Ostrów Mazowiecka (woj. mazowieckie, powiat ostrowski)

Skąd Dokąd

Suwałki (woj. podlaskie, powiat suwałki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Suwałki (woj. podlaskie, powiat suwałki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Ostrów Mazowiecka położona jest w województwie mazowieckim, w ważnym węźle komunikacyjnym, na szlaku handlowym w kierunku przejścia granicznego Ogrodniki oraz droga prowadząca na Mazury. Niedaleko Ostrowi Mazowieckiej znajdują się m.in. Warszawa (ok. 93 km), Białystok (ok. 99 km), Bielsk Podlaski (ok. 98 km) i Łomża (ok. 46 km).

Jak dojechać?

Do Ostrowi Mazowieckiej prowadzą połączenia autobusów z Białegostoku, Giżycka, Gołdapi, Rucianego-Nidy, Suwałk, Warszawy, Węgorzewa, Wysokiego Mazowieckiego i Zakopanego. Połączenia PKS realizowane są przez przewoźników współpracujących z naszą platformą.

Zabytki

W Ostrowi Mazowieckiej możemy zobaczyć kilka zabytków świadczących o historycznej przeszłości miasta, m.in. cmentarz żydowski z początku XX wieku z zachowanymi pięcioma macewami, kapliczkę upamiętniającą powstańców syberyjskich, kościół Wniebowzięcia NMP z drugiej połowy XIX wieku, neobarokowy ratusz z 1927 r. czy Dwór Rodzinny Niewęgłowskich przy ulicy Mazowieckiej.

Atrakcje

W 2005 roku otwarto w Ostrowi Mazowieckiej trasę rowerową imienia Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego, założyciela Zakładu Praktyki Leśnej dla leśników. Trasa zaczyna się przy stawie miejskim w Ostrowi Mazowieckiej, a kończy na plaży nad Bugiem. Puszcza Biała otaczająca Ostrów Mazowiecką to prawdziwa atrakcja dla grzybiarzy, a z pobliskich zbiorników wodnych licznie korzystają wędkarze. Wielbiciele aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z oferty Centrum Kultury i Rekreacji „Za Stawem”, gdzie mieści się kryta pływalnia, sauna, kręgielnia, ścianka wspinaczkowa oraz korty tenisowe.

Niezależną społeczną inicjatywą w Ostrowi Mazowieckiej jest Scena Kotłownia prezentująca amatorskie i profesjonalne spektakle teatralne z udziałem znanych artystów z całej Polski.

Ciekawostki

W Ostrowi Mazowieckiej działa Gród Książąt Mazowieckich, odwołujący się do historii miasta. Jego zabudowa składa się między innymi z drewnianych chat garncarza, kowala oraz dworu kasztelana, otoczonych palisadą z narożnymi wieżami. Odbywają się tu wystawy, pokazy walk rycerskich, turnieje łucznicze, a także warsztaty o tematyce historycznej.

Przewoźnicy

PKS Białystok, Arriva Bus Transport Polska, PKS Mrągowo, PKS w Mławie, PKS Polonus, PKS Suwałki, PKS Zambrów i PKS w Łomży, PKS Ostrołęka

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy w Ostrowi Mazowieckiej mieści się przy ulicy Ludwika Mieczkowskiego 25. Bilety można kupić w kasie biletowej otwartej w godzinach działania dworca: od 7.00 do 18.00.

Zakup biletów online