Rawa Mazowiecka (woj. łódzkie, powiat rawski)

Skąd Dokąd

Kudowa-Zdrój (woj. dolnośląskie, powiat kłodzki)

Tomaszów Mazowiecki (woj. łódzkie, powiat tomaszowski)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Wieluń (woj. łódzkie, powiat wieluński)

Kudowa-Zdrój (woj. dolnośląskie, powiat kłodzki)

Tomaszów Mazowiecki (woj. łódzkie, powiat tomaszowski)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Wieluń (woj. łódzkie, powiat wieluński)

Lokalizacja

Rawa Mazowiecka znajduje się na terenie województwa łódzkiego. Miasto położone jest nad rzeką Rawką oraz Rylką, zostało założone w 1228 roku. W 1321 roku Rawa Mazowiecka uzyskała prawa miejskie. Odległość od Rawy Mazowieckiej do innych miast Polski wynosi w kolejności: Gdańsk 375 km; Lublin 199 km; Kraków 283 km; Warszawa 78; Łódź 77 km.

Jak dojechać?

Do Rawy Mazowieckiej prowadzą drogi krajowe o numerach S8 oraz 72. Poza tym drogi wojewódzkie numer 707, 725, 726. Przed miasto przebiega także kolej wąskotorowa, która w sezonie turystycznym kursuje stale. Łączy ona Rogów, Rawę Mazowiecką oraz Białą. Do miasta można się także dostać za pomocą połączenia PKS z Warszawy, Kudowy Zdroju, Piotrkowa Trybunalskiego, Wrocławia.

Rozkład jazdy każdego z przewoźników autobusowych dostępny jest na dworcach autobusowych, punktach informacji miejskiej oraz na różnych stronach internetowych.

Zabytki

Odwiedzając Rawę Mazowiecką warto zobaczyć ruiny zamku książąt Mazowieckich. W ruinach zachowała się baszta, wewnątrz której działa Muzeum Ziemi Rawskiej, a także część murów obronnych. Można odwiedzić również dom przy ulicy Słowackiego, w którym zatrzymał się Napoleon Bonaparte. Dla osób lubiących spędzać czas aktywnie Rawa Mazowiecka oferuje piesze i rowerowe wycieczki po rezerwacie przyrody Rawka.

Atrakcje

Do atrakcji Rawy Mazowieckiej należy niewątpliwie kolejka wąskotorowa. Ponadto ścieżka rowerowa, której długość wynosi aż 838 metrów. Łączy ona park miejski znajdujący się w centrum miasta z tamą na zalewie o nazwie Tatar.

Ciekawostki

Rawa Mazowiecka ma swoją legendę, która mówi, że książę rawski Siemowit III posądzał swoją żonę o zdradę. Za karę kazał osadzić ciężarną kobietę w zamkowej wieży, zaś rzekomego kochanka powlec końmi. Gdy żona urodziła syna, Siemowit III kazał ją ściąć, a dziecko oddać na wychowanie do ubogiej rodziny. Gdy o oddaniu dziecka dowiedziała się córka władcy z pierwszego małżeństwa, kazała sprowadzić je na swój dwór i wychować na księcia.

Po latach chłopiec wyrósł na mężczyznę niezwykle podobnego do ojca. Nie sposób było się pomylić. Siemowit III zrozumiał swoją pomyłkę i popadł w rozpacz. Mówi się, że duch zamordowanej przez męża księżnej nawiedza zamkową wieżę.

Przewoźnicy

PKS w Mławie S.A., PKS Polonus, PKS Skierniewice, POLBUS-PKS Sp. z o. o., PKS Tomaszów Mazowiecki, PKS Suwałki, PKS Wieluń

Dworce i przystanki

Na terenie Rawy Mazowieckiej znajdują się dwie stacje kolejki wąskotorowej, są to Rawa Mazowiecka oraz Zamkowa Wola. Bilety na przejazd można kupić na obu stacjach oraz bezpośrednio u konduktora. Rawa Mazowiecka nie posiada dworca autobusowego jednak na terenie miasta zlokalizowane jest kilkanaście przystanków połączenia autobusów.

Zakup biletów online