Suwałki (woj. podlaskie, powiat suwałki)

Skąd Dokąd

Berlin (woj. Niemcy, powiat -)

Gdańsk (woj. pomorskie, powiat gdańsk)

Gołdap (woj. warmińsko-mazurskie, powiat gołdapski)

Modlin (woj. mazowieckie, powiat nowodworski)

Ryga (woj. Łotwa, powiat -)

Tallinn (woj. Estonia, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Wilno (woj. Litwa, powiat -)

Berlin (woj. Niemcy, powiat -)

Gdańsk (woj. pomorskie, powiat gdańsk)

Gołdap (woj. warmińsko-mazurskie, powiat gołdapski)

Modlin (woj. mazowieckie, powiat nowodworski)

Ryga (woj. Łotwa, powiat -)

Tallinn (woj. Estonia, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Wilno (woj. Litwa, powiat -)

Lokalizacja

Suwałki to miasto leżące w województwie podlaskim, w północno-wschodniej części naszego kraju. Położone jest nad rzeką Czarna Hańcza, na której organizowane są cieszące się wielką popularnością spływy kajakowe. Według wcześniejszego podziału terytorialnego Suwałki były miastem wojewódzkim.

Jak dojechać?

Połączenia autobusowe z Suwałkami mogą Państwo znaleźć w takich miastach jak Katowice, Wrocław oraz Warszawa. Istnieje także możliwość dojazdu z/do Suwałk ze stolicy Estonii - Tallinna.

Zabytki

W Suwałkach nie brak licznych zabytków, a jednym z nich jest konkatedra Świętego Aleksandra. To wyjątkowo okazała i piękna świątynia, która została zbudowana na początku XIX wieku.

Posiada dwie wieże (odbudowane po wysadzeniu przez hitlerowców) oraz kolumnę w fasadzie. Kolejnymi zabytkami wartymi odwiedzenia są cerkiew prawosławna Wszystkich Świętych, a także Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, który niegdyś również był cerkwią prawosławną. W Suwałkach nie brak także pięknych, zabytkowych kamienic oraz wyjątkowego Ratusza.

Atrakcje

Atrakcją turystyczną Suwałk jest z pewnością szlak turystyczny imienia Marii Konopnickiej "Krasnoludki są na świecie". Jest to trasa wyznaczona przez dziesięć baśniowych figurek, które oczarują nie tylko najmłodszych turystów.

Również w tym mieście znajduje się Aleja Gwiazd Bluesa, na której uhonorowano osoby, które osiągnęły szczególny sukces, tworząc ten gatunek muzyki. Miłośnikom przyrody z pewnością spodoba się Suwalski Park Krajobrazowy, zaś entuzjastom historii - Muzeum Marii Konopnickiej.

Ciekawostki

Suwałki są uważane za polski Biegun Zimna, czyli punkt, w którym zimą zostają odnotowywane najniższe temperatury w kraju. W tym mieście urodziło się wiele znanych osobistości, takich jak chociażby: Maria Konopnicka, Leszek Moczulski, Andrzej Wajda czy Aleksander Putra.

Suwałki są miastem o dużym zróżnicowaniu wyznaniowym. Mieszkają tutaj zarówno wyznawcy katolicyzmu, jak i prawosławia, protestancyzmu, buddyzmu, a także Świadkowie Jehowy.

Przewoźnicy

Połączenia PKS z/do Suwałk oferują znani i sprawdzeni przewoźnicy autobusowi: POLBUS-PKS Sp. z o.o., PKS Suwałki, PKS Polonus, Biuro Usług Turystycznych Żak Tourist, a także Biacomex S.A.

Bilety do kupienia poprzez wyszukiwarkę połączeń Dworca Online

Dworce i przystanki

Dworzec Autobusowy w Suwałkach mieści się przy ulicy Utrata 1b, przy drodze krajowej numer 8. Znajdą tam Państwo rozkład jazdy, a także zakupią bilety PKS. Istnieje również możliwość sprawdzenia interesujących połączeń oraz nabycia biletów przez naszą stronę.

Zakup biletów online