Starachowice (woj. świętokrzyskie, powiat starachowicki)

Skąd Dokąd

Staszów (woj. świętokrzyskie, powiat staszowski)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Staszów (woj. świętokrzyskie, powiat staszowski)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Starachowice są miastem powiatowym województwa świętokrzyskiego. Leżą na pograniczu Gór Świętokrzyskich oraz Przedgórza Iłżeckiego. Niedaleko Starachowic znajdują się takie miasta jak: Skarżysko-Kamienna (ok. 20 km), Ostrowiec Świętokrzyski (ok. 28 km), Opatów (ok. 45 km), Radom (ok. 46 km), Kielce (ok. 49 km), Końskie (ok. 55 km), Tarnobrzeg (ok. 92 km), Kraśnik (ok. 94 km), Włoszczowa (ok. 99 km), Stalowa Wola (ok. 106 km).

Jak dojechać?

Do Starachowic można dojechać autobusami z Katowic, Lublina, Ostrowca Świętokrzyskiego, Staszowa, Ustrzyków Dolnych i Warszawy. Współpracujący z platformą Dworzeconline.pl przewoźnicy to: PKS Polonus, PKS Staszów, STALKO Przybysz i Wspólnicy. Szczegółowy rozkład jazdy oraz połączenia PKS można sprawdzić na tej stronie.

Zabytki

W Starachowicach znajdują się ciekawe zabytki, które warto zwiedzić. Do najbardziej interesujących należą: Rynek z przyległymi uliczkami na osiedlu Wierzbnik, Kościół św. Trójcy z 1681 roku oraz Starachowicka Kolej Wąskotorowa.

Atrakcje

Do głównych atrakcji Starachowic można zaliczyć trzy zbiorniki rekreacyjne - "Lubianka", "Pasternik" i "Piachy". Pierwszy zbiornik, zlokalizowany w Sieradowickim Parku Krajobrazowym, oferuje przystań wodną oraz strzeżone kąpielisko. Drugi zbiornik, położony w zachodniej części miasta, jest ulubionym miejscem wędkarzy, z uwagi na obfitość ryb w nim żyjących. Trzeci zbiornik, znajdujący się we wschodniej części miasta, oferuje strzeżone kąpieliska.

W Starachowicach znajduje się także Muzeum Przyrody i Techniki "Ekomuzeum", który stanowi interdyscyplinarny park tematyczny, m.in. z osadą hutniczą, zbiorami technicznymi oraz paleontologicznymi.

Najcenniejszym obiektem w dziale hutniczym jest Wielki Piec wyposażony w jedyny w Europie kompletny ciąg technologiczny. Pochodzi on z 1899 roku. To zarazem jedna z największych maszyn parowych o poziomym układzie tłoków na świecie.

Ciekawostki

W Starachowicach urodziła się Krystyna Janda, jedna z najsłynniejszych polskich aktorek, właścicielka Teatru Polonia i Och-Teatru oraz założycielka Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury. Ze Starachowic pochodzi także Janusz Radek, aktor inscenizacji muzycznych i wokalista o niesamowitym głosie.

Przewoźnicy

Połączenia autobusowe do Starachowic oferują następujący przewoźnicy: PKS Polonus, PKS Staszów, STALKO Przybysz i Wspólnicy.

Dworce i przystanki

Dworce autobusowe są położone przy ulicy Wiosennej 5 (Dworzec Autobusowy Starachowice) oraz przy ulicy Nadrzecznej (Dworzec Autobusowy Starachowice-Zachodnie). Bilety PKS można nabyć w kasach biletowych. Przystanki zlokalizowane są również przy ul. Radomskiej i Nadrzecznej (dla połączeń PKS Staszów), przy ul. Wiosennej i Kolejowej (dla połączeń firmy STALKO), Starachowice Dworzec Kolejowy (dla połączeń PKS Polonus).

Zakup biletów online