Nowy Sącz (woj. małopolskie, powiat nowy sącz)

Skąd Dokąd

Koszyce (woj. Słowacja, powiat -)

Krynica-Zdrój (woj. małopolskie, powiat nowosądecki)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Muszyna (woj. małopolskie, powiat nowosądecki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Koszyce (woj. Słowacja, powiat -)

Krynica-Zdrój (woj. małopolskie, powiat nowosądecki)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Muszyna (woj. małopolskie, powiat nowosądecki)

Szczawnica (woj. małopolskie, powiat nowotarski)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Nowy Sącz to trzecie co do powierzchni i liczby mieszkańców miasto w województwie małopolskim, a także siedziba powiatu nowosądeckiego. Położone jest nad rzekami: Dunajec i Kamienica Nawojowska, u podnóża Beskidu Sądeckiego. Niedaleko Nowego Sącza znajdują się takie miasta jak: Limanowa (26 km), Bochnia (56 km), Tarnów (61 km), Nowy Targ (78 km), Jasło (79 km) Zakopane (99 km), Kraków (110 km).

Jak dojechać?

Dogodny rozkład jazdy pozwala na podróż do Nowego Sącza właściwie z każdego zakątka Polski. Połączenia autobusowe są dostępne z takich miast jak: Bielsko-Biała, Częstochowa, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczawnica, Warszawa, Zakopane i z wielu innych.

Zabytki

Miasto ze względu na swoją wielowiekową tradycję, może poszczycić się dużą liczbą zabytkami, do których należą między innymi: Ratusz Miejski, Bazylika Kolegiacka św. Małgorzaty, Kościół Św. Ducha, Chasydzka Bożnica Bajs Nusn, Mury Obronne, Sądecki Park Etnograficzny, Secesyjny Dworzec PKP, Zamek Królewski, Kościół św. Wawrzyńca, Nowy Cmentarz Żydowski Kirkut, Kościół św. Rocha, Baszta Kowalska, Biały Klasztor, Kamienica Lubomirskich.

Atrakcje

Spośród wielu atrakcji na uwagę zasługuje Miasteczko Galicyjskie, będące rekonstrukcją obiektów budowlanych pochodzących z XIX wieku oraz Muzeum Okręgowe obejmujące Synagogę, Dom Gotycki i Galerię Marii Ritter. Aby podziwiać pobliską przyrodę, z pewnością warto wziąć udział w spływie po malowniczym Dunajcu, a także udać się do Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Ciekawostki

Nowy Sącz to miejsce, w którym od wieków krzyżowało się wiele kultur, religii i narodowości. Od lat współegzystowali tutaj Polacy, Niemcy, Łemkowie, Żydzi. Śladem tej koegzystencji są zachowane do dzisiaj kościoły unickie, katolickie, cerkwie, synagogi, cmentarze.

Muzeum Okręgowe natomiast należy do jednego z najbardziej popularnych skansenów w kraju. Nowy Sącz to jednocześnie jedno z najstarszych miast w Małopolsce, którego lokacja nastąpiła już w 1292 roku. Sam Władysław Jagiełło i książę litewski Witold układali tutaj plany wojny z Zakonem Krzyżackim przed bitwą pod Grunwaldem. Miasto obecnie uważane jest za serce i główny ośrodek turystyczno-kulturalny Sądecczyzny.

Przewoźnicy

PKS POLONUS, PKS Grójec, przewoźnik autobusowy "MIŚ"

Dworce i przystanki

Aby znaleźć korzystne połączenia PKS, należy udać się na dworzec autobusowy, który znajduje się przy ulicy Plac Dąbrowskiego 2. Bilety kupimy w kasach czynnych od poniedziałku do piątku w godzinach: 6:00-18:45, w soboty: 7:00-16:00, w niedziele: 9:00-18:45.

Zakup biletów online