Płońsk (woj. mazowieckie, powiat płoński)

Skąd Dokąd

Gdynia (woj. pomorskie, powiat gdynia)

Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie, powiat grudziądz)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Tarnopol (woj. Ukraina, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Żuromin (woj. mazowieckie, powiat żuromiński)

Gdynia (woj. pomorskie, powiat gdynia)

Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie, powiat grudziądz)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Tarnopol (woj. Ukraina, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Winnica (woj. Ukraina, powiat -)

Żuromin (woj. mazowieckie, powiat żuromiński)

Lokalizacja

Płońsk to miasto w województwie mazowieckim stanowiące siedzibę powiatu płońskiego. Położone jest na północny zachód od Warszawy, w odległości 66 km. Niedaleko od Płońska znajdują się takie miasta jak Płock (47 km), Sierpc (49 km), Ciechanów (35 km) czy Drobin (29 km). Z miasta bardzo szybko można dojechać na lotnisko Warszawa Modlin, do którego odległość wynosi 30 km.

Jak dojechać?

Do Płońska najlepiej dojechać komunikacją PKS. Połączenia autobusów do miasta gwarantuje wielu przewoźników, których autobusy kursują kilka razy na dzień w prawie każdym kierunku Polski.

Zabytki

Na terenie Płońska znajduje się kilka historycznych zabytków wartych obejrzenia. Wśród nich znajduje się grodzisko wczesnośredniowieczne z XI wieku będące pozostałością dawnego grodu. Obecnie nosi ono nazwę Góry Kawałkowskiego, przez mieszkańców Płońska nazywane jest Górą Kabana.

Kolejnym jest kościół parafialny miasta pod wezwaniem św. Michała Archanioła, zachowany z XVI wieku wraz z całym wyposażeniem. Inne warte uwagi miejsca to kaplica grobowa małżeństwa Grobickich i niedaleko niej położony cmentarz rzymskokatolicki, a także dwa zachowane z XIX budynki znajdujące się w okolicach Rynku. Do zabytków w mieście zaliczane jest też więzienie, którego mury powstały w XIX wieku.

Atrakcje

W Płońsku nie brakuje miejsc, gdzie można spędzić wolny czas z rodziną i znajomymi. Znajduje się tu kino Kalejdoskop, Dom Kultury, Szkoła Muzyki i Tańca i Biblioteka. Na terenie miasta działa kilka Stowarzyszeń, które organizują liczne ciekawe wydarzenia dla mieszkańców i turystów odwiedzających to nieduże, lecz urocze miasto, a także liczne kluby sportowe, aktywizujące młodzież i dorosłych do większej aktywności fizycznej.

Ciekawostki

Mało kto wie, jednak w okolicach Płońska Henryk Sienkiewicz napisał swoją pierwszą powieść pod tytułem Ofiara. W Płońsku znajduje się fabryka produkująca przepyszne słodycze, w tym Delicje Szampańskie, których smak zna każdy Polak. Oprócz tego, niegdyś miasto było jednym z największych i najbardziej atrakcyjnych ośrodków polowań na zwierzęta zamieszkujące okoliczne lasy, a według opowieści także na... czarownice.

Przewoźnicy

Przewoźnicy kursujący przez miasto Płońsk to:
PKS Płock, Mobilis Group, PKS Bydgoszcz, PKS Elbląg, PKS Mława, PKS Tarnobrzeg, PKS Ciechanów, PKS POLONUS

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy W tej części Polski, gdzie leży Płock, koleje nie są mocno rozwinięte, stąd najpewniejsze są połączenia pks. Dworzec znajduje się przy ulicy Warszawskiej 51. Jest on otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 15:00 - 21:00. Oprócz dostępnej wersji online, na dworcu można znaleźć zawsze aktualny rozkład jazdy i kupić bilety

Zakup biletów online