PKS w Nietyszynie znajduje się na ulicy Runkowej 2. Szczegółowy rozkład jazdy, dni i godziny kursowania, dostępne na są na naszej stronie.

Zakup biletów online