Rozkład jazdy / Stalowa Wola

Stalowa Wola (woj. podkarpackie, powiat stalowowolski)

Skąd Dokąd

Gdańsk (woj. pomorskie, powiat gdańsk)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Zakopane (woj. małopolskie, powiat tatrzański)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Winnica (woj. Ukraina, powiat -)

Zakopane (woj. małopolskie, powiat tatrzański)

Lokalizacja

Stalowa Wola to miasto mieszczące się w województwie podkarpackim. Umiejscowione jest w Kotlinie Sandomierskiej, w widłach dwóch rzek – Wisły oraz Sanu. Stalowa Wola jest miastem, które powstało ze względu na obecność zakładów metalurgicznych i mechanicznych. Stalowa Wola znajduje się w następujących odległościach od innych miast: Warszawa 243 km; Gdańsk 607 km; Kraków 208 km; Tarnów 130 km.

Jak dojechać?

Do Stalowej Woli istnieje bezpośrednie połączenie PKP z Przemyślem, Krakowem oraz Lublinem i Warszawą. Poza tym pociągiem ze Stalowej Woli można dojechać do Wrocławia, Tarnobrzegu, a także do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Poza transportem kolejowym Stalowa Wola posiada bez przesiadkowe połączenia autobusów do Katowic, Nowej Dęby, Sandomierza, Warszawy, Wisły, Zamościa i Władysławowa. Mocną stroną połączeń komunikacyjnych Stalowej Woli jest również relacja z niektórymi miastami Ukrainy. Między innymi z Odessą i Lwowem.

Zabytki

Odwiedzając i spędzając urlop w Stalowej Woli warto zobaczyć Kościół Zwiastowania Pańskiego mieszczący się w Rozdanowie, czyli jednej z dzielni miasta. Poza kościołem można udać się do Synagogi, mieszczącej się w tej samej dzielnicy. Jej historia jest bardzo bogata. Podczas II wojny światowej została zdewastowana, a po zakończeniu działań wojennych wewnątrz znajdowała się piekarnia, a następnie biblioteka i sklep. Obecnie budynek jest nieużywany. Będąc w Stalowej Woli nie można zapomnieć o zwiedzeniu pałacu rodu Lubomirskich, w którym obecnie mieści się muzeum regionalne miasta.

Dla osób lubiących aktywny wypoczynek infrastruktura miasta proponuje skorzystać z przestrzeni Parku Miejskiego mieszczącego się przy ulicy Popiełuszki. Poza nim można udać się także do parku edukacyjnego 24 lub do najstarszego terenu zielonego w Stalowej Woli, czyli parku w Chrzewicach.

Atrakcje

Do atrakcji miasta należy niewątpliwie, wymieniony wyżej, park w Chrzewicach. Miejsce to zostało założone przez rodzinę Lubomirskich w XVIII wieku. Na jego terenie zostały posadzone liczne, rzadkie drzewa i krzewy, specjalnie sprowadzone z innych kontynentów. Dawniej na terenie parku funkcjonowała także szklarnia, w której hodowano owoce krajów południowych.

Ciekawostki

Stalowa Wola to miasto bardzo bogate historycznie. Mieszkańcy miasta brali czynny udział w walkach podczas II Wojny Światowej. W związku w pamięcią o wydarzeniach podczas wojny warto odwiedzić Obelisk w Charzewicach. Powstał on na pamiątkę ludobójstwa hitlerowców. Zamordowali oni w tym miejscu 25 osób w odpowiedzi na uśmiercenie ich towarzysza Martina Fuldnera.

Dla osób spragnionych kontaktu z naturą należy dodać, że na terenie tego samego powiatu znajdują się dwa rezerwaty przyrody. Jest nim rezerwat przyrody Pniów oraz Jastkowce. W pierwszym z nich można spotkać niebanalną roślinę, którą jest kotewka, czyli jadalny orzech wodny. Drugi z rezerwatów charakteryzuje się bardzo interesującą florą, w której odnajdziemy na przykład czosnek niedźwiedzi.

Przewoźnicy

PKS Rzeszów, OFP Pankiw Wasil Iwanowić, PKS Stalowa Wola

Dworce i przystanki

Na terenie Stalowej Woli znajdują się cztery stacje kolejowe wraz z dworcami. Wewnątrz nich można kupić bilety na połączenia PKP, a także sprawdzić rozkład jazdy. Jest on również dostępny na stronie internetowej miasta. Stalowa Wola oferuje także połączenia PKS, dworzec zlokalizowany jest przy ulicy Okulickiego 3.

Zakup biletów online