Stalowa Wola (woj. podkarpackie, powiat stalowowolski)

Skąd Dokąd

Kielce (woj. świętokrzyskie, powiat kielce)

Kijów (woj. Ukraina, powiat -)

Leżajsk (woj. podkarpackie, powiat leżajski)

Stryj (woj. Ukraina, powiat -)

Truskawiec (woj. Ukraina, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Kielce (woj. świętokrzyskie, powiat kielce)

Kijów (woj. Ukraina, powiat -)

Leżajsk (woj. podkarpackie, powiat leżajski)

Stryj (woj. Ukraina, powiat -)

Truskawiec (woj. Ukraina, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Stalowa Wola to miasto mieszczące się w województwie podkarpackim. Umiejscowione jest w Kotlinie Sandomierskiej, w widłach dwóch rzek – Wisły oraz Sanu. Stalowa Wola jest miastem, które powstało ze względu na obecność zakładów metalurgicznych i mechanicznych. Stalowa Wola znajduje się w następujących odległościach od innych miast: Warszawa 243 km; Gdańsk 607 km; Kraków 208 km; Tarnów 130 km.

Jak dojechać?

Do Stalowej Woli istnieje bezpośrednie połączenie PKP z Przemyślem, Krakowem oraz Lublinem i Warszawą. Poza tym pociągiem ze Stalowej Woli można dojechać do Wrocławia, Tarnobrzegu, a także do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Poza transportem kolejowym Stalowa Wola posiada bez przesiadkowe połączenia autobusów do Katowic, Nowej Dęby, Sandomierza, Warszawy, Wisły, Zamościa i Władysławowa. Mocną stroną połączeń komunikacyjnych Stalowej Woli jest również relacja z niektórymi miastami Ukrainy. Między innymi z Odessą i Lwowem.

Zabytki

Odwiedzając i spędzając urlop w Stalowej Woli warto zobaczyć Kościół Zwiastowania Pańskiego mieszczący się w Rozdanowie, czyli jednej z dzielni miasta. Poza kościołem można udać się do Synagogi, mieszczącej się w tej samej dzielnicy. Jej historia jest bardzo bogata. Podczas II wojny światowej została zdewastowana, a po zakończeniu działań wojennych wewnątrz znajdowała się piekarnia, a następnie biblioteka i sklep. Obecnie budynek jest nieużywany. Będąc w Stalowej Woli nie można zapomnieć o zwiedzeniu pałacu rodu Lubomirskich, w którym obecnie mieści się muzeum regionalne miasta.

Dla osób lubiących aktywny wypoczynek infrastruktura miasta proponuje skorzystać z przestrzeni Parku Miejskiego mieszczącego się przy ulicy Popiełuszki. Poza nim można udać się także do parku edukacyjnego 24 lub do najstarszego terenu zielonego w Stalowej Woli, czyli parku w Chrzewicach.

Atrakcje

Do atrakcji miasta należy niewątpliwie, wymieniony wyżej, park w Chrzewicach. Miejsce to zostało założone przez rodzinę Lubomirskich w XVIII wieku. Na jego terenie zostały posadzone liczne, rzadkie drzewa i krzewy, specjalnie sprowadzone z innych kontynentów. Dawniej na terenie parku funkcjonowała także szklarnia, w której hodowano owoce krajów południowych.

Ciekawostki

Stalowa Wola to miasto bardzo bogate historycznie. Mieszkańcy miasta brali czynny udział w walkach podczas II Wojny Światowej. W związku w pamięcią o wydarzeniach podczas wojny warto odwiedzić Obelisk w Charzewicach. Powstał on na pamiątkę ludobójstwa hitlerowców. Zamordowali oni w tym miejscu 25 osób w odpowiedzi na uśmiercenie ich towarzysza Martina Fuldnera.

Dla osób spragnionych kontaktu z naturą należy dodać, że na terenie tego samego powiatu znajdują się dwa rezerwaty przyrody. Jest nim rezerwat przyrody Pniów oraz Jastkowce. W pierwszym z nich można spotkać niebanalną roślinę, którą jest kotewka, czyli jadalny orzech wodny. Drugi z rezerwatów charakteryzuje się bardzo interesującą florą, w której odnajdziemy na przykład czosnek niedźwiedzi.

Przewoźnicy

PKS Rzeszów, OFP Pankiw Wasil Iwanowić, PKS Stalowa Wola

Dworce i przystanki

Na terenie Stalowej Woli znajdują się cztery stacje kolejowe wraz z dworcami. Wewnątrz nich można kupić bilety na połączenia PKP, a także sprawdzić rozkład jazdy. Jest on również dostępny na stronie internetowej miasta. Stalowa Wola oferuje także połączenia PKS, dworzec zlokalizowany jest przy ulicy Okulickiego 3.

Zakup biletów online