Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie, powiat olsztyn)

Skąd Dokąd

Gdańsk (woj. pomorskie, powiat gdańsk)

Gdynia (woj. pomorskie, powiat gdynia)

Lwów (woj. Ukraina, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Wilno (woj. Litwa, powiat -)

Winnica (woj. Ukraina, powiat -)

Zakopane (woj. małopolskie, powiat tatrzański)

Gdańsk (woj. pomorskie, powiat gdańsk)

Gdynia (woj. pomorskie, powiat gdynia)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Wilno (woj. Litwa, powiat -)

Winnica (woj. Ukraina, powiat -)

Zakopane (woj. małopolskie, powiat tatrzański)

Lokalizacja

Stolica województwa warmińsko-mazurskiego leżąca w południowej części Warmii nad rzeką Łyną. Olsztyn leży 87 kilometrów od granicy z Rosją i 131 kilometrów od Kaliningradu. W pobliżu miasta znajdują : Gietrzwałd (ok. 17 km.), Barczewo (ok. 17 km.), Dobre Miasto(ok. 25 km.) Olsztynek (ok. 27 km.), Grunwald (ok .48 km.),Szczytno (ok. 48km.), Ostróda (ok. 39km.), Lidzbark Warmiński (ok. 47 km.), Mrągowo (ok. 60 km.).

Jak dojechać?

Przewoźnicy współpracujący z platformą Dworzeconline.pl udostępnili połączenia do Olsztyna z Bartoszyc oraz Warszawy. W trasę zabiorą nas PKS Bartoszyce, PKS Polonus, PKS Mława, PKS Olsztyn.

Zabytki

Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od zobaczenia Zamku, w którym obecnie znajduje się Muzeum Warmii i Mazur. Kolejne zabytki, które proponuje te ciekawe miasto to: Kościół Świętego Jakuba – gotycka budowla wzniesiona w XIV w., Wysoka Brama, Ratusz, w którym znajduje się biblioteka wojewódzka oraz Ratusz zwany Nowym.

Atrakcje

Olsztyn to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, otoczone jeziorami i lasami – jest ich aż 11 w samych granicach miasta. Latem jest to ogromna atrakcja dla kajakarzy. Jednak nie tylko natura i piękne krajobrazy zachęcają do przyjazdu w te malownicze okolice. Interesujące miejsca w mieście przyciągają turystów.

Do najpopularniejszych atrakcji w Olsztynie należą: Piwiarnia „Browarnia Stara Warszawska”, Kamienne „baby” – mające co najmniej 700 lat rzeźby znajdujące się na dziedzińcu olsztyńskiego zamku, Most św. Jana Nepomucena - najstarszy i najsłynniejszy most znajdujący się w Olsztynie, Tartak Raphaelsohnów – ostatni relikt dzielnicy przemysłowej miasta oraz obserwatorium astronomiczne.

Ciekawostki

Istnieje legenda głosząca, że wizytę w olsztyńskim zamku należy zacząć od wypowiedzenia życzenia, ściskając za nos kamienną „pruską babę” na zamkowym dziedzińcu – a nasze życzenie na pewno się spełni.
W Olsztynie znajduje się najwyższy obiekt w kraju - maszt radiowo-telewizyjny, jego wysokość wynosi 360 m.

Przewoźnicy

PKS Bartoszyce, PKS Polonus, PKS Mława, PKS Olsztyn.

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy w Olsztynie połączony jest z dworcem PKP. Znajduje się on przy ulicy Plac Konstytucji 3 Maja. Obiekt działa całą dobę i wyposażony jest w poczekalnie nocną, toalety, bezpłatne Wi-fi oraz punkty gastronomiczno-usługowe.

Zakup biletów online