Ostrołęka (woj. mazowieckie, powiat ostrołęka)

Skąd Dokąd

Giżycko (woj. warmińsko-mazurskie, powiat giżycki)

Kętrzyn (woj. warmińsko-mazurskie, powiat kętrzyński)

Szczytno (woj. warmińsko-mazurskie, powiat szczycieński)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Giżycko (woj. warmińsko-mazurskie, powiat giżycki)

Kętrzyn (woj. warmińsko-mazurskie, powiat kętrzyński)

Szczytno (woj. warmińsko-mazurskie, powiat szczycieński)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Ostrołęka położona nad rzeką Narwią w województwie mazowieckim to ośrodek folkloru kurpiowskiego i dawna stolica województwa ostrołęckiego. Nazwa miasta pochodzi od "ostrych" łąk nad Narwią, które co roku były zalewane w okresie wiosennym. Niedaleko Ostrołęki leżą takie miasta, jak Warszawa (118 km), Suwałki (172 km) i Szczytno (77 km).

Jak dojechać?

Do Ostrołęki dostępne są połączenia autobusów z Baranowa, Kadzidła, Katowic, Kętrzyna, Suwałk, Szczytna, Warszawy i Wrocławia. Połączenia PKS realizowane są przez współpracujących z platformą Dworzeconline.pl przewoźników. Połączenia PKS realizowane są przez współpracujących z platformą Dworzeconline.pl przewoźników

Zabytki

Wśród zabytków ostrołęckich znajdziemy m.in. grodzisko wczesnośredniowieczne, kościół Farny NMP i kościół św. Mikołaja z XIV w., kościół św. Antoniego, kościół św. Wojciecha, klasycystyczny ratusz i budynek dawnej poczty (obecnie Muzeum Kultury Kurpiowskiej), w którym prawdopodobnie kwaterował cesarz Napoleon I.

Atrakcje

Jedną z największych atrakcji turystycznych Ostrołęki jest spływ kajakowy Krutynią, wspaniała przygoda z kajakiem i przyrodą na jednym z najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce. Przyciąga także urokliwy historyczny układ urbanistyczny starego miasta z rynkiem i ulicami przyległymi, w których mieszczą się sklepy i niewielkie kawiarnie. Znajdziemy w Ostrołęce także Forty Bema mauzoleum powstania listopadowego – otoczony fosą budynek-pomnik, gdzie realizowane są widowiska plenerowe przypominające bitwę pod Ostrołęką z okresu tego zrywu niepodległościowego.

Warto też wybrać się do Muzeum Kurpiowskiego, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona powstaniu listopadowemu oraz rzemiosło kurpiowskie, z którego mieszkańcy tych okolic są wyjątkowo dumni.

Ciekawostki

26 maja 1831 roku odbyła się bitwa pod Ostrołęką, w której polskim wojskiem dowodził generał Józef Bem, prowadząc atak na Rosjan i umożliwiając armii generała Skrzyneckiego wykonanie odwrotu na Warszawę. Na tzw. ostrołęckim rynku na pamiątkę tego wydarzenia zostało ustawione popiersie Bema. Ciekawy i efektowny jest zbudowany w 1995 roku Most Madalińskiego podwieszony na łuku, wzorowany na moście Barqueta w Sewilli.

Przewoźnicy

Raniszewski Bogdan, BUS-KOM-PKS, Arriva Bus Transport Polska, PKS Ostrołęka, PKS Polonus, PKS Suwałki, POLBUS-PKS, RAN-TRANS i Kaczmarczyk

Dworce i przystanki

Autobusy odjeżdżają w Niebylcu z przystanku autobusowego niedaleko parafii pod wezwaniem Świętego Krzyża. Bilety dostępne są u kierowców autobusu lub w Internecie.

Zakup biletów online