Szczawnica (woj. małopolskie, powiat nowotarski)

Skąd Dokąd

Lokalizacja

Szczawnica to polskie miasto uzdrowiskowe znajdujące się w województwie małopolskim. Szczawnica ulokowana jest nad urokliwym potokiem Grajcarkiem, wśród wzgórz i pagórków Beskidów Zachodnich. Odległość uzdrowiska od innych miast Polski wynosi w kolejności: Szczecin 750 km; Gdańsk 688 km; Jelenia Góra 472 km; Warszawa 462 km; Lublin 358 km; Katowice 186 km; Kraków 117 km.

Jak dojechać?

Do Szczawnicy można dojechać za pomocą połączenia PKS bezpośrednio z Krakowa. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest podróż na krakowski dworzec autobusowy, a następnie skorzystania z linii regularnie kursujących na tej trasie. Połączenia autobusowe Kraków – Szczawnica odbywają się kilkanaście razy na dobę. Poza transportem autobusowym do Szczawnicy można się dostać za pomocą samochodu. Najlepiej wybrać drogę wojewódzką biegnącą po trasie Nowy Targ – Krościenko – Łącko – Nowy Sącz.

Jadąc tą trasą w Krościenku należy zjechać na drogę powiatową prowadzącą wprost do Szczawnicy. Uzdrowisko ma również połączenie kolejowe. Pociągiem można dojechać z Katowic, Krakowa oraz Warszawy. Rozkład jazy można sprawdzić za pośrednictwem strony internetowej oraz na dworcach.

Zabytki

Odwiedzając Szczawnicę warto zobaczyć Park Górny im. Adama hrabiego Stadnickiego. Jest to ogromny park zbudowany w 1824 roku przez Jana Kutscherę. Znajdują się w nim bardzo rzadkie okazy drzew, poza tym kort tenisowy, pole do gry w krokieta, wiele alejek i skwerów służących odpoczynkowi. Poza parkiem Szczawnica oferuje Dworek Gościnny. Jest to gmach teatralno-holetowy. Historia tego obiektu sięga do XIX wieku. Spacerując po Szczawnicy należy również odwiedzić Plac Dietla oraz Pijalnie Wody Stefan.

Atrakcje

Do atrakcji znajdujących się w Szczawnicy należy między innymi Wąwóz Homole. Dla osób lubiących górskie krajobrazy to idealne miejsce na wycieczkę. Wąwóz Homole składa się z kilku pięknych wodospadów powstałych dzięki rzece Kamionka. Atrakcją uzdrowiska jest również spływ Dunajcem. Dodatkowo na terenie miasta organizowane są przejazdy bryczkami, saniami oraz konne.

Ciekawostki

Na terenie uzdrowiska Szczawnica znajduje się obecnie osiem odwiertów wód mineralnych. Zawierają one bardzo duże ilości chlorkjów, sodków, bromu oraz jodu. Najstarsze źródło odkryte w miejscowości nosi nazwę Stefan i zostało odkryte w 1822 roku.

Przewoźnicy

Trasę do Szczawnicy obsługują takie firmy jak PKS Radom raz MDA Kraków. Ponadto na terenie uzdrowiska kursują prywatne firmy zajmujące się przewozem osób, między innymi Didi Trans oraz Szewczyk Bus. Warto wiedzieć także, że przy ul. Głównej 23, na parkingu restauracji „Nad Grajcarkiem” przy ulicy Flisackiej znajdują się postoje taksówek.

Dworce i przystanki

Na terenie Szczawnicy znajduje się klika specjalnie wyznaczonych miejsc postojowych dla busów oraz autobusów. Między innymi naprzeciw domu towarowego Halka i na parkingu przy ulicy Parkowej. Bilety przejazdowe można kupić u każdego kierowcy, a rozkład jazdy sprawdzić na każdym przystanku. Dworzec autobusowy w Szczawnicy mieści się przy ulicy Głównej 27.

Zakup biletów online