Piaseczno (woj. mazowieckie, powiat piaseczyński)

Skąd Dokąd

Tarnobrzeg (woj. podkarpackie, powiat tarnobrzeg)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Tarnobrzeg (woj. podkarpackie, powiat tarnobrzeg)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Piaseczno jest miastem powiatowym w województwie mazowieckim. Graniczy z warszawską dzielnicą Ursynów. Do centrum Warszawy leży w odległości 17 km. Wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej.

Jak dojechać?

Do Piaseczna prowadzą liczne połączenia autobusowe z miast: Kozienice, Lipsko, Pionki, Solec nad Wisłą, Tarnobrzeg, Warszawa, Wysokie Koło. Do innych miasto łatwo dojechać z niedaleko położonej Warszawy komunikacją miejską oraz lokalną prywatnych firm.

Zabytki

Do jednych z najciekawszych i najstarszych zabytków miasta należy Kościół Świętej Anny, który został wybudowany w 1350 roku. Pierwotnie był drewniany, jednak wskutek wojen szwedzkich wymagał restauracji. Obecnie budynek jest murowany, nietynkowany, w stylu późnogotyckim, a we wnętrzu barokowym.

Warto również zobaczyć ratusz miejski, zbudowany na kwadracie według projektu Hilarego Szpilowskiego w 1823 roku. Przy okazji spaceru po pięknym parku miejskim w Chyliczkach znajdziemy dworek zwany Poniatówką. Wybudowany w XIX wieku w stylu romantycznym. W 1891 roku właścicielką budynku została Cecylia hr. Plater-Zyberkówna, która założyła w nim żeńską Szkołę Gospodarstwa Wiejskiego.

Atrakcje

Piaseczno przyciąga turystów ciekawymi atrakcjami. Nie można przegapić Piaseczyńsko-Grójecką Kolej Wąskotorową, która jeździ od ponad 100 lat. Kolej kursuje w każdą niedzielę na malowniczej u trasie Piaseczno-Tarczyn-Piaseczno. Przy okazji kolejki można zobaczyć hodowlę strusi wraz z mini ZOO. Oprócz strusi zobaczyć można kucyka, białe daniele, dziki, pawie, perliczki i bażanty.

Blisko Piaseczna warto odwiedzić westernowe miasteczko w Runowie, które oferuje 30 różnych atrakcji dla osób w każdym wieku. Przy ulicy Kościuszki mieści się Gospodarstwo Agroturystyczne – Folwark Pracy Twórczej, w którym prowadzone są zajęcia dla dzieci i młodzieży.

Ciekawostki

We wsi Baszkówka, obok Piaseczna spadł 25 sierpnia 1994 roku meteoryt. Spadający meteoryt zobaczyła pracująca w polu kobieta, która przychodząc na miejsce zdarzenia z rodziną, znalazła ogromny dół, a w nim jeszcze ciepły kamień.

Okazało się, że jest to jeden z najpiękniejszych orientowanych meteorytów na świecie. Meteoryt znajduje się w Instytucie Geologicznym w Warszawie i nosi nazwę Baszkówka.

Przewoźnicy

Połączenia PKS wykonują przewoźnicy: PKS Kozienice, PKS Tarnobrzeg, PKS Ostrowiec Świętokrzyski i PKS Polonus. Rozkład jazdy oraz bilety możemy kupić na naszej stronie korzystając z wyszukiwarki połączeń.

Dworce i przystanki

Dworzec znajduje się na ul. Okulickiego 4. Na dworcu w Piasecznie przewozy obsługują PKS Polonus i PKS Grójec.

Zakup biletów online