Sierpc (woj. mazowieckie, powiat sierpecki)

Skąd Dokąd

Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie, powiat grudziądz)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie, powiat grudziądz)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Sierpc jest miastem powiatowym województwa mazowieckiego. Leży nad rzeką Sierpienicą. Niedaleko Sierpca znajdują się takie miasta jak: Płock (ok. 39 km), Brodnica (ok. 55 km), Włocławek (ok. 57 km), Płońsk (ok. 59 km), Mława (ok. 65 km), Ciechanów (ok. 75 km), Toruń (ok. 89 km), Nowy Dwór Mazowiecki (ok. 94 km), Aleksandrów Kujawski (ok. 96 km), Warszawa (ok. 125 km).

Jak dojechać?

Do Sierpca można dojechać autobusami z Brodnicy, Darłówka, Grudziądza, Kołobrzegu, Międzyzdrojów, Rypina i Warszawy.

Zabytki

W Sierpcu znajdują się ciekawe zabytki, które warto zwiedzić. Do najbardziej interesujących należą: Ratusz Miejski, Kasztelanka, Jatki Miejskie, kościół farny pw. Św. Wita, Modesta i Krescencji, kościoła pw. Św. Krzyża, kościół pw. św. Ducha, klasztor i kościół pw. NMP, budynek dawnej Cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy.

Atrakcje

Jedną z atrakcji Sierpca jest skansen mazowieckiej wsi. Mieści się tam Muzeum Wsi Mazowieckiej. Składa się z kilkunastu zagród oraz dworu i karczmy. Wyposażenie wnętrz jest odwzorowane na tyle dokładnie, że można wyobrazić sobie życie na wsi z czasów Reymonta.

W sadzie rosną jabłka, a nieopodal postawiono ule. Nie mogło tam zabraknąć także przydomowych ogródków, gołębników i przydrożnych kapliczek. Najlepiej odwiedzić to miejsce w niedzielę, ponieważ właśnie tego dnia odbywają się pokazy rzemiosła i rękodzieła ludowego. Można spróbować domowego chleba, żuru, klusek z serem oraz innych tradycyjnych potraw. A muzykanci przygrywają do tańca.

Ciekawostki

W Skansenie kręcono film Ogniem i mieczem w reżyserii Andrzeja Wajdy. Łąka nad Skrwą stała się dworem w Rozłogach, gdyż właśnie w tym miejscu stanęła makieta. W Sierpcu odbywały się także zdjęcia do filmu "Generał Nil". Miasto zamieniło się w Milanówek wyzwalany w styczniu 1945 roku, a dworzec kolejowy stał się dworcem w Białej Podlaskiej, na który przybył transport byłych więźniów z syberyjskich łagrów w 1947 roku. W 1884 roku w Sierpcu uruchomiono komunikację dyliżansową do Płocka i z powrotem, jednak jej jakość była dość niska, a pasażerowie nie byli zadowoleni z usług.

Przewoźnicy

Współpracujący z platformą Dworzeconline.pl przewoźnicy to: PKS Polonus, Kujawsko-Pomorski Transport Samochodowy, PKS w Mławie, Arriva Bus Transport Polska i PKS Płock, PKS Grudziądz które oferują różnorodne połączenia autobusów.

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy jest położony przy ulicy Konstytucji 3 Maja 7. Bilety można nabyć w kasie biletowe

Zakup biletów online