Nowojaworowsk (woj. Ukraina, powiat -)

Skąd Dokąd

Truskawiec (woj. Ukraina, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Truskawiec (woj. Ukraina, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Nowojaworowsk to niewielkie, około 30-tysięczne miasto, leżące na trasie do Lwowa. Położone jest w obwodzie lwowskim, w zachodniej części Ukrainy. Od Lwowa dzieli je 40 km, od przejścia granicznego Korczowa - Krakowiec 36 km, a od Warszawy 425 km.

Jak dojechać?

Do miasteczka dostać się możemy w różnoraki sposób: samolotem, pociągiem, prywatnym samochodem oraz autobusem. Ze swojej strony polecamy transport autobusowy, ponieważ jest najtańszy i dowozi nas bezpośrednio do celu.

W przypadku pociągu lub samolotu, dotrzemy do Lwowa, a stamtąd będziemy musieli organizować dodatkowy transport do Nowojaworowska.

Bilety autobusowe można kupić za pośrednictwem naszej strony. Wybierając się na Ukrainę, koniecznie należy pamiętać o zabraniu ze sobą paszportu ważnego co najmniej przez trzy miesiące od momentu przekroczenia granicy. Ponadto zaleca się wykupienie polisy ubezpieczeniowej na granicy (polska karta EKUZ oraz karta Euro26 nie obowiązują na Ukrainie).

Zabytki

W Nowojaworowsku nie znajdziemy cennych, ważnych kulturowo zabytków. Wynika to zapewne z faktu, że jest to miasto dość młode, założone dopiero w 1965 roku. Wśród obiektów, które możemy tu zobaczyć, wymienić można jedynie pomnik Tarasa Szewczenko, Kościół pw. Św. Piotra i Pawła oraz Wschodni Kościół Prawosławny.

W celu poznania dziedzictwa kulturowego regionu poleca się wycieczkę do Lwowa, położonego zaledwie 40 km dalej. Lwów słynie ze swej wartości historycznej, będąc tu koniecznie trzeba odwiedzić zabytkowe Stare Miasto oraz piękny Cmentarz Orląt Lwowskich.

Atrakcje

W miasteczku znajduje się hala koncertowa, na której odbywają się cykliczne imprezy lokalnych artystów oraz lodowisko otwarte w sezonie zimowym.

Ponadto znajdziemy to kilka barów i restauracji, w których możemy posmakować regionalnej kuchni, m.in. warenyky, czyli ukraińskich pierogów z farszem ziemniaczanym lub owocowym, lub zarke, czyli gulaszu wołowego z ziemniakami i groszkiem podanego w specjalnym glinianym garnuszku.

Ciekawostki

Miasto Nowojaworowsk nadało tytuły honorowych obywateli regionu Stefanowi Banderze i Romanowi Suchewyczowi, czyli zbrodniarzom wojennym, odpowiedzialnym za ludobójstwo polskiej ludności cywilnej we wschodniej Małopolsce i na Wołyniu, w trakcie II Wojny Światowej.

Przewoźnicy

Połączenia autobusowe do Nowojaworowska realizuje dwóch przewoźników. Kursy z Warszawy, przez Radom, Sandomierz, Stalowa Wolę, Rzeszów i Jarosław obsługuje ukraińska firma - OFP Pankiw Wasil Iwanowić, natomiast bezpośrednie połączenia pks Warszawa-Nowojaworowsk obsługuje PKS „Sokołów”.

Dworce i przystanki

Kursy do Nowojaworowska wyruszają z Warszawy z Dworca Zachodniego (Aleje Jerozolimskie 144). Kursy z Nowojaworowska w stronę Warszawy odjeżdżają spod Ratusza (ul. Tarasa Shevchenko 2). Szczegółowy rozkład jazdy autobusów dostępny jest na naszej stronie. Z trasy zarówno do, jak i z Nowojaworowska wyłączone są niektóre dni (zarówno zwykłe, jak i świąteczne).

Zakup biletów online