Nowy Lubiel (woj. mazowieckie, powiat wyszkowski)

Skąd Dokąd

Lokalizacja

Nowy Lubiel to wieś w województwie mazowieckim, leżąca niedaleko Wyszkowa (ok. 19 km) oraz Warszawy (ok. 66 km). Inne miasta położone w pobliżu to: Ostrów Mazowiecka (ok. 32 km) , Pułtusk (30 km) oraz Maków Mazowiecki (ok. 46 km).

Jak dojechać?

Do Nowego Lubiela funkcjonują połączenia autobusowe bezpośrednio z Warszawy realizowane przez PKS Ostrołęka. Rozkład jazdy dostępny jest na stronie platformy, a połączenia PKS odbywają się dwa razy dziennie.

Zabytki

Drewniany kościół pod wezwaniem świętej Anny jest najciekawszym zabytkiem w Nowym Lubielu. Inicjatorem jego budowy w 1890 roku był miejscowy proboszcz, ksiądz Józef Dmochowski. Wewnątrz kościół utrzymany jest w stylu neobarokowym wykonanym w XIX wieku, z krucyfiksem z XVIII wieku oraz organami z przełomu XIX i XX w. Kościół jest jednym z pięciu zachowanych obiektów transeptowych na terenie Mazowsza. Na terenie przykościelnym znajdują się jeszcze dwa zabytki drewniane: dzwonnica, pochodząca z końca XIX w. oraz budynek dawnej plebanii.

Atrakcje

Lokalizacja Nowego Lubiela w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego i tuż nad Narwią skłania do wypoczynku w okresie letnim. Wyjątkowa urokliwy krajobraz skarp nadnarwiańskich oraz bogata oferta sportowa pozwala aktywnie spędzić tutaj czas zarówno wędkarzom, jak i kajakarzom oraz amatorom kąpieli w rzece lub Zalewie. Zapaleni wędkarze znajda tutaj specjalnie wyznaczone łowisko. Niedaleko wsi znajduje się przeprawa promowa, która pozwala na zwiedzanie okolicy z drugiego brzegu. Nowy Lubiel położony jest na terenie Puszczy Białej, a liczne tereny leśne zapewniają odpoczywających ciszę i spokój.

W okresie jesiennym warto wybrać się tutaj na grzybobranie. Możliwe jest także indywidualne zamówienie i kupno rzeźby lub płaskorzeźby drewnianej u twórcy ludowego pracującego w położonym niedaleko Starym Lubielu.

Ciekawostki

Drewniany kościół świętej Anny w Nowym Lubielu jest wpisany w szlak Drewniane Skarby Mazowsza przybliżający drewnianą architekturę sakralną. Obejmuje on 67 obiektów sakralnych, a znajdujące się na nim świątynie pozwalają zapoznać się z różnorodnymi, zmieniającymi się w ciągu wieków, formami ich rozplanowania, kształtowania bryły, wyposażenia i zdobienia wnętrza.

Przewoźnicy

Przewoźnikiem, który realizuje przewozy autobusowe na tej trasie jest PKS Ostrołęka

Dworce i przystanki

Autobusy odjeżdżają z Nowego Lubiela z przystanku autobusowego mieszczącego się na Nowym Rynku 2. Bilety można kupić bezpośrednio u kierowcy autobusu lub przez Internet, w Nowym Lubielu nie funkcjonuje bowiem kasa biletowa.

Zakup biletów online