Ostróda (woj. warmińsko-mazurskie, powiat ostródzki)

Skąd Dokąd

Gdańsk (woj. pomorskie, powiat gdańsk)

Gdynia (woj. pomorskie, powiat gdynia)

Lwów (woj. Ukraina, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Gdańsk (woj. pomorskie, powiat gdańsk)

Gdynia (woj. pomorskie, powiat gdynia)

Iwano-Frankowsk (woj. Ukraina, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Winnica (woj. Ukraina, powiat -)

Lokalizacja

Umiejscowiona na Mazurach Ostróda leży nad Jeziorem Drwęckim. Przez miasto przepływa rzeka Drwęca, a miasto połączone jest szlakiem wodnym z Elblągiem, od którego dzieli ją ok. 73 kilometrów. Inne miasta położone w pobliżu Ostródy to Olsztyn (ok. 39 km), Malbork (ok. 100 km), a także Nidzica (ok. 58 km).

Jak dojechać?

Połączenia autobusów do Ostródy dostępne są w miastach: Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Karwia, Kraków, Krynica Morska, Lublin, Tarnobrzeg, Tarnopol, Uman i Warszawa. Aktualny rozkład jazdy dostępny jest na naszej platformie.

Zabytki

Wśród zabytków Ostródy znajdziemy zarówno obiekty sakralne, jak i budowle obronne. Mocno reprezentowany jest tutaj styl gotycki, charakterystyczny dla Prus Wschodnich, na których terenie historycznie znajdowała się Ostróda. Warto obejrzeć więc m.in. zamek krzyżacki z XIV wieku, kościół gotycki św. Dominika Savio i zachowane przy nim fragmenty gotyckich murów obronnych z XV wieku, wieżę Bismarcka zbudowaną w 1902 roku lub neogotycką wieżę ciśnień z przełomu XIX i XX wieku.

Atrakcje

Atrakcją miasta jest wybudowane w połowie lat 90. XX wieku molo - największy tego typu obiekt śródlądowy w Polsce, gdzie latem organizowane są koncerty na wodzie. Dla osób lubiących spędzać czas na sportach wodnych, czynnych jest kilka wypożyczalni sprzętu, a także jeden z najdłuższych w Polsce wyciągów do narciarstwa wodnego. Dla wielbicieli plażowania warta odwiedzenia jest plaża nad jeziorem Sajmino, na którą można dotrzeć schodami wybudowanymi na stromej skarpie leśnej. Unikatowy na skalę światową Kanał Elbląski to kolejna z atrakcji ostródzkich

Na jego szlaku są cztery śluzy w Miłomłynie, Zielonej, Ostródzie i Małej Rusi) oraz pięć pochylni, po których statki poruszają się na specjalnych wózkach przy pomocy systemu lin i kół, napędzanych siłą spadającej wody.

Ciekawostki

W 1807 roku w zachowanym w Ostródzie zamku krzyżackim przez kilka miesięcy mieszkał cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte. Pastor Gminy Ostróda - Gustaw Gizewiusz zachował tradycyjny język tego terenu dzięki zebraniu z terenu gminy 460 pieśni Ludu Mazurskiego zamieszczonych w tomie "Pieśni znad Górnej Drwęcy”.

Przewoźnicy

Połączenia PKS realizowane są przez przewoźników współpracujących z platformą Dworzeconline.pl: PKS Elbląg, PKS w Mławie, PKS Tarnobrzeg, Lubelskie Dworce, PKS w Grójec, Ewe-Trans oraz PKS Ostróda.

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy w Ostródzie mieści się przy ulicy Słowackiego 10, tuż przy dworcu PKP. Bilety można kupić w kasie na dworcu czynnej codziennie od godziny 7.00 do godz. 18.00.

Zakup biletów online