Sanok (woj. podkarpackie, powiat sanocki)

Skąd Dokąd

Gdańsk (woj. pomorskie, powiat gdańsk)

Katowice (woj. śląskie, powiat katowice)

Polańczyk (woj. podkarpackie, powiat leski)

Ustrzyki Górne (woj. podkarpackie, powiat bieszczadzki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Gdańsk (woj. pomorskie, powiat gdańsk)

Katowice (woj. śląskie, powiat katowice)

Polańczyk (woj. podkarpackie, powiat leski)

Ustrzyki Górne (woj. podkarpackie, powiat bieszczadzki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Sanok to położone w województwie podkarpackim miasto, usytuowane w malowniczej dolinie Sanu. Znajduje się u podnóża Gór Słonnych i w sąsiedztwie Pogórza Bukowskiego. Oprócz pobliskich miejscowości Leska i Rymanowa, niedaleko Sanoka znajdują się takie miasta jak chociażby Lesko (ok. 15 km.), Rymanów (ok. 27 km.), Ustrzyki Dolne (ok. 39 km.), Krosno (ok. 42 km.), Przemyśl (ok. 67 km.), Rzeszów (ok. 76 km.), czy Przeworsk (ok. 88 km.).

Jak dojechać?

Do i z Sanoka mamy liczne połączenia autobusów, w tym połączenia PKS. Dojedziemy tam z Warszawy, Krakowa, Katowic, Częstochowy, Gniezna, Kielc, Krosna, Łodzi, Przemyśla, Radomia, Rzeszowa, Stalowej Woli, Tarnowa, Gliwic, Mielca, Lublina, a nawet Kołobrzegu i Gdańska, gdyż z dworca kursują także autobusy dalekobieżne, których rozkład jazdy uwzględnia również połączenia międzynarodowe.

Zabytki

Wybierając się do Sanoka warto zwrócić uwagę na Rynek wraz z ratuszem, zamek w Sanoku, w którym na dzień dzisiejszy mieści się Muzeum Historyczne, Kościół i klasztor Franciszkanów, Kościół farny Przemienienia Pańskiego, Cerkiew Katedralna Świętej Trójcy, Synagoga, a także Muzeum Budownictwa Ludowego będące największym Skansenem Etnograficznym w Polsce, jednym z największych obiektów tego typu w Europie. Równie ciekawymi miejscami mogą być również Park Miejski i kopiec Mickiewicza oraz Umocnienia "Linii Mołotowa".

Atrakcje

Będąc już w Sanoku można odwiedzić najstarszą cerkiew w Polsce mieszczącą się w Uluczu. A jako, iż Sanok zwany jest Bramą Bieszczadów, warto wybrać się w wędrówkę po jego okolicy, w tym Górę Kopacz, Pasmo Gór Słonnych „Orli kamień” oraz szczyt „Słonny” będące częścią Parku Krajobrazowego Gór Słonnych. Warto zobaczyć też Ruiny zamku na górze „Sobień”.

Poprzez Sanok, wzdłuż Sanu, od Bóbrki koło Soliny wiedzie również ciekawy szlak Nadsańskich Umocnień „Linia Mołotowa”, którego miłośnicy rowerowych wędrówek pominąć nie mogą.

Ciekawostki

Za sprawą jednego z mieszkańców Sanoka, fotografa Artura Mycio, powstał film – wizja opuszczonego miasta, zainspirowany wydarzeniami z 1986 roku w Czarnobylu oraz miastem Prypeć Film został złożony z około 10 tysięcy zdjęć.

Przewoźnicy

Przewoźnicy jacy kursują na tych trasach to PKS Polonus, PKS Sanok, Veolia Transport Bieszczady, Air-Bus, Neobus, Bus Inter, San Bus, Markobus.

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy mieści się przy ul. Kazimierza Lipińskiego 31. Bilety można nabyć na miejscu jednak dni i godziny sprzedaży są ruchome.

Zakup biletów online