Siedlce (woj. mazowieckie, powiat siedlce)

Skąd Dokąd

Brześć (woj. Białoruś, powiat -)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie, powiat olsztyn)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Brześć (woj. Białoruś, powiat -)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie, powiat olsztyn)

Sokołów Podlaski (woj. mazowieckie, powiat sokołowski)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Siedlce są miastem na prawach powiatu położonym we wschodniej części województwa mazowieckiego. Miasto położone jest nad rzekami Muchawką i Helenką. Od Warszawy oddalone są o około 100 km. Inne ważne miasta położone blisko Siedlec to: Biała Podlaska (ok. 70 km.), Mińsk Mazowiecki (ok. 50 km.) Sokołów Podlaski (ok. 30 km.) i Łuków (ok. 30 km.).

Jak dojechać?

Do Siedlec realizowane są połączenia autobusów z: Białej Podlaskiej, Serpelic i Warszawy Natomiast z Siedlec możemy udać się w podróż do: Borusk, Janowa Podlaskiego, Łosic, Serpelic, Warszawy i Włodawy.

Zabytki

Sercem miasta jest Stary Rynek wraz z ratuszem, który łączy trzy style architektoniczne - barok, rokoko i klasycystyczny. W budynku dawnego ratusza obecnie znajduje się Muzeum Regionalne zawierające ekspozycje o historii i kulturze Podlasia. Kolejnym istotnym punktem na mapie turystycznej miasta jest klasycystyczna rezydencja magnacka – Pałac Ogińskich wraz z sąsiadującym Parkiem Aleksandria, nazwanym tak na cześć księżnej Aleksandry Ogińskiej z Czartoryskich.

Warte zobaczenia są także zabytki sakralne czyli barokowo-klasycystyczny kościół pw. Św. Stanisława i neogotycki kościół katedralny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP z wieżami sięgającymi 75 metrów.

Atrakcje

W siedleckim Muzeum Diecezjalnym znajduje się obraz „Ekstaza św. Franciszka” autorstwa jednego z najwybitniejszych przedstawicieli manieryzmu - El Greca, przyciągający wielu miłośników malarstwa z całego świata. Jest to jedyny obraz tego artysty w Polsce.

Ciekawostki

Siedlecki ratusz potocznie nazywany jest „Jackiem”, a wiąże się to z legendą o młodym kowalu obdarzonym ogromną siłą. Pewnego razu, podczas przejażdżki księżny Aleksandry Ogińskiej z karety oderwało się koło. Do naprawy został wezwany kowal Jacek, który uniósł jedną ręką oś karety, a drugą założył naprawione koło. Księżna w podzięce zaproponowała mu pracę przy budowie ratusza. W wyniku kłótni Jacek popchnął swego majstra, a ten upadając, poniósł śmierć na miejscu. Mieszkańcy domagali się surowej kary dla młodego kowala, ale mająca do niego słabość księżna zdecydowała tylko o jego wygnaniu.

Słuch o kowalu Jacku zaginął, a księżna z tęsknoty za swoim ulubieńcem wydała rozkaz wykonania posągu siłacza przypominającego młodego kowala. I tak został umieszczony na szczycie Posąg Atlasa podtrzymującego kulę na swych ramionach.

Przewoźnicy

Współpracujący z platformą Dworzeconline.pl przewoźnicy kursujący na tych trasach to: PKS Łosice, PKS Włodawa i PKS Siedlce.

Dworce i przystanki

Połączenia PKS kierowane są na Dworzec Autobusowy przy ulicy 11 Listopada, gdzie dostępne są rozkład jazdy oraz bilety. Współpracujący z platformą Dworzeconline.pl przewoźnicy korzystają również z przystanków przy: Kościele św. Stanisława, ul. Janowskiej, ul. Kazimierzowskiej, ul. Łukasińskiego, ul. Monte Cassino, ul. Piłsudskiego i ul. Warszawskiej.

Zakup biletów online