Pińsk (woj. Białoruś, powiat -)

Skąd Dokąd

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Wrocław (woj. dolnośląskie, powiat wrocław)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Wrocław (woj. dolnośląskie, powiat wrocław)

Lokalizacja

Położony w zachodniej Białorusi, nad rzeką Piną, Pińsk jest jednym z najstarszych ośrodków życia osadniczego i miejskiego Kresów Wschodnich. Włączonemu w XIV wieku do Wielkiego Księstwa Litewskiego Pińskowi prawa miejskie nadał w 1581 roku król polski Stefan Batory, rozpoczynając jednocześnie największy okres świetności miasta zakończony kozackim najazdem z 1648 roku.

Należący do Polski Pińsk, po wybuchu II wojny światowej został zaanektowany przez Związek Radziecki, a po zakończeniu wojny znalazł się na terytorium Białorusi. Od Pińska dzieli Warszawę 390 km, 184 kilometrów m trzeba przejechać do Pińska z Terespola, a 172 km z Brześcia.

Jak dojechać?

Do Pińska prowadzą połączenia autobusowe ze stolicy Polski – Warszawy. Aktualny rozkład jazdy można znaleźć na naszych stronach.

Zabytki

Ufundowane przez księcia Stanisława Radziwiłła kolegium jezuickie jest jednym z najcenniejszych zabytków Pińska. Uczył się tutaj m.in. historyk i poeta Adam Naruszewicz, obecnie mieści się tutaj szkoła oraz galeria malarstwa. Warto także obejrzeć w Pińsku Pałac Butrymowiczów zbudowany w XVIII wieku według projektu Wiedeńczyka - Karola Schildhausa. Kamień węgielny pod jego budowę położył ostatni król Polski - Stanisław August Poniatowski.

O wielokulturowości Pińska przypominają także zabytkowe świątynie w mieście: franciszkański kościół i klasztor, prawosławny monaster i sobór św. Barbary oraz XX-wieczna już synagoga. Mieszkali tu bowiem kiedyś obok siebie Niemcy, Rosjanie, Ukraińcy, Polacy i Żydzi.

Atrakcje

Dzięki położeniu Pińska nad rzeką rozciąga się z niego malowniczy widok na panoramę Piny łączącej się z rzeką Prypecią oraz położone pod miastem zielone równiny. Warto odwiedzić w Pińsku dawną dzielnicę żydowską – Karolin, zamieszkiwaną przed II wojną światową przez 75 procent ówczesnej ludności miasta.

Ciekawostki

Pińsk jest miejscem urodzenia w 1939 roku jednego z najważniejszych polskich reportażystów – Ryszarda Kapuścińskiego. Na ulicy Suworowa 42 można obejrzeć dom jego dzieciństwa. To właśnie w Pińsku, jak wielokrotnie podkreślał, Kapuściński uczył się wielokulturowości świata i nieustającej chęci poznawania innych narodowości.

Pałac Butrymowiczów był dawniej nazywany przez mieszkańców „Murem”, ponieważ był jedynym murowanym budynkiem w Pińsku.

Przewoźnicy

Przewoźnik realizujący połączenia PKS do Pińska to OAO Piński Autobusowy Park

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy w Pińsku mieści się przy ulicy Kolejowej 19. Można tam kupić bilety autobusowe na wszystkie połączenia.

Zakup biletów online