Piła (woj. wielkopolskie, powiat pilski)

Skąd Dokąd

Szczecin (woj. zachodniopomorskie, powiat szczecin)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Chersoń (woj. Ukraina, powiat -)

Szczecin (woj. zachodniopomorskie, powiat szczecin)

Lokalizacja

Piła to miasto województwa wielkopolskiego, położone nad rzeką Gwdą, na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Krajeńskiego. Niedaleko Piły leżą takie miasta jak: Trzcianka (ok. 23,8 km.), Chodzież (ok. 27,5 km.), Wałcz (ok. 29 km.), Jastrowie (ok. 33,4 km.), Złotów (ok. 34,1 km.), Nakło nad Notecią (ok. 59,9 km.), Wągrowiec (ok. 60,5 km.), Krzyż Wielkopolski (ok. 65,2 km.), Oborniki (ok. 71,6 km.), Bydgoszcz (ok. 89,1 km.).

Jak dojechać?

Do Piły znajdziemy połączenia autobusowe z Warszawy, Poznania, Torunia, Elbląga, Kalisza, Lublina, Krakowa, Katowic, Gdańska, Gdyni, Szczecina, a także lokalne połączenia PKS z Chodzieżą, Czarnkowem, Wągrowcem, Wyrzyskiem i Złotowem. Rozkład jazdy do i z Piły uwzględnia liczne Międzynarodowe połączenia autokarowe.

Zabytki

Do zabytków na terenie miasta Piła należą sakralne budowle Modernistycznego kościoła św. Antoniego, neobarokowego kościoła św. Rodziny, neobarokowego kościoła poewangelickiego św. Stanisława Kostki oraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

Wartym zobaczenia jest również Muzeum Stanisława Staszica, Dawny arsenał Landwehry oraz Parowozownia Okrąglak wraz z dworcem kolejowym.

Atrakcje

Atrakcjami turystycznymi na terenie Piły jest położony w centrum Park na Wyspie. Kolejnym z miejsc, gdzie spędzimy przyjemnie czas na łamach przyrody są Park miejski im. Stanisława Staszica, na którego terenie znajduje się zabytkowy, Nowy Dom Strzelecki. Zaledwie 4 kilometry od miasta mieści się nad jeziorem Ośrodek Turystyczno-Wypoczynkowy „Płotki”, gdzie nie lada atrakcją zwłaszcza dla najmłodszych będzie podwodny Park Jurajski.

Lubiącym piesze wędrówki warte polecenia są znajdujący się w obrębie miasta Rezerwat krajobrazowy „Kuźnik” oraz rezerwat faunistyczny „Nietoperze w Starym Browarze” z licznymi szlakami.

Ciekawostki

Najstarszymi śladami osadnictwa na terenie obecnego miasta i jego najbliższego sąsiedztwa są pozostałości obozowisk koczowniczych społeczności łowców reniferów z XII/X-VI tysiąclecia p.n.e. W Pile urodził się znany polski pisarz, Stanisław Staszic. Jego imieniem nazwano muzeum, mieszczące się w domu, którym przyszedł na świat.

Przewoźnicy

Najważniejszymi przewoźnikami kursującymi między Piłą i innymi miejscowościami są: PKS Piła, PKS Bydgoszcz, PKS Płock, PKS w Mławie S.A.

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy znajduje się przy ulicy Kwiatowej 18, nieopodal dworca kolejowego. Kasy biletowe, gdzie nabędziemy bilety, czynne są od poniedziałku do piątku od 6.00 do 16.30, a w dwa pierwsze i dwa ostatnie dni miesiąca od 6.00 do 18.00. W okresie wakacyjnym kasa czynna jest między godziną 7.00, a 14.30.

Zakup biletów online