Olsztynek (woj. warmińsko-mazurskie, powiat olsztyński)

Skąd Dokąd

Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie, powiat olsztyn)

Zakopane (woj. małopolskie, powiat tatrzański)

Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie, powiat olsztyn)

Zakopane (woj. małopolskie, powiat tatrzański)

Lokalizacja

Olsztynek jest niewielkim miastem w województwie warmińsko-mazurskim. Niedaleko od niego znajdują się miasta takie jak: Olsztyn (ok. 28,8 km.), Ostróda (ok. 32,2 km.), Morąg (ok. 49,3 km.), Działdowo (ok. 49,9 km.), Mława (ok. 58,3 km.), Szczytno (ok. 58,3 km.), Iława (ok. 60,1 km.), Nowe Miasto Lubawskie (ok. 61,1 km.), Biskupiec (ok. 66,2 km.), Mrągowo (ok. 88,4 km.), Przasnysz (ok. 88,9 km.).

Jak dojechać?

Do Olsztynka istnieją połączenia autobusowe i połączenia PKS z Olsztynem, Warszawa, Lublinem, Kielcami, Białymstokiem, Bydgoszczą, Łodzią, Wrocławiem, Gdańskiem. Dojedziemy do niego z Radomia, Sandomierza, Tarnobrzegu i Elbląga. Warto spojrzeć w aktualnie obowiązujący rozkład jazdy kursujących na trasie przewoźników.

Zabytki

Do najbardziej charakterystycznych zabytków Olsztynka należy średniowieczny gotycki zamek krzyżacki z XIV wieku, który zbudowany został na polecenie komtura ostródzkiego Güntera von Hohensteina. Innymi niezwykle cennymi zabytkami miasta są Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz poewangelicki kościół z XIV wieku, w którym mieści się obecnie galeria sztuki Muzeum Budownictwa Ludowego, a także pozostałości murów miejskich z basztami z XV wieku. Wartym uwagi jest także układ urbanistyczny Starego Miasta, ratusz oraz wieże ciśnień.

Atrakcje

Atrakcją miasta zasługującą na szczególną uwagę jest Skansen - Park Etnograficzny, znajdujący się na powierzchni blisko stu hektarów. Na jego obszarze podziwiać można prawie siedemdziesiąt zabytkowych obiektów architektonicznych. Olsztynek posiada również wiele tras rowerowych, przez samo tylko miasto biegnie trasa czerwona. Udając się 16 kilometrów od Olsztynka, na Makruty zwiedzić można skansen i rezerwat bobrów.

Ciekawostki

W Olsztynku urodził się Krzysztof Celestyn Mrongowiusz, wybitny filolog, językoznawca, tłumacz, nauczyciel, badacz. Jako bibliofil pozostawił po sobie blisko tysiąc cennych książek, które znajdują się obecnie w posiadaniu Biblioteki Miejskiej w Gdańsku. W okresie drugiej wojny światowej od 1939 do 1945 roku, w Olsztynku zlokalizowany był niemiecki obóz jeniecki o nazwie Stalag IB Hohenstein.

Przewoźnicy

Kursy do wybranych miejscowości zapewniają podróżującym między innymi przewoźnicy tacy jak: PKS w Olsztynie, PKS w Bartoszycach, PKS w Przemyślu, PKS Hrubieszów, PKS Tarnobrzeg, PKS Białystok.
Rozkład jazdy dostępny na DworzecOnline

Dworce i przystanki

Olsztynek posiada wprawdzie niewielki dworzec autobusowy, jednak brakuje tam kas biletowych. Bilety na przejazdy dostępne poprzez przewoźników.

Zakup biletów online