Sokołów Podlaski (woj. mazowieckie, powiat sokołowski)

Skąd Dokąd

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Lokalizacja

Sokołów Podlaski to miejscowość mieszcząca się w województwie mazowieckim. Sokołów Podlaski leży nad rzeką Cetynią. Odległość miejscowości od innych dużych miast Polski wynosi w kolejności: Szczecin 684 km; Wrocław 485 km; Kraków 380 km; Gdańsk 376 km; Lublin 156 km; Warszawa 100 km.

Jak dojechać?

Do Sokołowa Podlaskiego można dojechać za pomocą połączenia PKP i połączenia PKS. Ponadto w Sokołowie Podlaskim krzyżują się dwie drogi krajowe i jedna wojewódzka. Droga krajowa numer 62 wiedzie przez Siemiatycze, Drohiczyn, Sokołów, a następnie przez Węgrów, Włocławek do Strzelna.

Druga z dróg krajowych, numer 63, prowadzi z Węgorzewa do Kolna, a następnie Łomży i Sokołowa. Biegnącą przez Sokołów Podlaski drogą wojewódzką o numerze 627 dojechać można do Ostrołęki.

Zabytki

Odwiedzając Sokołów Podlaski warto zwiedzić i zobaczyć murowany pałac pochodzący z 1957 roku. Ponadto synagogę znajdująca się przy ulicy Długiej 29 z 1845 roku. Do pięknych zabytków Sokołowa Podlaskiego należą również dwa drewniane domy. Pierwszy z nich z połowy XIX wieku mieści się przy ulicy Długiej 55. Drugi drewniany dom z początku XIX znajduje się przy ulicy Repkowskiej 30. Dodatkowo odwiedzając to miasto warto zwiedzić kościół Salezjantów św. Jana Bosco. Został on wybudowany w stylu modernistycznym, w latach 1935–1939.

Atrakcje

Spędzając urlop, weekend lub wakacje w Sokołowie Podlaskim warto wybrać się na wycieczkę Sokołowskim Szlakiem Turystycznym. Jest to zbiór piętnastu punktów ważnych dla miasta pod względem historycznym.

Wycieczka Sokołowskim Szlakiem Turystycznym jest doskonałym sposobem na poznanie dziejów miasta i zapoznania się z historią jego mieszkańców. Cała wycieczka punkt po punkcie opowiada o Sokołowie Podlaski, którego dzieje sięgają aż do VI w.

Ciekawostki

W Sokołowie Podlaskim bujnie rozwija się gospodarka. Doskonale rozwija się tutaj przemysł metalurgiczny, elektryczny oraz przemysł mięsny. Funkcjonuje tutaj ogromny zakład, znany większości Polaków. Są to Zakłady Mięsne „Sokołów” produkujące popularne wędliny, kiełbasy i inne wybory garmażeryjne.

Przewoźnicy

Za transport publiczny oraz zbiorowy w Sokołowie Podlaskim odpowiada PKS Sokołów Podlaski. Połączenia autobusowe Sokołowa Podlaskiego z innymi miastami Polski są stałe. Autobusy kursują według regularnych rozkładów jazdy, między innymi do Warszawy, Krakowa i Katowic.

Dworce i przystanki

W Sokołowie Podlaskim mieści się stacja kolejowa. Ponadto przy ulicy Ząbkowskiej 2 znajduje się dworzec autobusowy. W tym miejscu, bez problemu, można kupić bilety, a także sprawdzić rozkład jazdy.

Zakup biletów online