Piaseczno (woj. mazowieckie, powiat piaseczyński)

Skąd Dokąd

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Garbatka-Letnisko (woj. mazowieckie, powiat kozienicki)

Kozienice (woj. mazowieckie, powiat kozienicki)

Lipsko (woj. mazowieckie, powiat lipski)

Pionki (woj. mazowieckie, powiat radomski)

Lokalizacja

Piaseczno jest miastem powiatowym w województwie mazowieckim. Graniczy z warszawską dzielnicą Ursynów. Do centrum Warszawy leży w odległości 17 km. Wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej.

Jak dojechać?

Do Piaseczna prowadzą liczne połączenia autobusowe z miast: Kozienice, Lipsko, Pionki, Solec nad Wisłą, Tarnobrzeg, Warszawa, Wysokie Koło. Do innych miasto łatwo dojechać z niedaleko położonej Warszawy komunikacją miejską oraz lokalną prywatnych firm.

Zabytki

Do jednych z najciekawszych i najstarszych zabytków miasta należy Kościół Świętej Anny, który został wybudowany w 1350 roku. Pierwotnie był drewniany, jednak wskutek wojen szwedzkich wymagał restauracji. Obecnie budynek jest murowany, nietynkowany, w stylu późnogotyckim, a we wnętrzu barokowym.

Warto również zobaczyć ratusz miejski, zbudowany na kwadracie według projektu Hilarego Szpilowskiego w 1823 roku. Przy okazji spaceru po pięknym parku miejskim w Chyliczkach znajdziemy dworek zwany Poniatówką. Wybudowany w XIX wieku w stylu romantycznym. W 1891 roku właścicielką budynku została Cecylia hr. Plater-Zyberkówna, która założyła w nim żeńską Szkołę Gospodarstwa Wiejskiego.

Atrakcje

Piaseczno przyciąga turystów ciekawymi atrakcjami. Nie można przegapić Piaseczyńsko-Grójecką Kolej Wąskotorową, która jeździ od ponad 100 lat. Kolej kursuje w każdą niedzielę na malowniczej u trasie Piaseczno-Tarczyn-Piaseczno. Przy okazji kolejki można zobaczyć hodowlę strusi wraz z mini ZOO. Oprócz strusi zobaczyć można kucyka, białe daniele, dziki, pawie, perliczki i bażanty.

Blisko Piaseczna warto odwiedzić westernowe miasteczko w Runowie, które oferuje 30 różnych atrakcji dla osób w każdym wieku. Przy ulicy Kościuszki mieści się Gospodarstwo Agroturystyczne – Folwark Pracy Twórczej, w którym prowadzone są zajęcia dla dzieci i młodzieży.

Ciekawostki

We wsi Baszkówka, obok Piaseczna spadł 25 sierpnia 1994 roku meteoryt. Spadający meteoryt zobaczyła pracująca w polu kobieta, która przychodząc na miejsce zdarzenia z rodziną, znalazła ogromny dół, a w nim jeszcze ciepły kamień.

Okazało się, że jest to jeden z najpiękniejszych orientowanych meteorytów na świecie. Meteoryt znajduje się w Instytucie Geologicznym w Warszawie i nosi nazwę Baszkówka.

Przewoźnicy

Połączenia PKS wykonują przewoźnicy: PKS Kozienice, PKS Tarnobrzeg, PKS Ostrowiec Świętokrzyski i PKS Polonus. Rozkład jazdy oraz bilety możemy kupić na naszej stronie korzystając z wyszukiwarki połączeń.

Dworce i przystanki

Dworzec znajduje się na ul. Okulickiego 4. Na dworcu w Piasecznie przewozy obsługują PKS Polonus i PKS Grójec.

Zakup biletów online