Oleśnica (woj. dolnośląskie, powiat oleśnicki)

Skąd Dokąd

Kudowa-Zdrój (woj. dolnośląskie, powiat kłodzki)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Kudowa-Zdrój (woj. dolnośląskie, powiat kłodzki)

Szczawnica (woj. małopolskie, powiat nowotarski)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Wrocław (woj. dolnośląskie, powiat wrocław)

Lokalizacja

Oleśnica jest miastem w województwie dolnośląskim. Miasto położone jest na lewym brzegu rzeki o tej samej nazwie. Miasto geograficznie położone jest na Nizinie Śląskiej. Odległości Oleśnicy od innych miast Polski wynoszą: Gdańsk 519 km; Lublin 445 km; Szczecin 402 km; Warszawa 318 km; Kraków 313 km; Wrocław 30 km.

Jak dojechać?

Oleśnica znajduje się w bardzo dobrej lokalizacji. Przez miasto przebiega droga krajowa numer 25 łącząca Oleśnicę, Ostrów Wielkopolski, Kalisz, Bydgoszcz oraz Bobolice. Ponadto przez miasto biegną dwie drogi wojewódzkie. Numer 340 łączy Oleśnicę, Trzebnice, Wołów oraz Ścinawę.

Druga z nich, numer 451 to połączenie z Bierutowem i Namysłowem. Połączenia autobusowe w mieście to cztery linie kursujące po całym mieście. Ponadto połączenia PKS, które realizowane są z dworca do takich miast, jak Wrocław, czy Warszawa.

Zabytki

Spędzając weekend, wakacje lub urlop w Oleśnicy należy zwiedzić Zamek Oleśnicki. Jest to renesansowy budynek powstały na miejscu dawnej warowni z XIII wieku. Zamek był siedzibą książąt Oleśnickich do końca XIX wieku. Poza zamkiem warto zobaczyć zespół koszar należących do Kawalerii i pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. W skład koszar wchodzi pięć budynków koszarowych, magazyn uzbrojenia, stołówka i kuchnia.

Poza tym, wartownia, hala sportowa, budynki gospodarcze oraz kasyno. Całość kompleksu mieści się przy ulicy Wojska Polskiego 58. Dla amatorów zwiedzania pieszego poleca się ratusz pochodzący z początku XV wieku oraz mury obronne z pierwszej połowy XIV wieku.

Atrakcje

Oleśnica to miasto, w którym odbywa się wiele imprez masowych i kulturalnych. Należą do nich między innymi Dni Europy, odbywające się we wrześniu każdego roku. Ponadto Agrafka Jam, czyli festiwal hip-hopowy, który jest w sierpniu każdego roku. Jednym z największych i najbardziej kolorowych festiwali odbywających się w Oleśnicy jest OFCA, czyli Oleśnicki Festiwal Cyrkowo Artystyczny. Jest to impreza łącząca w sobie wiele różnych działań artystycznych. Do atrakcji festiwalu należą między innymi pokazy Fire Show, czyli tańca z ogniem.

Poza tym Slackline, które polega na wędrowaniu po linie zawieszonej na wysokości. Poza emocjonującymi pokazami podczas festiwalu OWCA prezentowane są różne sztuki komediowe, dramaty oraz pokazy umiejętności aktorskich.

Ciekawostki

W Oleśnicy, przy zbiegu ulic Jana Matejki oraz Kościelnej znajduje się budynek zwany Domem Wdów. Został od wybudowany w 1683 roku i wykorzystany był jako konwent wdów po kaznodziejach i nauczycielach pracujących w Oleśnicy. Wody otoczone były opieką przez księży, którzy zapewniali im wyżywanie i opał na zimę.

W styczniu 1945 roku budynek został spalony, zachowały się jedynie jego mury zewnętrzne. W latach 1960 – 1961 został wiernie odbudowany, wnętrze jednak zostało całkowicie zmienione. Obecnie znajduje się tam Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Fryderyka Chopina.

Przewoźnicy

Połączenia PKS w Oleśnicy obsługuje PKS Polonus, Polbus PKS i PKS Suwałki.

Dworce i przystanki

Oleśnica posiada duży, nowoczesny dworzec autobusowy. Znajduje się on przy ulicy Rzemieślniczej 11. Wewnątrz budynku dworca można sprawdzić rozkład jazdy, a także zakupić bilety. Poza dworcem w Oleśnicy przy głównych miejskich ulicach znajdują się przystanki autobusowe. Na nich również możliwe jest sprawdzenie rozkładu jazy.

Zakup biletów online