Polańczyk (woj. podkarpackie, powiat leski)

Skąd Dokąd

Gdańsk (woj. pomorskie, powiat gdańsk)

Katowice (woj. śląskie, powiat katowice)

Ustrzyki Górne (woj. podkarpackie, powiat bieszczadzki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Gdańsk (woj. pomorskie, powiat gdańsk)

Katowice (woj. śląskie, powiat katowice)

Ustrzyki Górne (woj. podkarpackie, powiat bieszczadzki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Polańczyk to wieś uzdrowiskowa, turystyczna i wczasowa znajdująca się w województwie podkarpackim. Miejscowość ta położona jest w Bieszczadach, na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego. Polańczyk znajduje się w kolejno wymienionej odległości od wybranych, największych miast Polski. Szczecin 892 km; Gdańsk 719 km; Zielona Góra 678 km; Poznań 613 km; Warszawa 404 km; Kraków 249 km.

Jak dojechać?

Aby dotrzeć za pomocą połączenia PKS do Polańczyka najpierw należy dojechać do Sanoka. Do tego miasta regularnie kursują autobusy z Ustrzyk Dolnych i Górnych, Rzeszowa, Kołobrzegu, Warszawy oraz Krakowa i Katowic. Z Sanoka bardzo często kursują połączenia autobusowe do Polańczyka oraz miejscowości położonych w bezpośredniej odległości, zatrzymując się na różnych przystankach. Rozkład jazdy każdego z przewoźników można sprawdzić w internecie. Jeśli wybieramy się do Polańczyka samochodem najlepiej kierować się drogą A4 prowadzącą do Sanoka.

Następnie kierować się drogą numer 84 na Lesko, następnie do miejscowości Solina. Gdy dotrzemy do Soliny wybieramy drogę numer 895, która prowadzi wprost do Polańczyka.

Zabytki

Odwiedzając Polańczyk warto udać się na wycieczkę do murowanej cerkwi pod wezwaniem św. Paraskwei. Ponadto można zobaczyć murowaną kapliczkę z XIX w. znajdującą się nad Jeziorem Solińskim. Odwiedzając tę miejscowość nie można również zapomnieć o murowanej kaplicy z 1909 roku ufundowanej przez rodzinę Cieślińskich.

Atrakcje

Do głównym atrakcji Polańczyka należy powszechne lecznictwo uzdrowiskowe, jego tradycja i historia sięga do 1974 roku. Znajduje się tutaj ponad 1200 miejsc dla kuracjuszy w kilkunastu ośrodkach wypoczynkowych. Głównym atutem uzdrowiskowym Polańczyka są wody lecznicze wodorowęglanowe, chlorkowe, sodowe oraz bromowe. Leczone są tutaj choroby układu krążenia, oddechowego.

Różnego typu choroby urologiczne i kobiece. Ponadto jedną z głównych atrakcji Polańczyka jest piękne Jezioro Solińskie. W sezonie turystycznym po jeziorze kursują stateczki wycieczkowe.

Ciekawostki

Na terenie Polańczyka znajduje się pomnik upamiętniający dzień wyzwolenia Bieszczad spod okupacji niemieckiej.

Przewoźnicy

Głównymi przewoźnikami obsługującymi trasę do Polańczyka są Eurores, PKS Polonus oraz Amigo Bieszczady czy NEOBUS. Bilety na połączenia wybranych przewoźników można kupić za pośrednictwem strony internetowej, a także u kierowców.

Dworce i przystanki

W Polańczyku funkcjonują jedynie przystanki PKS oraz busów, które dowożą turystów i mieszkańców z okolicznych miejscowości oraz z Sanoka i Soliny.

Zakup biletów online