Perwomajsk (woj. Ukraina, powiat -)

Skąd Dokąd

Częstochowa (woj. śląskie, powiat częstochowa)

Gdynia (woj. pomorskie, powiat gdynia)

Geniczesk (woj. Ukraina, powiat -)

Koszalin (woj. zachodniopomorskie, powiat koszalin)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Mariupol (woj. Ukraina, powiat -)

Mikołajów (woj. Ukraina, powiat -)

Poznań (woj. wielkopolskie, powiat poznań)

Szczecin (woj. zachodniopomorskie, powiat szczecin)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Chersoń (woj. Ukraina, powiat -)

Częstochowa (woj. śląskie, powiat częstochowa)

Mikołajów (woj. Ukraina, powiat -)

Ustka (woj. pomorskie, powiat słupski)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Perwomajsk to niewielkie miasto znajdujące się w środkowej części Ukrainy, 300 km od Kijowa. Administracyjnie stanowi stolicę rejonu w obwodzie mikołajowskim. Miejscowość znajduje się w odległości 1090 km od Warszawy oraz 900km od Lublina.

Jak dojechać?

Do Perwomajska można dojechać bezpośrednio z Warszawy oraz Lublina. Połączenia autobusowe prywatnego przewoźnika są dostępne dwa razy w tygodniu.

Wszystkie połączenia realizowane są według aktualnego rozkładu jazdy dostępnego na stronie www oraz na przystankach. Bilety na kursy do nabycia przez Dworzec Online.

Zabytki

W okolicach można zobaczyć zabytkowy Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z około 1918 roku. Na uwagę zasługuje także Cerkiew Opieki Matki Polskiej z 1830 roku.

Atrakcje

W pobliżu miejscowości Perwomajsk znajduje się baza Strategicznych Wojsk Rakietowych. W roku 2001 baza została przekształcona w muzeum wraz z podziemnym centrum dowodzenia. W bazie można zobaczyć pociski, silosy oraz pojazdy służące do ich transportowania. W muzeum największe wrażenie robią spektakularne makiety pocisków takich jak SS-18 Satan oraz SS-4 Sandal, oraz elementy silników rakietowych.

Muzeum, pomimo że jest mało znane, jest niezwykle ciekawe. Podzielone jest na ekspozycję plenerową, tradycyjną w budynku oraz najciekawszą ekspozycję podziemną znajdującą się 30 metrów pod ziemią.

Ciekawostki

W podziemiach miasta bogatego w zasoby wodne znajduje się krystaliczna tarcza skał wulkanicznych. Dzięki czemu w regionie można spotkać takie minerały jak granit, glina czy kwarcyt. W pobliżu Perwomajska, nieopodal rzeki Boh znajdują się niezwykle efektowne granitowe progi rzeczne. W Perwomajsku urodził się Edgar de Wahl, który przez lata pracował nad stworzeniem pomocniczego języka międzynarodowego.

Swoją wieloletnią pracą zasłynął jako twórca sztucznego języka occidental (interlingue). W XVI wieku w części miasta zwanej Bohopol znajdowała się siedziba klucza, który był częścią składową Królewszczyzny będącej w posiadaniu króla Polski.

Przewoźnicy

Jeden z prywatnych przewoźników zapewnia bezpośredni przejazd do Perwomajska. Firma Openline Sp. z o.o. ma w ofercie przejazd z dwóch miejscowości, takich jak Lublin i Warszawa.

Dworce i przystanki

Przystanki na trasie Warszawa – Perwomajsk znajdują się m.in. na Dworcu Zachodnim praz Lotnisku Chopina w Warszawie, następnie Dworcu Autobusowym w Lublinie oraz Dworcu Autobusowym w Perwomajsku. Bilety do kupienia online oraz bezpośrednio u kierowcy. Rozkład jazdy dostępny online oraz na przystankach.

Zakup biletów online