Śniatyn (woj. Ukraina, powiat -)

Skąd Dokąd

Czerniowce (woj. Ukraina, powiat -)

Gdynia (woj. pomorskie, powiat gdynia)

Kamieniec Podolski (woj. Ukraina, powiat -)

Poznań (woj. wielkopolskie, powiat poznań)

Szczecin (woj. zachodniopomorskie, powiat szczecin)

Świnoujście (woj. zachodniopomorskie, powiat świnoujście)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Czerniowce (woj. Ukraina, powiat -)

Gdynia (woj. pomorskie, powiat gdynia)

Kamieniec Podolski (woj. Ukraina, powiat -)

Poznań (woj. wielkopolskie, powiat poznań)

Szczecin (woj. zachodniopomorskie, powiat szczecin)

Świnoujście (woj. zachodniopomorskie, powiat świnoujście)

Lokalizacja

Śniatyn to miejscowość położona nad Prutem w zachodniej części Ukrainy. Administracyjnie należy do obwodu iwanofrankowskiego, rejon śniatyński. Oddalona o 100km od Stanisławowa oraz 550km od Kijowa, 930km od Warszawy i 400km od Rzeszowa.

Jak dojechać?

Do miejscowości Śniatyn dostępne są połączenia autobusowe z Kołobrzegu, Gdańska, Torunia, Warszawy, Lublina i Zamościa.

Zabytki

Wizytówką Śniatynia jest piękny, klasycystyczny ratusz, który został zbudowany przez burmistrza M. Niemczewskiego w 1861 roku. W miejscowości nie brakuje okazałych kościołów oraz cerkwi. Pochodzący z 1721 Kościół Matki Bożej Szkaplerznej. Powstały sześćdziesiąt sześć lat później kościół ormiański. Piękna cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego z 1886, wykonana w całości z drewna.

Na miejskim cmentarzu znajdziemy wiele zabytkowych nagrobków oraz grób błogosławionej Marty Wieckiej. Na uwagę zasługuje także zbudowany przez wojewodę podolskiego Michała Mużyło Buczackiego zamek, który przed długi czas pełnił funkcję wieży obserwacyjnej.

Atrakcje

Miejscowość jest idealnym miejscem na spacer w poszukiwaniu śladów historii. Dla miłośników wędkarska atrakcją będzie rzeka Prut, stanowiąca lewy dopływ Narwi. Rzeka ma długość dwudziestu kilometrów i jest niezwykle urokliwa.

Ciekawostki

W czasie II Rzeczpospolitej miejscowość była zwana „miastem winogron i orzechów”. Miało to związek z jego położeniem na zboczu oraz klimatem. Na obrzeżach miasta funkcjonowały rozległe winnice na poboczach wzgórza. Uprawiono duże arbuzy, melony oraz morele. W otoczeniu pięknej rzeki Prut. Ze Śniatynia pochodzą znane osoby takie jak prof. dr med. Wacław Kuśnierczyk, duchowny Tadeusz Łączyński oraz kompozytor Roman Palester.

W miejscowości jest pochowana szarytka (Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo) Marta Wiecka, która służyła w Śniatyniu. Odznaczała się wielkim poświęceniem w niesieniu pomocy cierpiącym. W służbie bliźnim siostra miłosierdzia zmarła w 1904 roku na dur brzuszny opiekując się chorymi. W roku 2008 została beatyfikowana. Do Śniatynia wyruszają pielgrzymki z Polski w intencji zmarłej.

Przewoźnicy

Połączenia PKS bezpośrednie nie występują, przejazd oferują prywatni przewoźnicy, tacy jak AD Euro-Trans Biuro Podróży Andrzej Depta oraz Przedsiębiorstwa Opiruk Petro Wasiłowicz. Rozkład jazdy dostępny online poprzez rozkłady jazdy lub wyszukiwarkę połączeń autobusowych oraz na przystankach.

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy w Śniatyniu mieści się przy ulicy Vinnichenko 1. Bilety do kupienia online lub bezpośrednio u kierowcy.

Zakup biletów online