Nowy Targ (woj. małopolskie, powiat nowotarski)

Skąd Dokąd

Kraków (woj. małopolskie, powiat kraków)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Zakopane (woj. małopolskie, powiat tatrzański)

Budapeszt (woj. Węgry, powiat -)

Kraków (woj. małopolskie, powiat kraków)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Zakopane (woj. małopolskie, powiat tatrzański)

Lokalizacja

Nowy Targ to miasto znajdujące się w województwie małopolskim. Jest to siedziba powiatu nowotarskiego, a także gminy wiejskiej. Nowy Targ to główny ośrodek handlowy, przemysłowy i komunikacyjny na Podhalu. Równocześnie jest to największe miasto regionu. Odległości od innych miast w Polsce wynoszą w kolejności: Szczecin 816; Gdańsk 660 km; Lublin 400km; Wrocław 348 km; Kraków 89 km.

Jak dojechać?

Nowy Targ ma doskonale rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną. Miasto znajduję się przy trasie numer 47, łączącej Kraków z Zakopanem. Ponadto w Nowym Targu rozpoczyna swój bieg droga krajowa numer 49 prowadząca do przejścia granicznego do Słowacji. Przez miasto przebiegają także dwie drogi wojewódzkie. Numer 957 prowadząca do Białki oraz numer 969 do Starego Sącza.

Poza transportem samochodowym Nowy Targ na doskonałe połączenia autobusowe, między innymi z Krakowem i Warszawą. Nowy Targ posiada również czynną stacje kolejową.

Zabytki

W Nowym Targu znajduje się Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego. Muzeum to powstało po II wojnie światowej, a pierwsza wystawa została otwarta w 1966 roku. W muzeum można zobaczyć pięć izb regionalnych.

Ponadto gromadzone są tutaj narzędzia dotyczące rzemiosła wykonywanego w Nowym Targu oraz malarstwo i rzeźba regionalna. Poza muzeum w mieście znajdują się dwie galerie, które prezentują i sprzedają obrazy, rzeźby i ceramikę w stylu podhalańskim.

Atrakcje

Nowy Targ, dzięki swojemu położeniu, jest doskonałym miejscem wypadowym na długie i krótkie wycieczki. Jest to także doskonałe miejsce dla miłośników turystyki rowerowej, kajakowej, narciarskiej oraz sportów ekstremalnych. Na zachód od miasta znajduje się Babia Góra, a na południe Tatry. Poza tym w bliskiej odległości od Nowego Targu znajduje się Jezioro Czorsztyńskie.

W Nowym Targu, w sezonie zimowym, funkcjonują dwa wyciągi narciarskie. Miasto należy granicznie do czterech parków narodowych: Garczyńskiego, Tatrzańskiego, Babiogórskiego oraz Pienińskiego.

Ciekawostki

Nie wiele osób wie, że w Nowym Targu ma początek słynny spływ kajakowy im. Tadeusza Pilarskiego. Jest to jedna z najstarszych i największych imprez tego typu w Europie. Warto dodać, że Nowy Targ został wyróżniony, przez program turystyczny „Instynkt Tropiciela”, nagrodą turystycznego odkrycia roku.

Przewoźnicy

W Nowym Targu połączenia PKS obsługuje takie firmy, jak PKS Białystok, a także PKS Ciechanów i PKS Polonus.

Wszystkie rozkłady jazdy PKS oraz autobusów dostępne na Dworcu Online

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy DEKADA w Nowym Targu znajduje się przy ulicy Kilińskiego 20. Jest to nowy, świetnie funkcjonujący obiekt. Wewnątrz budynku dworca można kupić bilety, a także sprawdzić rozkład jazdy wszystkich przewoźników. Poza dworcem autobusowym w Nowy Targu przy ulicy Kolejowej znajduje się stacja kolejowa.

Zakup biletów online