Siedlce (woj. mazowieckie, powiat siedlce)

Skąd Dokąd

Brześć (woj. Białoruś, powiat -)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Brześć (woj. Białoruś, powiat -)

Sokołów Podlaski (woj. mazowieckie, powiat sokołowski)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Siedlce są miastem na prawach powiatu położonym we wschodniej części województwa mazowieckiego. Miasto położone jest nad rzekami Muchawką i Helenką. Od Warszawy oddalone są o około 100 km. Inne ważne miasta położone blisko Siedlec to: Biała Podlaska (ok. 70 km.), Mińsk Mazowiecki (ok. 50 km.) Sokołów Podlaski (ok. 30 km.) i Łuków (ok. 30 km.).

Jak dojechać?

Do Siedlec realizowane są połączenia autobusów z: Białej Podlaskiej, Serpelic i Warszawy Natomiast z Siedlec możemy udać się w podróż do: Borusk, Janowa Podlaskiego, Łosic, Serpelic, Warszawy i Włodawy.

Zabytki

Sercem miasta jest Stary Rynek wraz z ratuszem, który łączy trzy style architektoniczne - barok, rokoko i klasycystyczny. W budynku dawnego ratusza obecnie znajduje się Muzeum Regionalne zawierające ekspozycje o historii i kulturze Podlasia. Kolejnym istotnym punktem na mapie turystycznej miasta jest klasycystyczna rezydencja magnacka – Pałac Ogińskich wraz z sąsiadującym Parkiem Aleksandria, nazwanym tak na cześć księżnej Aleksandry Ogińskiej z Czartoryskich.

Warte zobaczenia są także zabytki sakralne czyli barokowo-klasycystyczny kościół pw. Św. Stanisława i neogotycki kościół katedralny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP z wieżami sięgającymi 75 metrów.

Atrakcje

W siedleckim Muzeum Diecezjalnym znajduje się obraz „Ekstaza św. Franciszka” autorstwa jednego z najwybitniejszych przedstawicieli manieryzmu - El Greca, przyciągający wielu miłośników malarstwa z całego świata. Jest to jedyny obraz tego artysty w Polsce.

Ciekawostki

Siedlecki ratusz potocznie nazywany jest „Jackiem”, a wiąże się to z legendą o młodym kowalu obdarzonym ogromną siłą. Pewnego razu, podczas przejażdżki księżny Aleksandry Ogińskiej z karety oderwało się koło. Do naprawy został wezwany kowal Jacek, który uniósł jedną ręką oś karety, a drugą założył naprawione koło. Księżna w podzięce zaproponowała mu pracę przy budowie ratusza. W wyniku kłótni Jacek popchnął swego majstra, a ten upadając, poniósł śmierć na miejscu. Mieszkańcy domagali się surowej kary dla młodego kowala, ale mająca do niego słabość księżna zdecydowała tylko o jego wygnaniu.

Słuch o kowalu Jacku zaginął, a księżna z tęsknoty za swoim ulubieńcem wydała rozkaz wykonania posągu siłacza przypominającego młodego kowala. I tak został umieszczony na szczycie Posąg Atlasa podtrzymującego kulę na swych ramionach.

Przewoźnicy

Współpracujący z platformą Dworzeconline.pl przewoźnicy kursujący na tych trasach to: PKS Łosice, PKS Włodawa i PKS Siedlce.

Dworce i przystanki

Połączenia PKS kierowane są na Dworzec Autobusowy przy ulicy 11 Listopada, gdzie dostępne są rozkład jazdy oraz bilety. Współpracujący z platformą Dworzeconline.pl przewoźnicy korzystają również z przystanków przy: Kościele św. Stanisława, ul. Janowskiej, ul. Kazimierzowskiej, ul. Łukasińskiego, ul. Monte Cassino, ul. Piłsudskiego i ul. Warszawskiej.

Zakup biletów online