Rogatin (woj. Ukraina, powiat -)

Skąd Dokąd

Czerniowce (woj. Ukraina, powiat -)

Dolina (woj. Ukraina, powiat -)

Kałusz (woj. Ukraina, powiat -)

Płońsk (woj. mazowieckie, powiat płoński)

Szczecin (woj. zachodniopomorskie, powiat szczecin)

Tarnopol (woj. Ukraina, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Czerniowce (woj. Ukraina, powiat -)

Dolina (woj. Ukraina, powiat -)

Kosiw (woj. Ukraina, powiat -)

Płońsk (woj. mazowieckie, powiat płoński)

Szczecin (woj. zachodniopomorskie, powiat szczecin)

Tarnopol (woj. Ukraina, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Przez stulecie należący w granicach państwa polskiego Rogatin położony jest w południowo-zachodniej części Ukrainy. Z polskich większych ośrodków miejskich najbliżej jest z Przemyśla (139 km) i Sanoka (175 km); najważniejsze ukraińskie miasta w pobliżu Rogatina (znanego także jako Rohatyń oraz Rogatyń) to: Iwano-Frankiwsk (55 km), Stryj (58 km), Lwów (64 km), Tarnopol (73 km), Drohobycz (80 km) i Kołomyja (103 km) – wszystkie podane odległości w linii prostej.

Jak dojechać?

Do Rogatina można dojechać, wybierając bezpośrednie połączenia autobusowe z takich polskich miast, jak: Warszawa, Szczecin, Lublin, Poznań, Łódź, Kołobrzeg czy Płońsk. Oczywiście połączenia PKS realizowane są przez przewoźników, którzy zatrzymują się także w innych miastach leżących na trasie do Rogatina.

Zabytki

Jak wiele miast leżących w tej części Ukrainy, także w Rogatinie najwięcej jest zabytków związanych ze sztuką sakralną. Warte uwagi są między innymi: drewniana cerkiew św. Ducha z ikonostasem, unicka cerkiew św. Mikołaja z 1729 roku (również drewniana), czy nowogotycki kościół pw. św. Mikołaja z 1533 roku. Można także zobaczyć obelisk ku czci Adama Mickiewicza wzniesiony na pamiątkę setnych urodzin wieszcza w 1898 roku.

Atrakcje

Okolice Rogatynia cenione są wśród turystów szukających miejsc odległych od zgiełku gwarnych kurortów. To tutaj wciąż zachowane są krajobrazy nietknięte ludzką ręką; w lasach i na łąkach można spotkać wiele unikalnych (w tym endemicznych) gatunków roślin. Dlatego też obszar cechuje duży, i wciąż niewykorzystany, potencjał rekreacyjny.

Ciekawostki

Ziemie wokół Rogatynia przez wieki leżące w granicach Rzeczpospolitej mogą poszczycić się tym, że wydały na świat osoby o ogromnym znaczeniu dla polskiej kultury. Z Rogatyniem związany był między innymi Piotr Skarga – pisarz, kaznodzieja i teolog, autor tak znanych dzieł, jak: „Żywoty świętych” czy „Kazania sejmowe”.

Kolejną osobą związaną z miastem, która trwale zapisała się w historii kultury polskiej, jest urodzony w mieście kasztelan Jan Skotnicki – pierwowzór Rejenta Milczka z wciąż cieszącej się popularnością komedii autorstwa Aleksandra Fredry.

Przewoźnicy

Sprawdzając internetowy rozkład jazdy w naszym serwisie, można znaleźć bilety PKS do Rogatynia realizowane przez takich przewoźników, jak: AD Euro-Trans, AGAT, PKS Ostrowiec Świętokrzyski, Osoba Fizyczna Przedsiębiorstwa Opiruk Petro Wasiłowicz, Irena Stec Biuro Podróży i Usług Turystycznych „Połoniny”, PKS Sokołów czy PKS Mińsk Mazowiecki.

Dworce i przystanki

Ulica Galytska (Galicka) 8 – tu mieści się główny przystanek autobusów kursujących z polskich miast. Mimo że można znaleźć kasy biletowe, wygodniej jest kupić bilet drogą internetową, choćby dlatego, że niełatwo znaleźć wiarygodne informacje dotyczące godzin pracy kas biletowych.

Z tego powodu zachęcamy do sprawdzania bieżącego rozkładu jazdy na naszych stronach internetowych

Zakup biletów online