Piotrków Trybunalski (woj. łódzkie, powiat piotrków trybunalski)

Skąd Dokąd

Częstochowa (woj. śląskie, powiat częstochowa)

Kiszyniów (woj. Mołdowa, powiat -)

Kudowa-Zdrój (woj. dolnośląskie, powiat kłodzki)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Tarnopol (woj. Ukraina, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Wieluń (woj. łódzkie, powiat wieluński)

Częstochowa (woj. śląskie, powiat częstochowa)

Kiszyniów (woj. Mołdowa, powiat -)

Kudowa-Zdrój (woj. dolnośląskie, powiat kłodzki)

Tarnopol (woj. Ukraina, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Wieluń (woj. łódzkie, powiat wieluński)

Wrocław (woj. dolnośląskie, powiat wrocław)

Lokalizacja

Piotrków Trybunalski jest miastem powiatowym województwa łódzkiego. Jest położone na Równinie Piotrkowskiej. Niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego znajdują się takie miasta jak: Bełchatów (ok. 24 km), Tomaszów Mazowiecki (ok. 29 km), Pabianice (ok. 43 km), Radomsko (ok. 45 km), Łódź (ok. 54 km), Zduńska Wola (ok. 64 km), Końskie (ok. 64 km), Sieradz (ok. 77 km), Częstochowa (ok. 79 km), Kielce (ok. 103 km).

Jak dojechać?

Do Piotrkowa Trybunalskiego można dojechać autobusami z Białegostoku, Giżycka, Karpacza, Krakowa, Krynicy Morskiej, Kudowy-Zdrój, Lądka-Zdrój, Szklarskiej Poręby, Warszawy, Wielunia, Wrocławia, Zakopanego oraz z mołdawskiej miejscowości Kiszyniów.

Zabytki

W Piotrkowie Trybunalskim znajdują się ciekawe zabytki, które warto zwiedzić. Do najbardziej interesujących należą: Rynek Trybunalski, mury miejskie, Zamek Królewski, Zamek Sejmowy Zygmunta Starego, Pałac Rudowskich, Collegium Novum - barokowy zespół kolegium jezuickiego, Wielka i Mała Synagoga, Cerkiew pw. Wszystkich Świętych, Wieża Ciśnień, Klasztor oo. Dominikanów.

Atrakcje

Jedną z atrakcji Piotrkowa Trybunalskiego jest późnogotycki zamek Jaxów-Bykowskich, który powstał w XV lub XVI wieku. Obecnie znajduje się w nim Ośrodek Doradztwa Rolniczego. W przyległym parku odbywają się doroczne wystawy rolnicze. W mieście znajduje się także Muzeum gromadzące zbiory z dziedziny archeologii, etnografii, historii i sztuki.

Ciekawostki

Piotrków Trybunalski stał się ulubionym planem filmowym dla wielu znakomitych reżyserów – m.in. "Pana Tadeusza" Andrzeja Wajdy, "Przedwiośnia" Filipa Bajona oraz "Vabanku" Juliusza Machulskiego. Uliczki Piotrkowa pokazane zostały także w innych filmach: "Przeprowadzki" w reżyserii Leszka Wosiewicza, "Uprowadzenie Agaty" w reżyserii Marka Piwowskiego oraz "Syzyfowe prace" w reżyserii Pawła Komorowskiego. W mieście był także Robin Williams, który zagrał w filmie "Jakub kłamca" w reżyserii Petera Kassovitza.

Na piotrkowskim cmentarzu znajduje się grób księdza mordercy - Damazego Macocha. Paulin z jasnogórskiego sanktuarium okradał ołtarze, a za zarobione pieniądze utrzymywał kochankę. Zabił także swojego brata stryjecznego, a jednocześnie męża swojej kochanki (choć sam udzielił im ślubu). Za swoje występki został skazany na 12 lat więzienia w Piotrkowie Trybunalskim. Duchowny zmarł w więzieniu. Jego ostatnią wolą był pochówek na cmentarnej ścieżce, deptanej przez przechodniów.

Przewoźnicy

Współpracujący z platformą Dworzec Online przewoźnicy to: PKS Białystok, PKS Mrągowo, PKS w Mławie, PKS Polonus, PKS Kłodzko, PKS Wieluń i Kresy Tour

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy jest położony przy ulicy Polskiej Organizacji Wojskowej 12. Bilety można nabyć w kasie biletowej.

Zakup biletów online