Raciąż (woj. mazowieckie, powiat płoński)

Skąd Dokąd

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Żuromin (woj. mazowieckie, powiat żuromiński)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Żuromin (woj. mazowieckie, powiat żuromiński)

Lokalizacja

Raciąż jest miastem województwa mazowieckiego w powiecie płońskim. Leży nad rzeką Raciążnicą. Niedaleko Raciąża znajdują się takie miasta jak: Płońsk (ok. 26 km), Sierpc (ok. 36 km), Ciechanów (ok. 39 km), Mława (ok. 48 km), Nowy Dwór Mazowiecki (ok. 64 km), Ostrów Mazowiecka (ok. 67 km), Sochaczew (ok. 75 km), Pułtusk (ok. 80 km), Legionowo (ok. 83 km), Warszawa (ok. 95 km).

Jak dojechać?

Do Raciąża można dojechać autobusami z Ostródy, Warszawy i Żuromina

Zabytki

W Raciążu znajdują się ciekawe zabytki, które warto zwiedzić. Do najbardziej interesujących należą: Synagoga, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, figura Matki Bożej.

Atrakcje

Jedną z atrakcji Raciąża jest ulica Kilińskiego, na której znajduje się kompleks budynków z przełomu XVIII i XIX wieku. To właśnie tu w czasie zaborów miała zamieszkiwać ludność żydowska. Zgodnie z przepisami Żydzi mogli budować jedynie jednopiętrowe domy drewniane.

Ciekawostki

Raciąż to jedna z najstarszych miejscowości na Mazowszu. Liczy sobie ponad 1000 lat, jest więc starszy od Polski. Jego historia jest związana z grodem, w pobliżu którego powstało miasto. Przeprowadzone badania archeologiczne z lat 70. wykazały, że grodzisko datowane jest na 909 rok. W 2015 roku Raciąż obchodzi 590-lecie przyznania mu praw miejskich. Co ciekawe, Raciąż ma przyjęte nazwy, które mogą dziwić turystów. Jedną z nich jest Wodna Góra, choć tak naprawdę nie ma w mieście góry płynącej wodą. Raciąż był dwa razy odwiedzany przez króla Władysława Jagiełłę oraz Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego (jednak nie Urlicha von Jungingena).

Pierwsza wizyta miała miejsce 22 maja 1404 roku. Król Władysław Jagiełło spotkał się z pełnomocnikami Księcia Litewskiego Witolda oraz Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego Konrada Jungingena. Wtedy to został podpisany akt pokoju, który miał unormować stosunki polsko-litewsko-krzyżackie. 8 grudnia 1410 roku odbyło się drugie spotkanie króla Władysława Jagiełły – tym razem z Henrykiem von Plauenem. Pozycja miasta była znacząca, skoro regularnie odbywały się w nim spotkania międzynarodowe.

Przewoźnicy

Współpracujący z platformą Dworzeconline.pl przewoźnicy to: PKS w Mławie i PKS Polonus

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy nie istnieje. Bilety można nabyć przez stronę internetową. Przystanki w Raciążu: Raciąż, ul. Mławska, Pólka, Pólka I, Pólka II, Rynek (zależnie od kursu).

Zakup biletów online